Organizational Directory
This customized report includes the following section(s):
UNCLASSIFIED
10/26/2015 Provided by Global Information Services, A/GIS Cover
Organizational Directory
United States Department of State
2201 C Street NW, Washington, DC 20520
Office of the Secretary (S)
Secretary
Secretary John Kerry 7th Floor 202-647-9572
Chief of Staff Jonathan J. Finer 7234 202-647-8633
Deputy Chief of Staff Jennifer Stout 7226 202-647-5697
Deputy Chief of Staff Thomas Sullivan 7226 202-647-9071
Executive Assistant Lisa Kenna 7226 202-647-9572
Office Manager Claire L. Coleman 7226 202-647-9572
Senior Aide Jason Meininger 7226 202-647-5601
Scheduling Julie Ann Wirkkala 7226 202-647-5733
Scheduling John Natter 7226 202-647-5733
Senior Advisor Cindy Chang 7226 202-647-9572
Special Assistant William P. Cobb 7226 202-647-9572
Special Assistant Kundai Mashingaidze 7226 202-647-9572
Special Assistant Christopher Flanagan 7226 202-647-9572
Special Assistant Nicholas Christensen 7226 202-647-9572
Staff Assistant Matthew Summers 7247A 202-647-3618
Deputy Assistant Secretary Glen D. Johnson 7247A 202-647-2403
Trip Director James Loftus 7247A 202-647-3618
Special Advisor Mary DeBree 7234 202-647-5548
Special Assistant to the Chief of Staff Joshua A.
Rubin 7234
202-647-8633
Executive Secretariat (S/ES)
Executive Secretary Joseph E Macmanus 7224 202-647-5301
Deputy Executive Secretary Kelly Degnan 7224 202-647-5302
Special Advisor to the Executive Secretary Gloria
Berbena 7224
202-647-5301
Deputy Executive Secretary MaryKay L Carlson
7224
202-647-5301
Executive Secretariat Staff (S/ES-S)
Director Karin Lang 7241 202-647-9935
Deputy Director for Correspondence, Records and
Staffing Division Clarence N. Finney, Jr. 7241
202-647-3574
Deputy Director for Secretarial Advance and Staffing
Division Kali Jones 7241
202-647-9936
Interagency Coordinator Saadia E. Sarkis 7241 202-647-6590
Correspondence and Records Supervisor Debra
Keene 7512
202-647-3889
Secretariat Advance and Staffing Division 7241 202-647-8879
Correspondence, Records, and Staffing Division
Vacant 7512
202-647-0140
Operations Center (S/ES-O)
Director Harry Kamian 7516 202-647-2522
Deputy Director for the Watch Robert W Thomas
7516
202-647-2522
Deputy Director for Crisis Management Support
Lucia Piazza 7516
202-647-7640
(24 Hour Per Day) Senior Watch Officer 7516 202-647-1512
Military Representative Lt. Col. Francisco Gallei
7516
202-647-6097
(24 Hours Per Day) Editor 7516 202-647-1512
(24 Hours Per Day) The Watch 7516 202-647-1512
CMS Crisis Management Support 7516 202-647-7640
Emergency and Evacuations Planning CMS Staff
7516
202-647-7640
Emergency Relocation CMS Staff 7516 202-647-7640
Resident task force ONLY Task Force 1 7516 202-647-6611
Consular task force ONLY Task Force 2 (CA) 7516 202-647-6612
Resident task force ONLY Task Force 3 7516 202-647-6613
Office of the Executive Director (S/ES-EX)
Executive Director, Deputy Executive Secretary Eric
Nelson 7507
202-647-7457
Deputy Executive Director Jonathan R. Mennuti
7507
202-647-5467
Budget Officer Reginald J. Green 7515 202-647-9794
General Services Officer Sue E. Ostrem 7519 202-647-8647
Bureau Security Officer James T. Suor 5634 202-647-7478
Personnel Officer Michael B. Phillips 7515 202-647-5638
Office of Information Resource Management
Director Brett Gittleson 7530 (202) 647-2977
Deputy Director for Security, Technical, and User
Services Division Kenneth LaVolpe 5442
(202) 647-2977
Deputy Director for Development, Mobile
Communications, and Secure Communications
Division Leo Oporto 5442
(202) 647-2977
Branch Chief for Technical and Security Teams Tom
Lawrence 5442
(202) 647-2976
Branch Chief for Help Desk, Mobile Solutions and
Admin Teams Patrick Muth 5442
(202) 647-8183
Branch Chief for Mobile Communications Team Lee
Smith 5442
(202) 647-0214
Branch Chief for Development Team Mary
Wombacher B864
(202) 647-0138
24/7/365 POEMS Help Desk 7530 (202) 647-8700
Office of the Ombudsman (S/O)
Ombudsman Shireen Dodson 7528 202-647-9387
Associate Ombudsman Andrea B Brown 7528 202-736-7154
Associate Ombudsman Katie Manderson 7528 202-736-7148
Associate Ombudsman Julie C Smith 7528 202-736-7991
OMS Dominique V Johnson 7528 202-736-7144
Executive Secretary of the Foreign Services Grievance Board
(S/FSG)
Chair Garber A. Davidson 3100 S SA15 703-875-5161
Executive Secretary Mark S. Johnsen 3100 S SA15 703-875-5166
Research & Design Center (S/ES-R&D)
10/26/2015 Organizational Directory OD-1
UNCLASSIFIED
Innovation Catalyst Kerry O’Connor 1124C 202-647-9648
Design Strategist Molly Moran 1124C 202-647-6704
Data Strategist Brandon Rose 1124C 202-647-8682
Special Envoy for Climate Change (S/SECC)
Special Envoy Todd Stern 1427 202-647-9884
Deputy Special Envoy Trigg Talley 1427 202-647-3984
Chief of Staff Clare Sierawski 1427 202-647-9687
Special Assistant Franz Hochstrasser 1427 202-647-9926
Executive Assistant Vanita Sabruno
1427
202-647-9884
Deputy Special Envoy Karen Florini 1427 202-647-9807
Office of the Deputy Secretary
Deputy Secretary of State
Deputy Secretary of State Antony J. Blinken 7220 202-647-8636
Chief of Staff Yuri Kim 7220 202-647-8931
Personal Assistant Anthony J. Franco 7220 202-647-8636
Special Assistant Laurel T. Rapp 7220 202-647-8690
Special Assistant George T. Tagg, Jr. 7220 202-647-8198
Special Assistant Yvonne M. Gonzales 7220 202-647-5889
Special Assistant William Flens 7220 202-647-5290
Special Assistant Stephanie S. Gilbert 7220 202-647-5256
Special Assistant Kristen F. Pappas 7220 202-647-5888
Advisor William M. Russo 7220 202-647-6237
Staff Assistant Patricia E. Kidd 7220 202-647-8931
Staff Assistant Anthony J. Franco 7220 202-647-9640
Special Assistant/Speech Writer Ariana A.
Berengaut 7311
202-647-8494
Scheduler Marjorie W. Jackson 7220 202-647-5274
Deputy Secretary of State for Management and Resources
Deputy Secretary of State for Management and
Resources Heather Higginbottom 7240
202-647-5073
Chief of Staff Julie D Fisher 7240 202-647-5073
Personal Assistant to the Deputy Secretary Christine
Kucera 7240
202-647-5073
Secretary’s Senior Advisor for Development Daniella
Ballou-Aares 7253
202-647-2553
Senior Advisor Nikole Burroughs 7253 202-647-4883
Senior Advisor Anne Healy 7253 202-647-5632
Special Assistant Michelle Ward 7240 202-647-5092
Senior Advisor Rebecca Dunham 7240 202-647-5272
Senior Advisor Eileen Smith 7240 202-647-1489
Senior Advisor Danny Stoian 7240 202-647-8583
Director of Policy & Communication Rob Fallon
7240
202-647-8630
Special Assistant Vacant 7240 202-647-5272
Special Assistant Lilly Bertz 7253 202-647-1185
Staff Assistant Alessia Dinkel 7240 202-647-5268
Staff Assistant Anjoly Ibrahim 7240 202-647-0009
Staff Assistant Christine Russell 7240 202-647-5079
Staff Assistant Chris Temen 7240 202-647-5268
White House Fellow Spencer S Abbot 7240 202-647-5089
Driver to the Deputy Secretary Miguel Thorpe 202-736-7031
Office of Small and Disadvantaged Business Utilization (OSDBU)
Director Shapleigh C. Drisko L500 SA6 703-875-6823
Procurement Analyst Nikki B. Burley L500 SA6 703-875-6824
Procurement Analyst James A Josey L500 SA6 703-875-6881
Procurement Analyst Shahrokh P Zahirieh L500 SA6 703-875-4240
Procurement Analyst Judith (Judy) E. Thomas L500
SA6
703-516-1953
Small Business Advocate Thelma D. Edmonds L500
SA6
703-875-6586
Admin Assistant Omnia Franckiewicz L500 SA6 703-875-6822
QDDR Office
Special Representative for QDDR Kathryn Schalow
6805
202-647-4307
Deputy Director David Fisher 6805 202-647-6007
Policy Analyst Adam Lusin 6803 202-647-4504
Staff Assistant Susan L Babin 6805 202-647-4516
Senior Advisor Caroline Wadhams 6805 202-647-4507
Policy Analyst Craig Bryant 6803 202-647-3619
Public Diplomacy Advisor Christopher Degnan 6803 202-647-4230
Policy Analyst John Janek 6803 202-647-4352
Policy Analyst Mahvash Siddiqi 6803 202-647-1346
Counselor of the Department (C)
Counselor
Counselor Thomas A. Shannon 7249A 202-647-4686
Personal Assistant E llen Y. Bero 7249A 202-647-4686
Chief of Staff Timmy T. Davis 7249A 202-647-4654
Senior Advisor YJ Fischer 7249A 202-647-8496
Senior Advisor Dennis W. Hearne 7249A 202-647-7842
Special Assistant Alexandra L Kahan 7249A 202-647-6115
Special Assistant Ronita Macklin 7249A 202-647-9008
Special Assistant S. Tovan McDaniel 7249A 202-647-6315
Office of the Under Secretary for Political Affairs (P)
Under Secretary
Under Secretary for Political Affairs Wendy R.
Sherman 7250
202-647-2471
Personal Assistant Margo Morris 7250 202-647-2471
Executive Assistant Kamala Lakhdhir 7250 202-647-1598
Special Assistant [NEA | S/SRMC| INR] Julia I.
Jacoby 7250
202-647-4314
Special Assistant [IO | S/P | FSI] Negah Angha
7246e
202-647-1973
Special Assistant [EAP | E| EB| H| ENR|OES,
S/SECC] Ellison S. Laskowski 7246f
202-647-4315
Special Assistant [EUR | T | ISN | PM | AVC, START
| DRZL, S/SACSED | QDDR, A, OIG, RM, IRM,
DGHR] Joe Wang 7246e
202-647-5269
Special Assistant [SCA | S/SRAP| S/CRS| CT | DS |
CSO] Dan Forbes 7250
202-647-0994
Special Assistant [AF | L | J, J/TIP, J/GCJ | S/GC |
PRM | AID, F, SGHFSI | S/GAC | S/GYI] Michael A.
Orona 7246g
202-647-5944
Special Assistant [WHA| CA | S/HSC | S/SAIT | INL |
PA | R | IIP | ECA | S/GPI, S/SRGIA] Andrew D.
Stevenson 7244b
202-647-1033
Personal Assistant Stacy J. Scott 7250 202-647-1598
Personal Assistant Lisa A. Langevin 7250 202-647-1598
Staff Assistant Mavis Davis 7246 202-647-0995
Staff Assistant Maggie Robinson 7246 202-647-1574
Staff Assistant Cynthia Dial 7246 202-647-0192
10/26/2015 Organizational Directory OD-2
UNCLASSIFIED
Office of the Under Secretary for Management (M)
Under Secretary
Under Secretary Patrick F. Kennedy 7207 202-647-1500
Executive Assistant Kathleen Austin-Ferguson 7207 202-647-1501
Personal Assistant to the Under Secretary Kathleen
Helton-Floyd 7207
202-647-1500
Personal Assistant to the Executive Assistant Shirley
Purnell 7207
202-647-1501
Special Assistant Rebecca Landis 7207 202-647-0188
Special Assistant Gregory Campbell 7207 202-647-1787
Special Assistant Melissa Bishop 7207 202-647-0166
Program Analyst Vacant 7207 202-647-0170
Staff Assistant Brenda P. Harris 7207 202-647-0167
Office of Management Policy, Rightsizing and Policy (M/PRI)
Director Alaina A. Teplitz 5214 202-647-2177
Managing Director Susan Curley 5214 202-647-0768
Staff Director Innovation Chris Hanson 5310 202-647-7997
Staff Director Rightsizing Richard Weston 5829 202-647-6492
Office of White House Liason (M/WHL)
Senior Advisor for Appointments/White House
Liaison Vacant O 7245
202-647-0646
Acting White House Liaison Soledad Roybal 7245 202-647-0314
Acting Deputy White House Liaison Grace Choi
7245
202-647-4820
Diplomatic Reception Rooms (M/FA)
Director and Curator Marcee F. Craighill 8th Fl. 202-647-1990
Collections Manager Virginia B. Hart 8th Fl. 202-647-1990
Branding, Marketing & Design Specialist Brianne E.
Brophy 8th Fl.
202-647-1990
Curator, Blair House Candace S. Shireman 202-566-8009
Program Operations Specialist Jessica A Wallace
8th Fl.
202-647-1990
Program Operations Specialist Lisa T. Sellman 8th
Fl.
202-647-1990
Senior Advisor, Education, Marketing & Outreach
Anne Menotti 8th Fl.
202-647-1990
Emergencies in the Diplomatic and Consular Service (M/EDCS)
K Fund Manager/Gift Fund Coordinator Fran Z.
Gidez 7427B
202-647-6286
K Fund Budget Officer Lisa Meterko 7427B 202-647-6484
Gift Fund Budget Officer Crystal Jobe 7427B 202-647-8523
Management Officer Ronda Harvey 7427B 202-647-6009
Program Assistant Chanel Wallace 7427B 202-647-8532
Office of Major Events and Conferences Staff (M/MECS)
Director Laura Bowen Wills 7427B 202-647-7730
Office for Foreign Missions
Director Gentry O. Smith HST 2236 202-647-3417
OMS Taushia L. Walker HST 2236 202-647-3417
Deputy Director, Acting Clifton C. Seagroves HST
2236
202-647-3417
Assistant Director – Property, Tax, Services &
Benefits Cliff C. Seagroves HST 2236
202-647-1395
Assistant Director – Diplomatic Motor Vehicles Joan
Morningstar SA-33
202-895-3528
Assistant Director – Operations Patrice D. Johnson
SA-33
202-895-3504
Northern Area Director Adrienne Harchik New York 646-282-2811
Northern Area Director Adrienne Harchik Chicago
(resident in NY)
312-353-5762
Houston Regional Director Nicholas Papp Houston 713-272-2871
Miami Regional Director Robin Haase Miami 305-442-4943,
Los Angeles Regional Director Tracy Harding
(Acting) Los Angeles (resident in SF)
310-235-6292
San Francisco Regional Director Tracy Harding San
Francisco
415-744-2910,
Office of the Under Secretary for Arms Control and
International Security (T)
Under Secretary
Under Secretary of State Rose E Gottemoeller 7208 202-647-1049
Staff Assistant/Scheduler Debra N Sams 7208 202-647-1522
Senior Advisor James P Timbie 7208 202-647-0061
Chief of Staff Maureen E Tucker 7208 202-647-0302
Special Assistant Kevin Lawson 7208 202-647-0440
Special Assistant Peter Crail 7208 202-647-4397
Secretary Louise Archer 7208 (202) 647-4226
Special Assistant Abigail Denburg 7208 202-736-7960
Senior Advisor Ferial Saeed 7208 202-647-0072
Special Assistant Alexandra Bell 7208 202-647-7016
Special Assistant Max Bergmann 7208 202-647-0068
Military Advisor James P Gfrerer 7208 202-647-6634
Special Assistant Elizabeth F Zentos 7208 202-647-0071
International Security Advisory Board (ISAB)
Executive Director Chip Hartman 5443 202-736-4290
Special Assistant to the ISAB Director Thelma
Jenkins-Anthony 5443
202-647-8958
Office of the Under Secretary for Civilian Security,
Democracy and Human Rights (J)
Under Secretary
Under Secretary Sarah B. Sewall 7261 202-647-1189
Personal Assistant Cynthia J. Loyet 7261 202-647-1189
Executive Assistant Jessica E. Lapenn 7261 202-647-7818
Senior Advisor Anna P. Cave 7261 202-647-8703
Staff Assistant Laurie M. Mitchell 7261 202-647-8877
Public Affairs Officer/Special Assistant Virginia
Blakeman 7261
202-647-3572
Senior Advisor Laura N Carey 7261 202-647-1190
Special Assistant Abigail Bellows 1464 202-647-9804
Special Assistant Vivek R. Chilukuri 7261 202-647-2990
Senior Advisor Elizabeth A Field 7261 202-485-1743
CT Advisor Leanne E Erdberg 7261 202-485-1633
Special Assistant Noah B. Krystel 7261 202-647-7609
Special Assistant Richmond P Blake 1464 202-647-9796
Senior Advisor Hans-Joachim Hogrefe 7261 202-647-7196
Staff Assistant Zoya Y Liu 7261 202-485-1627
Senior Advisor Andrew J. Loomis 7261 202-647-9736
Advisor Ian H Boyd 7261 202-485-1885
Senior Advisor, CVE Summit Coordination Cell Eric
A. Rosand 1464
202-647-7556
10/26/2015 Organizational Directory OD-3
UNCLASSIFIED
A. Rosand 1464
Senior Advisor Todd L Stein 7261 202-647-7512
Management & Program Analyst Kristin M Tennyson
7261
202-647-7041
Special Assistant Trina D Saha 7261 202-647-4096
Special Assistant Ludovic L Hood 7261 202-647-7819
Office of the Under Secretary for Economic Growth,
Energy, and the Environment (E)
Under Secretary
Under Secretary Catherine A. Novelli 7256 202-647-7575
Personal Assistant Anita Y. Thomas 7256 202-647-7575
Executive Assistant Michael J. Dodman 7256 202-647-7674
Senior Advisor John D. Duncan, Jr. 7256 202-647-3393
Special Assistant Sabeen Malik 7256 202-647-9333
Special Assistant Keri J. Holland 7256 202-647-7449
Special Assistant Joshua D. Archibald 7256 202-647-7448
Special Assistant Amy N. Dove 7256 202-647-4092
Special Assistant Robert R. Gabor 7256 202-647-7190
Special Assistant Manu Bhardwaj 7256 202-647-7327
Special Assistant Ryan M. Reid 7256 202-647-9038
Staff Assistant Yvette Y. Jenkins 7256 202-647-8854
OMS Hanna Tezera 7256 202-647-7688
Special Assistant Erik J. Schnotala 7256 202-647-8141
Speechwriter Elias J. Wolfberg 7256 202-647-7513
Office of the Chief Economist (OCE)
Chief Economist Rodney D Ludema 7811 202-485-1552
Deputy Chief Economist Mark R. Stone 7811 202-736-7785
Chief of Staff Aaron P. Forsberg 7811 202-736-7579
Principal Assistant Paige E. Scholes 7811 202-736-7570
Senior Economist Vacant 7811 202-647-6053
Special Assistant Kaysha Gurell-Hall 7811 202-485-1551
Presidential Mgmt Fellow Paul T Stucky 7811 202-485-1550
Office of the Science and Technology Adviser to the Secretary
(E/STAS)
Science and Technology Adviser E. William
Colglazier 3240
202-647-9352
Foreign Affairs Officer Lawrence C Lin 3240 202-647-8939
Deputy Science and Technology Adviser Frances A
Colón 3240
202-647-8694
Staff Assistant Joyce A Brown 3240 202-647-8725
Pathways Intern Daniel M Oates 3240 202-647-0153
Counselor and Strategic Advisor Elizabeth Prescott
SA-23, Suite 410
202-663-3243
Franklin Fellow Alan J Hurd SA-23, Suite 410 202-663-3241
Foreign Affairs Officer Nathaniel J Schaefle SA-23,
Suite 410
202-663-3240
Foreign Affairs Officer Kristina V Krasnov SA-23,
Suite 410
202-663-3235
Foreign Affairs Officer Franklin A Carrero-Martínez 202-531-0930
Office of the Under Secretary for Public Diplomacy and
Public Affairs (R)
Undersecretary
Under Secretary Richard Stengel 5932 202-647-9199
Executive Assistant/ Chief of Staff Susan
Stevenson 5932
202-647-9199
Stevenson 5932
Special Assistant Clayton McClesky 5932 202-485-1735
Special Assistant Todd Miyahara 5932 202-647-0444
Special Assistant Mattheq C Miller 5932 202-485-1738
Special Assistant Faris Asad 5932 202-647-7062
Speech Writer Vacant 5931 202-647-9905
Staff Assistant Vicktery Sanchez 5931 202-647-9145
Staff Assistant Kathy Pierre 5931 202-647-6633
Office Management Specialist/Scheduler Megan
Gallardo 5932
202-647-1038
Special Advisor- CVE Haroon Ullah 5931 202-647-4710
OMS Tyesha Battle 5932 202-647-9199
Senior Advisor- BBG Dan Sreebny SA-5 202-632-6400
StratComm Senior Adviser Romesh Ratnasar 5931 202-647-9130
Military Advisor Peter Canonico 5931 202-647-9901
Office of Policy, Planning and Resources (R/PPR)
Director Roxanne J Cabral SA-5 05BB06 (202) 632 9930
Resources Director John W McIntyre SA-5 05Z02 202-632-6359
Policy & Planning Director Patricia K Kabra SA-5
5BB08
202-632-2990
Financial Management Officer Rodney Reynolds
SA-5 5Z04
202-632-2740
Budget Analyst Carol Keith SA-5 5Z03 202-632-3341
Strategic Advisor Lea Perez SA-5 5X02 202-632-6063
Strategic Advisor Donna Woolf SA-5 5W04 202-632-6388
Strategic Planning Officer Graham Lampa SA-5
5W02
202-632-6432
Staff Assistant Andres Guerrero SA-5 5Z06 202-632-9497
Staff Assistant Nejla Grabowski SA-5 5X05 202-632-6027
Policy Planning Officer Nicholas C Griffith SA-5
5W04
202-632-6357
Social Science Analyst Dean Olsen SA-5 5S01 202-632-3335
Information Technology Specialist Tracey T
Burton-Williams SA-5 5S02
202-632-9915
Budget Analyst Michael E Carter Sr SA 5 Room
4X04
202-632-6015
Policy Planning Officer Tanya G Ward SA-5 5W03 202-632-6344
Social Science Analyst Joshua L Miller SA-5 5R01 202-632-3251
Technology Services Unit Director Shawn E.
Hopson 5-S-06
202-632-2908
Special Advisor Bryant Jones SA-5 5Z08 202-632-2992
Budget Analyst Zenobia C Ziegler SA-5 05X03 202-632-2983
IT Specialist Sandra K Simms SA-5 5S03 202-632-9919
Technology Services Program Manager Rodney D
Drummond SA-5 05T06
202-632-2961
Director, Budget and Finance – ECA Yolanda J
Robinson SA-5 04P04
202-632-3358
Financial Management Specialist Ashley J Williams
SA-5 4X08
202-632-6007
Budget Analyst Katrina C Askew-Alston SA-5 4Z02 202-632-3355
Financial Management Analyst Mozell A Baker SA-5
Y06
202-632-9465
Financial Management Analyst Michele Sims SA-5
4X12
202 632 6018
Management Analyst Nejla R Grabowski SA-05 202-632-6027
Sr. Budget Analyst Sheila L Goode SA5-4W11 202-632-3352
Director, Budget & Resource Mgt, IIP/ R/PPR/CSCC
Loretta G Milburn SA-5 04BB10
202-632-6014
Deputy Financial Manager Rekio R Benton SA-5
4V06
2026323353
Financial Management Specialist Fatima M Williams
SA-5 4X09
202-632-6017
10/26/2015 Organizational Directory OD-4
UNCLASSIFIED
Financial Management Specialist Willie R Cartledge
SA-4Y09
202 632-3354
Center for Strategic Counterterrorism Communications (R/CSCC)
Coordinator Rashad Hussain HST, Rm 2429 202-736-7548
Digital Outreach Team Director Brent Blaschke
SA-05, 2V12
202-632-2869
Strategic Planner Kirsten Fontenrose HST, Rm
2429
202-736-7649
Director for Arab World Engagement Omar Amach
HST, Rm 2429
202-736-7536
PDAS Daniel Kimmage HST, Rm 2429 202-736-7537
SOCOM Operations Officer Vacant HST, Rm 2429 202-736-7547
Plans and Operations Officer Stevie Hamilton HST,
Rm 2429
202-736-7544
Lead for Academic and NGO Information and
Europe Todd Leventhal HST, Rm 2429
202-736-7639
Liaison for Intelligence and Community Members
Adrian Kent HST, Rm 2429
202-736-7546
Deputy Coordinaqtor for Integrated Analysis JD
Maddox HST, Rm 2429
202-736-7531
Public Diplomacy Advisor Vacant HST, Rm 2429 202-736-7958
DOD Strategic Planner Chris Lowe HST, Rm 2429 202-736-7771
DOT Deputy Director Daniel Schuman SA-05, 2X16 202-632-2868
Deputy Coordinator for Plans and Operations
Vacant HST, Rm 2429
202-736-7950
OMS – Staff Assistant Lyla Combs HST, Rm 2429 202-736-7535
DOD Strategic Planner Troy O’Donnell HST, RM
2429
202-736-7776
Public Diplomacy Specialist (West Point) Vacant
HST, Rm 2429
202-344-5279
Liaison for DOD Intelligence Elements Vacant
HST, Rm 2429
202-736-7542
Plans and Operations Officer Pablo Rodriguez HST,
Rm 2429
202-736-7285
Deputy Chief of Staff Christine Sappenfield HST,
Rm 2429
202-632-9401
Chief of Staff Vacant HST, Rm 2429 202-632-9401
Office of the Chief of Protocol (S/CPR)
Chief Of Protocol
Reception Desk – General Information 1238 202-647-2663
Chief of Protocol Peter A. Selfridge 1232 202-647-4543
Deputy Chief of Protocol Natalie R. Jones 1238 202-647-1144
Deputy Chief of Protocol Mark E. Walsh 1232 202-647-4120
Assistant Chief of Protocol/Executive Director
Rosemarie Pauli 1238
202-647-1700
Assistant Chief of Protocol for Diplomatic Affairs
Gladys Boluda 1238
202-647-1985
Assistant Chief of Protocol for Visits Samantha
Tubman 1238
202-647-2299
Assistant Chief of Protocol for Ceremonials Jessica
D. Zielke 1043
202-647-3064
Assistant Chief /General Manager of Blair House
Randell D. Bumgardner Blair House
202-566-8003
Assistant Chief of Protocol for Diplomatic
Partnerships Nicholas Schmit 1238
202 647-2649
Director of Diplomatic Gifts K. Leigh Garland 1237 202-647-4169
Office of Civil Rights (S/OCR)
Director
Director and Chief Diversity Officer John M.
Robinson 7428
202-647-9294
Deputy Director Gregory B. Smith 7428 202-647-9294
Senior Attorney-Advisor (Acting) Jenniffer De Heer
7428
202-647-9295
Chief Intake and Resolution Jacqueline A. Canton
7428
202-647-9295
Senior Attorney-Advisor (Acting) David J. King 7428 202-647-9295
OMS Ardis Ward-Stott 7428 202-647-9294
Office of U.S. Foreign Assistance Resources (F)
Director
Program Analyst Candace Spradley 5923 202-647-2608
Director, Office of U.S. Foreign Assistance
Resources Sastry Hari 5923
202-647-2608
Chief of Staff Lisa Greene 5927 202-647-3690
Special Assistant Vacant 5923 202-647-2699
Managing Director, Regional and Global Issues
Lesley Ziman 5480
202-647-2666
Director, Functional Bureaus and Initiatives David
Goldberg 5480
202-647-2646
Managing Director, Planning Performance and
Systems Dennis Vega 5480
202-647-2734
Regional Director; Africa Region Roberta Cavitt
1916
202-736-4751
Regional Director; South Central Asia Region Dallas
Brendan 5480
202-647-2843
Regional Director, Europe & Eurasia Region Dallas
Brendan 5480
202-647-2843
Regional Director; East Asia & Pacific Region
Ernesto Uribe 1916
202-647-2660
Regional Director; Near East Asia Region Laura
Hall 5480
202-736-4902
Regional Director, Western Hemisphere Region
George Rowland 1916
202-736-4740
Managing Director, Policy Analysis Paula Reed
Lynch 3953
202-647-2758
Coordinator for Resources and Appropriations Pat
Sommers 3871
202-647-2605
Staff Assistant Avon Bowe 5927 202-647-1086
Staff Assistant Vacant 5927 202-647-1086
Office of the U.S. Global Aids Coordinator (S/GAC)
Coordinator
U.S. Global AIDS Coordinator and Special
Representative for Global Health Diplomacy
Deborah L. Birx Suite 10300 SA-22
202-663-2579
Principal Deputy Coordinator Vacant Suite 10300
SA-22
202-663-1090
Chief of Staff Angeli P. Achrekar Suite 10300 SA-22 202-663-2802
Deputy Coordinator for Finance, Accountability and
Oversight Mark N. Brown Suite 10300 SA-22
202-663-2464
Deputy Coordinator for Program Quality Julia C.
Martin Suite 10300 SA-22
202-663-2339
Acting Deputy Coordinator for Affected Populations
and Civil Society Leadership A. Cornelius Baker
Suite 10300 SA-22
202-663-1102
Deputy Coordinator for Multi-Sector Responsibility
and Diplomacy Caya B. Lewis Suite 10300 SA-22
202-663-2462
Director of Country Impact Irum F. Zaidi Suite 10300
SA-22
202-663-2588
10/26/2015 Organizational Directory OD-5
UNCLASSIFIED
SA-22
Director of Sustainability and Development Janis K.
Timberlake Suite 10300 SA-22
202-663-3410
Director of Financial Sustainability Michael E.
Ruffner Suite 10300 SA-22
202-663-1085
Chief Medical Officer Douglas N. Shaffer Suite
10300 SA-22
202-663-1089
Chief Strategy Officer Sandra L. Thurman Suite
10300 SA-22
202-663-2592
Chief Science Officer James M. Sherry Suite 10300
SA-22
202-663-1099
Executive Director William E. Dilday Suite 10300
SA-22
202-663-2571
Director of Global Health Diplomacy Elizabeth J.
Jordan Suite 1511 HST
202-647 3996
Director of County Oversight and Accountability
Erica J. Sessle Suite 10300 SA-22
202-663-2664
Director of Congressional Relations Emily K.
Gibbons Suite 10300 SA-22
202-663-1977
Acting Director of Public Affairs and
Communications Veronica Davison Suite 10300
SA-22
202-663-2586
Main Number/Reception Linda D. McKoy Suite
10300 SA-22
202-663-2440
Unclassified Fax Vacant Suite 10300 SA-22 202-663-2979
Legal Advisor Sharla Draemel Suite 5420 HST 202-647-4731
Acting Head of Clinical Services Larissa L Stabiniski
Suite 10300 SA-22
202-663 3416
Director of Private Sector Engagement Lauren A.
Marks Suite 10300 SA-22
202-663-2417
Acting Director of Multilateral Country Engagement
Stephanie E. Weber Suite 10300 SA-22
202-663-2660
Deputy Director of Contry Impact Michelle J. Li Suite
10300 SA-22
202-663-1206
Deputy Director of Sustainability and Development
John G.H. Palen Suite 10300 SA-22
202-663-2593
Deputy Direcotor of Private Sector Engagement
Jeffrey M. Blander Suite 10300 SA-22
202-663-2572
Office of Global Criminal Justice (J/GCJ)
Ambassador-At-Large
(J/GCJ) Ambassador-at-Large, Office of Global
Criminal Justice Stephen Rapp 7419A
202-647-6051
Staff Assistant to Ambassador-at-Large Ceren Silva
7419A
202-647-8218
Deputy Beth Van Schaack 7419A 202-647-9880
Staff Assistant to Deputy Wendy Forbes 7419A 202-647-5072
Senior Policy Advisor Vacant 7419A 202-647-5201
Senior Policy Advisor Victoria Donovan 7419A 202-647-9620
Presidential Mgmt Fellow Ted Senasu 7419A 202-647-5093
Senior Policy Advisor Rachel Goldbrenner 7419A 202-647-8172
Senior Policy Advisor Vacant 7419A 202-647-5543
Senior Policy Advisor Carole Jackson 7419A 202-647-8219
Senior Policy Advisor Vacant 7419A 202-647-8177
Senior Military Advisor Natalie Kolb 7419A 202-647-6751
Franklin Fellow David Mandel- Anthony 7419A 202-647-5234
Senior Policy Advisor Blake Peterson 202-647-3579 7419A
John Gardner Fellow Zarko Perovic 7419A 202-647-8210
Intern Vacant 7419A 202-647-5074
Office of Global Food Security (S/GFS)
Office Staff:
office main number Vacant HST 202-647-4027
Special Representative Nancy H Stetson 5323 202-647-4027
Director Ted J Lyng 5323 202-485-2991
Foreign Affairs Officer Caitlin E Welsh 5323 202-647-4021
Office Management Specialist Steven L Johnson
5323
202-647-4027
Nutrition and Gender Advisor Liz A Buckingham
5323
202-647-7604
Advisor Daniel B Oerther 5323 202-549-8559
Communications Officer Julia L Duncan 5323 202-647-2911
Foreign Affairs Officer Olivia C Gilmore 5323 202-647-6367
Foreign Affairs Officer Rock E Cheung 5323 202-647-7618
Science and Technology Adviser Garrick E Louis
5323
202-647-4137
Office of Global Women’s Issues (S/GWI)
Office of Global Women’s Issues
Ambassador-At-Large Catherine M Russell
Room 7532
202 647-7283
Chief of Staff and Senior Advisor (South Asia) Mala
Adiga Room 7532
202 647-6221
Senior Advisor (Operations and Programming;
Gender Integration; NEA) Betty Bernstein-Zabza
Room 7532
202 647-1982
Senior Advisor (Women, Peace, and Security;
Economic and Political Participation; AF; EUR;
WHA; Central Asia) Stephenie Foster Room 7532
202 647-3768
Senior Advisor (Legal Reform; Multilateral Affairs;
Adolescent Girls; Gender-Based Violence; Health;
Climate Change; Afghanistan; EAP) Ann M Norris
Room 7532
202 647-7280
Director, Global Programs Division Natika
Washington Room 7532
202 647-1757
Special Assistant to the Ambassador Ashley N
Williams Room 7532
202 647-5904
Executive Assistant to the Ambassador and Chief of
Staff Valerie Keitt Room 7532
202 647-7285
Staff Assistant Lynette Young Room 7532 202 647-6383
Press Advisor and Speechwriter Rachel Wallace
Room 7532
202-647-7280
Senior Policy Advisor, EUR and Central Asia Irene
Marr Room 7532
202 647-6019
Senior Policy Advisor, Afghanistan Lida Noory
Room 1802A
202 647-3284
Special Advisor for Equal Futures Claire Kaneshiro
Room 7532
202 647 5896
Gender Integration Advisor Katharyn van der Veen
Room 1802A
202 647-4598
Policy Advisor, Economic Participation and Equal
Futures Partnership Margareta Schettler Room
1802A
202 647-6093
Policy Advisor, Adolescent Girls and Education
Emily Kearney Room 1802A
202 647-3962
Policy Advisor, Women, Peace, and Security and
NEA Blake Peterson Rom 7532
202 647-6091
Policy Advisor, South Asia Radhika Prabhu Room
1802A
202 647-2136
Policy Advisor, WHA Regina Smedinghoff Room
1802A
202 647-6036
Policy Advisor, EAP Caryn Morrow Room 1802A 202 647-6036
Policy Advisor, AF Nikki Fox Room 1802A 202 647-2355
Policy Advisor, Multilateral Affairs, Legal Reform and
Climate Change Jonny Dach Room 1802A
202 495-1628
10/26/2015 Organizational Directory OD-6
UNCLASSIFIED
Policy Advisor, Gender-Based Violence and Health
Varina Winder Room 1802A
202-647-4560
Budget Office Coordinator and Tasker Coordinator
Shakyra McMillon Room 1802A
202 647-6012
Deputy Director, Global Programs and Policy
Advisor, Haiti Sandrine Rukundo Room 1802A
202 647-1850
Program Analyst (NEA, ECON, and Sports) Chase
Ballinger Room 1802A
202 485-1626
Program Analyst (WHA, Afghanistan, Burma,
ECON, and Tech) Mark Murray Room 1802A
202 647-3493
Program Analyst (SCA, EUR, Global WPS, and
Health) Pamela Kuemmerle Room 1802A
202 647-1019
Military Advisor, Women, Peace, and Security
Vacant Room 7532
202 647-1627
Policy Advisor Grace A Choi HST 1911 202-647-6438
Office of the Haiti Special Coordinator (S/HSC)
Office Staff:
Haiti Special Coordinator Kenneth MERTEN HST
6253A
7-9510
OMS, Coordinator Lauren GALL HST 6253A 7-9510
Deputy Coordinator and Office Director Kent
BROKENSHIRE HST – 4908
7-9662
OMS, Deputy Coordinator Dawn MCNEILL HST –
4908
7-9662
Executive Secretary Stacy D. WILLIAMS SA-09 202-453-9909
Haiti Desk, Political Affairs Stacy LEMERY HST –
4908
7-9375
Haiti Desk, Multilateral Affairs Stephanie
KOTECKIE-BONHOMME SA-09
202-453-9905
Health, Food and Economic Officer Astrid
DORELIEN HST 4908
7-9461
Haiti Desk, Consular Affairs Rebecca ALVARADO
HST 4908
202-453-9901
Public Affairs Officer Judith RAVIN HST 4908 7-9468
Congressional Affairs Officer John BORIS SA-09 (202) 453-9903
Program and Budget Officer Holli BAKER SA-09 (202) 453-9910
Senior Industrial Parks Advisor Mark D’SA SA-09 7-9510
Office of Inspector General (OIG)
Inspector General
Public Affairs Liaison Douglas P. Welty 8100, SA3 202-663-0377
Office of Inspector General Main Number 8100,
SA3
202-663-0340
Inspector General Steve A. Linick 8100, SA3 202-663-0340
Director, Congressional and Public Affairs Ryan D.
Holden 8100, SA3
202 663-0380
Deputy Inspector General Emilia DiSanto 8100,
SA3
202-663-0365
Executive Assistant & Scheduler Dena Nevarez
8100, SA3
202-663-0339
Staff Assistant/Scheduler Jerri Cross 8100, SA3 202-663-0362
Special Assistant to the Deputy Inspector General
Rich L. Puglisi 8100, SA3
202-663-0662
Office of Audits (OIG/AUD)
Assistant Inspector General Norman P. Brown 720,
SA39
703-284-2692
Deputy AIG – Audit Directorate Gayle L. Voshell 720,
SA39
703-284-2681
Deputy AIG – Middle East Region Operations
Directorate Tinh Nguyen 720, SA39
703-284-2690
MERO Director, Washington, DC Office David S.
Bernet 720, SA39
703-284-1868
Financial Management Director Beverly J. O’Neill
720, SA39
703 284-2627
Information Technology Director Jerry W.
Rainwaters 720, SA39
703-284-1841
Audit Compliance & Follow-up Director Naomi A.
Snell 720, SA39
703-284-2685
Security and Intelligence Director Regina Meade
720, SA39
703-284-1840
Contracts, Grants, and Infrastructure Director
Denise M. Colchin 720, SA39
703-284-2708
Audit Operations Director Kevin Hrynkow 720,
SA39
703-284-2713
MERO Director, Washington DC Office James B.
Pollard 720, SA39
703-284-2665
MERO Director, Frankfurt Germany Office Melinda
Perez Frankfurt
962-6-590-xxx
Office of Evaluations & Special Projects
Office of Evaluations & Special Projects Jeffrey D
McDermott 8100, SA3
202-663-0366
Office of Evaluations & Special Projects Patrick A
Dickriede 8100, SA3
703-284-2687
Office of Evaluations & Special Projects Richard D
English 720, SA39
703-284-2754
Assistant Inspector General, Office of Evaluations &
Special Projects Jennifer L Costello 8100, SA3
202-663-0663
Office of Evaluations & Special Projects Paul H
Cooksey 8100, SA3
202-663-0374
Office of Evaluations & Special Projects William H
Stapleton 8100, SA3
202-663-0372
Office of Executive Director (OIG/EX)
Assistant Inspector General/Executive Director
Karen J. Ouzts 8100, SA3
202-663-0382
DAIG for Management Services Cathy D. Alix 840,
SA39
703-284-1861
DAIG for Policy, Planning, and Reports Cynthia M.
Saboe 810, SA3
703-284-1906
Administrative Operations Sarah L. Pierce 840,
SA39
703-284-1968
Budget and Fiscal Ovanda D. Rice 840, SA39 703-284-1807
Human Resources Vonda L. Richardson 840, SA39 703-284-1816
Acting Information Technology Greg S. Cottone 840,
SA39
703-284-2798
Outreach and Publications Vacant C. 810, SA39 703-284-1826
Policy and Planning Vacant D. 810, SA39 703-284-2619
Security Officer Theodore T. Aposporos 840, SA39 703-284-1743
Office of General Counsel (OIG/OGC)
General Counsel Erich O. Hart 8100, SA3 202-663-0386
Deputy General Counsel Harrison S. Ford 8100,
SA3
202-663-0370
Office of Inspections (OIG/ISP)
Assistant Inspector General Robert B. Peterson
8100, SA3
202-663-0373
Deputy AIG – Inspections Mark S Mayfield 930,
SA39
703-284-1736
Consular Evaluations Vacant R. 930, SA39 703-284-2752
10/26/2015 Organizational Directory OD-7
UNCLASSIFIED
Quality, Management, and Compliance Sandra J.
Lewis 930, SA39
703-284-2717
Security and Intelligence Division Thomas Allsbury
930, SA39
703-284-1844
International Broadcasting Robert Torres 930, SA39 703-284-2740
Information Technology Evaluations Matthew J.
Ragnetti 930, SA39
703-284-2644
Thematic and Special Reviews Kristene M. McMinn
930, SA39
703-284-2768
Public Diplomacy Evaluations Michael Hurley 930,
SA39
703-284-2764
Political/Economic Evaluations Ken Hillas 930,
SA39
703-284-2715
Management Evaluations Ralph S. Kwong 930,
SA39
703-284-2756
Office of Investigations (OIG/INV)
Hotline Hotline 1800-409-9926
Assistant Inspector General for Investigations
Geoffrey A. Cherrington 800, SA39
703-284-1913
SAC Operations Support Division Susan D. Rogers
800, SA39
703-284-2651
SAC Domestic Operations Division Robert Smolich
800, SA39
703-284-1883
SAC Overseas Operations Division Jason T. Loeffler
800, SA39
703-284-1927
Resident Agent in Charge Karin M Pacheco
Frankfurt
962-6-590-6029
Office to Monitor and Combat Trafficking in Persons
(J/TIP)
Office to Monitor and Combat Trafficking in Persons
Ombudsman (S/O)
Office of the Ombudsman
Ombudsman Shireen Dodson 7330 202-736-7144
Office of Policy Planning (S/P)
Director
Director David McKean 7311 202-647-2972
Principal Deputy Director Siddharth Mohandas 7311 202-647-3599
Deputy Director Edward J. Lacey 7311 202-647-3580
Chief of Staff Vacant 7311 202-647-9842
Personal Assistant to the Director Nila Roshan 7311 202-647-0226
Assistant to Principal Deputy Director Rohnda
Gilbert 7311
202-647-2372
Staff Assistant Hye (Gloria) Lee 7311 202-647-1965
Members of the Policy Planning Staff
Member Alex Bick 7312 202-647-2781
Member Catherine Kay 7310 202-647-9842
Member Jennifer Harris 7312 202-647-0531
Member Michael Camilleri 7310 202-647-4635
Member Helene Kessler 7312 202-647-0724
Member Dick Sokolsky 7312 202-647-2457
Member Johna Ohtagaki 7312 202-647-3541
Member Ian Klaus 7312 202-647-7361
Member Janey Wright 7312 202-647-2289
Member Lauren Baer 7312 202-647-8657
Member Anika Binnendijk 7312 202-647-2236
Member Sumona Guha 7312 202-647-4293
Member Sean Misko 7310 202-736-7308
Member Miguel Rodrigues 7310 202-647-1709
Member Perry Cammack 7310 202-647-4702
Member Kurt Meppen 7310 202-647-1178
Member Melanie Nakagawa 7312 202-647-4967
Member Anthony Wier 7310 202-647-4698
Member Haroon Ullah 7310 202-647-4704
Member C. Anthony Pfaff 7310 202-647-3267
Speechwriters:
Head Speechwriter Stephen Krupin 7311 202-647-9841
Speechwriter W. Andrew Imbrie 7312 202-647-8656
Speechwriter Stephanie Epner 7312 202-647-2706
Speechwriter Vacant 7311 202-647-7203
Speechwriter Vacant 7311 202-647-9943
Bureau of Administration (A)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Joyce Barr 6529 202-647-1492
Personal Assistant Patricia Quinn 6529 202-647-1492
Chief of Staff Joel Danies 6529 202-647-3197
Senior Advisor Renee C. Bemish 6529 202-647-4461
Special Assistant Matt Austin 6529 202-647-4470
Special Assisant John McDonald 6529 202-647-3196
Staff Assistant Yvonne Ingram 6529 202-647-4483
Staff Assistant Courtnay J. Rosenberger 6529 202-647-9420
Interagency Liaison Mark Jackson 6529 202-647-0520
Interagency Liaison Robert J. Ripley 6529 202-647-4475
Office of the Executive Director (A/EX)
Receptionist Kerri Glass Receptionist Desk 202-485-7000
Executive Director Vacant S. 5.112 SA17 202-485-7002
Executive Director (Acting) Janice deGarmo 5.102
SA17
202-485-7004
Deputy Executive Director Mark A Wilson 5.104
SA17
202-485-7005
Executive Assistant Christine Donley 5.108 SA17 202-485-7001
Financial Management Division Chief Amelia Sligh
5.128 SA17
202-485-7029
Working Capital Fund Manager Michael Capozzi
5.118 SA17
202-485-7087
Procurement and Administrative Services Anthony
McIntosh 5.325 SA17
202-485-7045
Human Resources Division Chief Aisha
Mooney-Phillips 5.302 SA17
202-485-7122
Information Technology Services Division Chief
Duke Kelly 5.319 SA17
202-485-7139
Collaborative Strategy Management Division Chief
Barry Thomas 5.410 SA17
202-485-7190
Senior Advisor Eve W. Anderson 5.110 SA17 202-485-7006
Office of Emergency Management (A/OEM)
Director Troy Taylor 2nd Fl SA4 East 202-776-8603
Diplomatic Continuity Programs Division Director –
Acting Art Mock 2nd Fl SA4 East
202-776-8600
10/26/2015 Organizational Directory OD-8
UNCLASSIFIED
Director, Policy & Planning Lynda Kasonde 1st Fl
SA4 East
202-776-8956
Deputy Assistant Secretary for Logistics Management (A/LM)
Deputy Assistant Secretary Jennifer A McIntyre 525
SA6
703-875-6956
Senior Advisor Cheryl N Johnson 525 SA6 703-875-6034
Supv. Mgt. Analyst Robert Lower 528 SA6 703-875-5822
Special Assistant Cliff Mauton 525 SA6 703-875-5847
Office of Acquisitions Management (A/LM/AQM)
Director, Acquisitions Management Cathy J. Read
526 SA6
703-875-6639
RPSO – Frankfurt Tandra Jones
49-69-7535-3300/3304
49-69-7535-
RPSO – Fort Lauderdale Benita D Williams 954-630-1146
Director, International Programs Division Vince
Chaverini, Jr. SA6, 508
703-875-6645
Branch Chief, T & CA Branch Edward Baran SA6,
515
703-516-1708
Branch Chief, Global Programs Branch Rosalind
Hicks SA-06A, 445
703-875-7264
Branch Chief, Grants Branch Joanne Snearly
SA-06A, 416
703-875-4655
Branch Chief, Commerce Branch Gary Clark SA6,
511
703-875-6748
INL and ISN Construction Larry Pruitt SA-06A, 418 703-875-6064
Director, Worldwide Division John Stever SA6, 512 703-875-6845
Branch Chief, Information Systems Branch JoAnn
Carroll SA-06A, 441
703-875-6064
Branch Chief, International Narcotics and Law
Enforcement Branch Reaver Clements SA-06A, 452
703-875-6077
Branch Chief, Regional Support Branch Shapleigh
C Drisko SA-06A, 450
703-875-4230
Director, Facilities Design and Construction Division
Robert Powell SA-06A, 448
703-875-5164
Branch Chief, Architect and Engineering Branch
David Vivian SA-06A, 449
703-875-6991
Branch Chief, Construction Branch James Thomas
SA-06A, 440
703-875-6016
Branch Chief, Major Support Contracting Branch
John Hite SA-06A, 425C
703-875-7320
Director, Business Operations Division Raymond W
Bouford SA15, 3201
703-875-5429
Branch Chief, Analysis Systems & Development
Branch Aimee Kobelka 522, SA6
703-875-6671
Branch Chief, Quality Assurance Branch Jan
Mouzon SA15, 3200
703-875-4676
Branch Chief, Contract Management Branch
Veronique Clark SA-06A, 230
703-875-4263
Director, Diplomatic Security Division Sharon
James SA-06A, 453
703-875-7313
Brancg Chief, Worldwide Protective Services Branch
Frank Villamizar SA20, 16F28
571-345-9791
Branch Chief, Local Guard and Anti-Terrorism
Branch Vince Sanchez SA20, 16C27
571-3459931
Branch Chief, Security Branch Deborah Koplen
SA-06A, 442
703-875-6643
RPSO, Antwerp Benjamin Sherrill ELSO 32-3-5402015
Office of Logistics Operations (A/LM/OPS)
Director David Rodriguez 526 SA6 703-875-4269
Regional Logistics Center Division Chief Daniel
Coker 508 SA6
703-875-4585
Despatch Agency – Miami Maureen Gabbard 305-640-4574
Despatch Agency – New York Harold Price 732-855-8880
Despatch Agency – Seattle Ray Schoenberg 206-764-3805
Despatch Agency – Brownsville Luis Carpio 956-982-3916
Despatch Agency – Baltimore Nicky Frantz 410-631-0044
European Logistical Support Office Elizabeth Pratt 32-3-540-2015
European Logistical Support Office Benjamin D
Sherrill
32-3-540-2016
Transportation and Travel Management Division
Chief Scott Tiedt 5100 SA3
202-663-0901
Transportation Operations Charles Olden 5100 SA3 202-663-0903
Transportation Management Branch Ann Gibson
5100 SA3
202-663-0902
Travel Management and Transportation Analysis
Mark Dellinger 5100 SA3
202-663-0987
Transportation Management Claims Donna
Williams 5100 SA3
202-663-0936
Secure Logistics Division Chief Jay Neustel SA-10A 703-912-8527
Motor Vehicle Branch Chief Russ Baum SA-10A 703-644-3295
Warehouse Branch Chief Gordon D. Blackstone
SA-10A
703-912-8527
Management Operations Branch Chief Stephanie
Beal SA-10A
703-912-8527
Office of Program Management and Policy (A/LM/PMP)
Director Cecilia Coates 1200 SA15 703-875-6429
Diplomatic Pouch and Mail Division Director Jeffrey
Meyer 1200 SA15
703-875-4333
Diplomatic Pouch and Mail Deputy Director Quinette
Adams-Boston Easley 1200 SA15
703-812-2545
Unclassified Pouch and Mail Branch Acia Parker
SA-32
703-302-7751
Classified Pouch and Mail Branch John Brandt 100
SA-8
703-922-3080
Mail Management Branch (DPO) Charles Weidler
1200 SA15
703-812-2467
Policy Branch Vacant 250 SA15 703-875-6287
Management Analysis and Planning Branch
Deborah Gray 250 SA-15
703-875-4354
Deputy Director Wesley Green 250 SA15 703-875-5623
Policy and Management Analysis Division Director
Dorothy Jones 250 SA 15
703-875-6656
Customer Outreach and Support Branch Tammy
Davis 250 SA15
703-875-6415
Property Management Division Director Joshua
Mater 250 SA15
703-875-4993
Logistics Systems Division Director Melissa
Johnson 1200 SA15
703-875-7084
System Planning and Analysis Branch Nathalie
Stevens 1200 SA-15
703-875-6290
Systems Integration and Support Branch
Fran Shepherd 3150 SA-15
703-875-5856
Compliance and Oversight Branch Charles Chavez
250 SA-15
703-875-4472
Deputy Assistant Secretary for Operations (A/OPR)
Deputy Assistant Secretary Keith D. Miller 1417 202-647-3427
Special Assistant Birgitta Drewes 1417 202-647-4801
Deputy Director Harry Mahar 1417 202-647-2082
Senior Advisor Christopher P Szymanski HST 202-647-7793
Office of Allowances (A/OPR/ALS)
Director Robert L Kingman L314 SA1 202-261-8700
10/26/2015 Organizational Directory OD-9
UNCLASSIFIED
Team Supervisor for East Asia and Pacific, Near
East Asia, South Asia and Western Europe Isam M.
Bebee L314 SA1
202-261-8717
Team Supervisor for Africa, Central Asia, Europe
and Western Hemisphere Cassie Y. Washington
L314 SA1
202-261-8720
Regulations Specialist Marco N. Cuniberti L314 SA1 202-261-8715
Office of Commissary and Recreation Staff (A/OPR/CR)
Director Annette Cocchiaro L304 SA1 202-663-1330
Office of Facilities Management Services (A/OPR/FMS)
Director Janice A. Smith B2A61 202-736-4038
Facilities Maintenance Services Division Chief Byron
Crenshaw B2A61
202-647-5176
Administrative Officer Mark B Baker B2A61 (202) 736 4293
Domestic Environmental and Safety Division Chief
Brian Platz B2A61
(202) 647 4845
Office of General Services Management (A/OPR/GSM)
Director Barry K. Shpil B258 202-647-3695
Art Bank Program Director Craig W Sterling B258 202-647-1435
Audiovisual Services Branch Chief Fredrick S.
Edelkamp B258
202-736-7959
Diplomatic Reception Rooms Manager Essandra
Collins 8th Floor
202-647-2275
Employee Service Center Branch Chief Jacqueline
Pridgen 1252
202-647-3432
Fleet Management Operations Division Chief Vacant
B258
202-647-3159
Operations Support Branch Chief Danny B
McClough B258
202-647-2954
Support Services Division Chief Shay E Jones B258 202-647-1418
Media Services Division Chief George McNamara
B258
202-647-1426
Admin Officer (Acting) Robert J Trahan B258 202-647-1468
Scheduling of Conference Rooms Russ Bryant
B258
202-647-8992
Classified Waste Leo J Muldoon B258 202-647-7798
Front Desk Receptionist Jason L Richardson B258 202-647-3695
Parking Coordinator Kevin E Gilliard B-258 202-736-7772
Scheduling of Conference Rooms Norma X
Pleasant B258
202-647-4642
Locks & Signs James P Cangro B258 202-647-3695
Office of Language Services (A/OPR/LS)
Director Thomas Hufford H1400 SA1 202-261-8766
Deputy Director Kate Yemelyanov H1400 SA1 202-261-8811
Translating Division Chief Joseph Mazza H1400
SA1
202-261-8758
Translation Coordinator – All Languages Jason
Kopp H1400 SA1
202-261-8785
Intake of Translations – Non-Romance Languages
Rachel Polakoff H1400 SA1
202-663-1980
Status of Translations Jackie Peterson H1400 SA1 202-261-8823
Interpreting Division Chief Patricia Arizu H1400 SA1 202-261-8815
Intake of Interpreting – European Languages Binh
Akers H1400 SA1
202-261-8752
Intake of Interpreting – Other Languages Jocelyn
Rowe H1400 SA1
202-261-8820
Assigning Unit – Int’l Visitors/ATA Program Marc
Fallow H1400 SA1
202-663-3992
Intake Program Support Zbigniew Ostrega H1400
SA1
202-261-8774
SA1
Office of Overseas Schools (A/OPR/OS)
Director Dr. Keith D. Miller H328 SA1 202-261-8201
Africa Dr. David Cramer H328 SA1 202-261-8218
East Asia and Pacific Dr. Constance W. Buford
H328 SA1
202-261-8226
Near East, South Asia, Canada and the
Mediterranean Rim Countries Dr. Beatrice H.
Cameron H328 SA1
202-261-8209
American Republics Dr. William H. Scotti H328 SA1 202-261-8221
Western Europe Vacant H328 SA1 202-261-8210
Eastern Europe Vacant H328 SA-1 202-261-8213
Administrative Support Division Ms. Wanda Lyles
H328 SA1
202-261-8203
Information Coordinator Kristin Grasso H328 SA1 202-261-8215
Office of Real Property Management (A/OPR/RPM)
Director Adam Bodner 1264 202-647-0618
Design and Construction Division Chief Orlando
Miguel 1264
202-647-3860
Assignment and Utilization Division Chief Kelly Keef
1264
202-647-2793
Special Projects Division Chief Robert H. Sanders
1420
202-736-7827
Project Management Support Services Division
Chief Douglas Johnson 1264
202-736-7171
Office of the Procurement Executive (A/OPE)
Procurement Executive Corey Rindner 1060 SA-15 703-516-1689
Policy Division Director/Competition
Advocate/Ombudsman Eric N. Moore 1060 SA-15
703-875-4079
Evaluation and Assistance Division Director Paulette
V. Donnelly 1060 SA-15
703-516-1697
Federal Assistance Program Director Jeffrey D.
Johnson 1060 SA-15
703-812-2526
Deputy Assistant Secretary for Global Information Services
(A/GIS)
Deputy Assistant Secretary Margaret P. Grafeld SA2
8000
202-261-8300
Administrative Assistant Vicki L. Dotson SA2 8000 202-261-8049
Deputy GIS DAS Eric F. Stein SA2 8024 202-663-2190
Financial Auditing Specialist Camilla Palmer Limes
SA2 8024
202-663-2221
Office of Directives Management (A/GIS/DIR)
Director Janet Freer 2400 SA22 202-312-9607
Division Chief – FAM/Rules Harold Greene 2400
SA22
202-312-9612
Division Chief – Forms/IC Pierre S Aristide 2400
SA22
202-312-9605
Office of Information Programs and Services (A/GIS/IPS)
Director John F Hackett 5021 SA-2 202-261-8328
Deputy Director Vacant F 5021 SA-2 202-261-8328
Staff Assistant Vacant M 5081 SA-2 202-663-1012
Agency Records Officer, Records and Archives
Management Division Bill Fischer 5021 SA-2
202-261-8369
eRecords 5139 SA-2 202-261-8369
Records Program Manager Vacant 5117 SA-2 202-261-8369
10/26/2015 Organizational Directory OD-10
UNCLASSIFIED
Chief, Privacy Division Christina Jones 5037 SA-2 202-261-8407
Chief, Requester Liaison Division Rosemary Reid
5029 SA-2
202-261-1517
Requester Communications Branch Mary Casto
1101 SA-2
202-261-8345
Advocacy and Oversight Branch Eva Tyler 1139
SA-2
202-261-8159
Chief, Programs and Policies Division Karen M
Finnegan 5021 SA-2
202-261-8328
Information Access Branch Darlyce M. Eley 6073
SA-2
202-261-8334
Information Life Cycle Management Branch Vacant
4073 SA-2
202-261-8302
Chief, Statutory Compliance and Research Division
Patrick Scholl 5001 SA-2
202-261-8322
European, Africa, and Near Eastern Affairs Branch
Terry Gordon 7004 SA-2
202-261-8470
Western Hemisphere and East Asia & Pacific Affairs
Geoffrey Hermesman 2073 SA-2
202-663-2634
Management and Public Diplomacy Branch Melody
Adams 8101 SA-2
202-261-8312
Chief, Archiving and Access Systems Management
Division Andrew N. Blumenthal 3073 SA-2
(202) 261 8853
State Archiving Systems Branch Charles Daley
3019 SA-2
202-261-8247
FREEDOMS Branch Vacant L. 3077 SA-2 202-261-8247
Chief Librarian, Ralphe J. Bunche Library Hugh
Howard 3239 HST
202-647-3002
Information Resources Branch Ned Kraft 3239 HST 202-647-2196
Information Services Branch Sara Schoo 3239 HST 202-647-0451
Chief, Resource Management Staff Crystal Abrams
5033 SA-2
202-261-8348
Chief, Systematic Review Programs Jeffery
Charlston 202 SA-13
703-923-6400
Paper Review Branch Vacant 202 SA-13 703-923-6400
Electronic Review Branch Vacant 5049 SA-2 202-261-8483
Litigation and Appeals Branch Susan Weetman
4139 SA-2
202-261-8420
Privacy Program Manager Rachel Drucker 2121
SA-2
202-261-8656
PII Program Manager Vacant SA-2 202-261-8370
FOIA Program Manager Marianne Manheim 4033
SA-2
202-261-8359
Office of Global Publishing Solutions (A/GIS/GPS)
Director, GPS (Acting) Raymond Poole B934 202-647-3835
Deputy Director, GPS Raymond Poole B934 202-647-3835
Director, GPS Manila David Ekeroth American
Embassy Manila
+63-1-301-2000
Program Analyst Pamela G. Holton B934 202-647-2512
Customer Service Arthur Hampton B934 202-647-1107
Chief of Graphic Services Regina T. Cross B934 202-647-1082
Director of Marketing Roberta Mather-Brown B934 202-647-1309
Operations/Process Director Frances Mari B931 202-647-3842
Bureau of African Affairs (AF)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Linda Thomas-Greenfield
6234A
202-647-4440
Executive Assistant to the Assistant Secretary Lynn
A Nelson 6234A
202-647-2530
Principal Deputy Assistant Secretary Robert P
Jackson 6234A
202-647-4485
Office Management Specialist (PDAS, DAS
Symington) Tamikka Forbes 6234A
202-647-2447
Deputy Assistant Secretary (AF/ERA, AF/W) Bisa
Williams 6234A
202-736-7023
Deputy Assistant Secretary (AF/E, USSESSS)
Shannon L Smith 6234A
202-647-1597
Office Management Specialist (DAS Haskell, DAS
Smith, DAS Williams) Lenese Walls 6234A
202-647-2446
Deputy Assistant Secretary (AF/C, AF/SA) Stu
Symington 6234A
202-647-1819
Deputy Assistant Secretary (AF/S, AF/PDPA) Todd
P Haskell 6234A
202-647-2226
Staff Assistant Sybil Johnson 6234A 202-647-1818
Congressional Affairs Officer Kathleen Moody 5238 202-647-5788
Chief of Staff Ronald Robinson 6234A 202-647-5714
Special Assistant Andrea Tomaszewicz 6234A 202-647-6485
Staff Assistant Janice Gross 6234A 202-647-4424
Staff Assistant Stacy Session 6234A 202-647-3201
Senior Advisor Tamara Klajn 6234A 202-647-3356
Office of Executive Director (AF/EX)
Executive Director Eric Stromayer 3519 202-736-7838
Deputy Executive Director Mark Biedlingmaier 3519 202-736-7083
Bureau Security Officer Donna-Marie Spann 3519 202-647-3429
Budget and Finance Division Chief Brian LaJuett
3519
202-647-1969
Deputy Division Chief Fonda Taliaferro 3519 202-647-1941
Budget Analyst (Rep, PD, ESF) Valerie Reynolds
3519
202-647-3040
Budget Analyst (ICASS) Aekyung Ripley 3519 202-647-1931
Budget Analyst (Program) Hamza Girnary 3519 202-647-1203
Budget Analyst (Domestic Travel Accounts) Lillie
Patterson 3519
202-647-4089
Budget Program Support Assistant Bernard Clair
3519
202-647-2104
Financial Mgt Officer (Regional Support) Catherine
Koper 3519
202-647-2499
Human Resources Division Chief Athony J Kleiber
3519
202-647-1467
FS Assignments Officer (domestic AF, AF/E & AF/S)
Elisa Greene 3519
202-736-7527
FS Assignments Officer (AF/C & AF/W) Michael
Watkins 3519
202-736-7584
HR Specialist (CS issues) Sabrina Walker 3519 202-647-0522
HR Specialist (CS issues) Marie Pyle 3519 202-647-0980
HR Specialist (EFM/FMA) Njeri Moore 3519 202-647-1790
Program Specialist (Awards) Theresa Crawford
3519
202-647-2775
WAE/Rover Coordinator Kristin Orth 843-952-0117
Management Support Division Chief Sonja
Wray-Brewer 3519
647-2118
General Services Officer Phillip Miller 3519 202-647-1840
General Services Officer – E2 Travel Orders Parish
Mitchell (contractor) 3519
202-647-3993
Support Services Specialist/Receptionist Crystal
Campbell (contractor) 3519
202-736-4200
Supervisory Post Management Officer (Somalia)
Jack E Hinden 3519
202-647-1351
Post Management Officer (Central AF) Michelle
Isimbabi 3519
202-647-1842
Post Management Officer (East AF) Richard
Peterson 3519
202-647-1409
Post Management Officer (Southern AF) Tomekah L
Burl 3519
202-647-1711
10/26/2015 Organizational Directory OD-11
UNCLASSIFIED
Post Management Officer (West
AF-Anglo/Lusophone) Clayton Bond 3519
202-736-7490
Post Management Officer (West AF-Francophone)
Arlene Barilec 3519
202-647-0605
Systems Support Division Chief Steven Deutsch
(contractor) 3519
202-647-2774
Systems Analyst Jason Holden (contractor) 3519 202-647-2774
Systems Analyst Thomas Scott (contractor) 3519 202-647-2774
Systems Analyst Kenneth Whipple (contractor)
3519
202-647-0630
Office Management Specialist Adrian Dorman 3519 202-647-1298
Assignments Officer Tiffany Henderson 3519 202-647-6339
Office of Economic Policy Staff (AF/EPS)
Director Peter Barlerin 4248 202-647-4066
Deputy Director Scott Ticknor 4248 202-647-4067
Secretary Verlene Brown 4248 202-647-3503
Commercial Coordinator Officer James Wilson 4248 202-647-4075
International Economic & Commercial Officer
Marlaina Casey 4248
202-647-7917
International Economist Officer Fonta Gilliam 4248 202-647-4908
International Economist Officer Nicole Johnson
4248
202-647-4099
International Economist Officer Melanie L Bonner
4238
202-647-1359
Economic Development Officer Jenny Jordain 4248 202-647-4076
Program Analyst Tawana Davidson 4248 202-647-5774
PMF Elizabeth Keefe 4248 202-647-3502
PMF Amelia Croft 4248 202-647-6724
Office of Regional and Security Affairs (AF/RSA)
Director Jeanne Maloney 5238 202-647-6476
Deputy Director Michael Bittrick 5238 202-736-4097
Office Manager Abigail Unger 5238 202-647-5786
AF Vetting Officer Zachary Bedard 5238 202-647-9080
Sr. Somalia Security Advisor Michael Bailey 5238 202-647-9190
Financial Officer Gary Simpson 5238 202-647-0588
Foreign Affairs Officer Darren Manning 5238 202-647-7191
AQM Contract Support Joonpil Hwang SA-04 202-647-2206
Political-Military Advisor LTC John D Ruffing 5238 202-647-7371
C-BH Policy Analyst Margot Shorey 5238 202-647-5776
Contract and Program Support Sheila Turner 5238 202-647-6480
Foreign Affairs Officer (AF/S, INL, ISN) Christopher
Pommerer 5238
202-647-7158
Program Analyst Chris Triangle 5238 202-647-1681
ACOTA Program Director Timothy Rainey SA-04 202-776-8494
ACOTA Senior Contract Specialist Larry Noel
SA-04
202-776-8737
ACOTA Contract Specialist Jignasa Parikh SA-04 202-776-8844
Regional Manager (Central and South Africa) Shelia
J-McClaney SA-04
202-776-8658
Regional Manager (West Africa 1) Wayne
Champion SA-04
202-776-8635
Regional Manager (East Africa) Hank Hance SA-04 202-776-8777
Regional Manager (West Africa 2) William (Blake)
Crowe SA-04
202-776-8658
Senior Program Analyst Tom Pattison SA-04 202-776-8329
Operations Manager Victor John SA-04 202-776-8786
Logistics Technician Kevin Gentry SA-04 202-776-8751
TDA Manager Perry Helton SA-04 202-776-8661
Senior CT Officer Dan Epstein SA-04 202-776-8339
OMS Vanessa Harrison SA-04 202-776-8746
Border Security Program Manager John-Michael
(Mike) Chapman SA-04
202-776-8769
CVE Program Specialist Alexandra (Sasha)
Choulenina SA-04
202-776-8576
CT Law Enforcement Programs Coordinator
Maureen Farrell SA-04
202-000-0000
TSCTP CT Programs Coordinator Adam Foote
SA-04
202-776-8734
CT PKO M&E Team Lead Jessica Lee SA-04 202-776-8586
CT PKO M&E Deputy Team Lead Kathryn
Hamilton SA-04
202-776-8765
TSCTP CT Programs Coordinator (Military) Julia
Baun SA-04
202-776-8882
Foreign Affairs Officer Sean Setter SA-04 202-776-8452
Border Security Program Manager Morgan
Tomassian SA-04
202-776-8517
Foreign Affairs Officer Julie Chalfin SA-04 202-776-8404
SGI Program Assistant Amy Perkins SA-04 202-776-8711
Justice Dept Liaison to Strategic Cover Joseph
Jones SA-04
202-776-8713
Management Analyst Chantel Holston SA-04 202-776-8530
Defense Department SGI Liasion Officer Stephanie
Burchard SA-04
202-776-8563
Defense Department SGI Liasion Officer Ashley
Bybee SA-04
202-776-8372
USAID Advisor Tsehaynesh Abebe SA-04 202-776-8738
DHS Bobby Picket SA-04 202-776-8708
Foreign Affairs Officer Cassandra Stuart Clark 5238 202-647-4033
M&E Specialist William (Porter) P Bourie SA-04 202-776-8765
Sr. M&E Specialist Daniella Mak SA-04 202-000-0000
Jr. M&E Specialist Pracid Dhatil SA-04 202-000-0000
AQM Contract Specialist Gray Coynier SA-04 202-776-8798
Office of Central African Affairs (AF/C)
Director Richard C Paschall 4244 202-647-6491
Deputy Director Christopher Krafft 4244 202-647-4977
Office Management Specialist Cynthia M
VanSchaemelhout 4244
202-647-2080
Desk Officer (Rwanda) Kelly Tucker 4244 202-647-4965
Desk Officer (Cameroon and Equatorial Guinea)
Benjamin Mossberg 4244
202-647-3139
Desk Officer (Central Africa Republic and Chad)
Chris Spangler 4244
202-647-4515
Desk Officer (Democratic Republic of Congo) Daniel
Renna 4244
202-647-2216
Desk Officer (Burundi) Logan R Council 4244 202-647-4896
Desk Officer (Chad) Beth B Lampron 4244 202-647-8433
OMS for U.S. Special Rep. for the Central African
Republic Carol R Johnson 4244
202-647-3138
Unit Chief Michael A. Orona 4244 202-647-2973
Desk Officer (Gabon, Republic of Congo, Sao Tome
& Principe) Theodore A Brosius 4244
202-647-1707
Office of East African Affairs (AF/E)
Acting Director Nancy A. Cohen 4248 202-647-4066
Deputy Director Peter W. Lord 4248 202-647-2214
OMS For Director and Deputy Adriana M. Snydstrup
4248
202-647-3503
Desk Officer (Djibouti and Eritrea) Emily Cintora
4248
202-647-6480
Desk Officer (Ethiopia) Vacant 4248 202-647-4076
Desk Officer (Comoros, Madagascar, Mauritius,
Seychelles) Dawn Dowling 4248
202-647-1359
10/26/2015 Organizational Directory OD-12
UNCLASSIFIED
Desk Officer (Kenya) Susan Driano 4248 202-647-1957
Senior Desk Officer (Somalia) Michael Fooks 4248 202-647-4075
Desk Officer (Somalia) Safia Mohamoud 4248 202-647-5774
Desk Officer (Somalia) Adam Leff 4248 202-647-3502
Desk Officer (Tanzania) Rebecca Hunter 4248 202-647-4067
Desk Officer (Uganda) Jessica Hartzfeld 4248 202-647-7917
Desk Officer (Somalia) Cash McCracken 4248 202-647-4099
Office of Southern African Affairs (AF/S)
Director Christine A Elder 4236 202-647-9834
Deputy Director Troy D Fitrell 4236 202-647-9849
Office Management Specialist Vacant
4236
202-647-9836
Desk Officer (Mozambique and Swaziland) Wendy
Kennedy 4236
202-647-8252
Desk Officer (South Africia -Economic Officer) Brian
G Hall 4236
202-647-9838
Desk Officer (Angola and Namibia) Lisa I Overman
4236
202-647-9858
Desk Officer (Botswana, Malawi) Teresa Fergerson
4236
202-647-9856
Desk Officer (Zimbabwe) Virginia (Ginny) L Elliott
4236
202-647-9852
Desk Officer (Zambia and Lesotho) Vacant 4236 202-647-9850
Desk Officer (South Africa OIC) Adam Ross 4236 202-647-9862
OMS for South Africa, Botswana, Malawi, Lesotho,
Mozambique Cecile Sakla 4236
202-647-8434
Office of West African Affairs (AF/W)
Director David D. Reimer 4246 202-647-3395
Office Manager Donna L. Patterson 4246 202-647-3395
Desk Officer (Côte d’Ivoire, Benin, & Sierra Leone)
Rebecca B. Wallace 4246
202-647-1658
Desk Officer (Mali & Burkina Faso) Jason A. Hughes
4246
202-647-2637
Desk Officer (Ghana & Guinea) R. Laneice Brooker
4246
202-647-0252
PDPA West Africa Country Affairs Officer Farah N.
Chery-Medor 4246
202-647-3407
Desk Officer (Togo, Niger, & Sahel Regional) Carol
A. Cox 4246
202-647-2791
Desk Officer (Liberia & Ebola) Deniece O. Yeboah
4246
202-647-3469
Desk Officer (Senegal, Guinea-Bissau, & the
Gambia) Erin M. King 4246
202-647-1540
Desk Officer (Mauritania & Cabo Verde) Jarred L.
Prier 4246
202-647-3468
Deputy Director (Nigeria) Nathan V. Holt 1917 202-736-7364
Deputy Director Vernelle Trim 4246 202-647-2973
Senior Desk Officer – Nigeria Stuart Crampton 1917 202-647-6046
Desk Officer (Nigeria) Maria Martinez 1917 202-647-6108
Security Team Chief (Nigeria Desk) Amanda Porter
1917
202-736-4664
Desk Officer (Guinea) Nachama Rosen 4246 202-647-0033
Desk Officer (Nigeria) James Rudolph 1917 202-647-6151
Economic Advisor (Nigeria Desk) Fatuma Sanneh
1917
202-736-4458
Office of Public Diplomacy and Public Affairs (AF/PDPA)
Director Melissa E Clegg-Tripp SA3 8200 202-663-0501
Deputy Director Rodney D Ford SA3 8200 202-663-0502
OMS Michele Reamey SA3, Suite 8200 202-663-0500
Administrative Officer Karen Coates SA3, Suite
8200
202-663-0503
8200
Program Specialist Terri Rookard SA3, Suite 8200 202-663-0517
Cultural Coordinator Patricia Ehrnman SA3, Suite
8200
202-663-0523
Assistant Cultural Coordinator Samantha Smith
SA3, Suite 8200
202-663-0525
Planning and Coordination Officer Karen Morrissey
SA3, Suite 8200
202-663-0529
AF/C PD Desk Officer Tijen Aybar HST, Rm 4246 202-647-1637
AF/W PD Desk Officer Farah Chery-Medor HST,
Rm 4246
202-647-3407
AF/W Asst PD Desk Officer Lauren Garza HST, Rm
4246
202-647-4567
AF/S PD Desk Officer Naomi Mattos HST, Rm 4236 202-647-9855
AF/E PD Desk Officer Lucille DiPalma SA3, Suite
8200
202-647-5924
Chief, Public Affairs Officer Jeffrey M Loree SA3,
Suite 8200
202-663-0507
Deputy Chief, Public Affairs Officer William
Strassberger SA3, Suite 8200
202-663-0521
Media/Outreach Press Coord Melissa Schumi
Jones SA3, Suite 8200
202-663-0531
Public Affairs Outreach Specialist Nicole Peacock
SA3, Suite 8200
202-663-0519
YALI Special Advisor Jason Green SA3, Suite 8200 202-663-0234
Press Officer Edward J Cox SA3, Suite 8200 202-663-0535
Press Officer Victoria O’Connell SA3, Suite 8200 202-663-0511
Social Media Coordinator Lisa M Hibbert-Simpson
SA3, Suite 8200
202-663-0234
Special Advisor Naomi C Fellows SA3, Suite 8200 (202) 663-0500
Office of the Special Envoy for the Sudans and South Sudan
(USSESSS)
Office Director Steven Koutsis 1460 202-647-5066
Dep. Office Director Robert Ruehle 1460 202-647-4345
Public Affairs Officer Mignon Cardenty 1460 202-647-4597
Internal Security Karim Smither 1460 202-647-6479
Sr. Sudan Desk Officer Breanna Green 1460 202-647-4248
Policy Coordination Andrew Burnett 1460 202-647-4317
Program Lead Allison Lombardo 1460 202-647-3958
Strategy Team Kemi Yai 1460 202-647-5796
Budget Analyst Mia Hayes 1460 202-647-2348
Sr. South Sudan Desk Officer Sean Cely 1460 202-647-2237
UN – Security Tom Jung 1460 202-647-9778
Management Analyst/Travel Arranger Wanda Curry
1460
202-647-4083
OMS Vacant 1460 202-647-4531
Security Advisor Chris Leins 1460 202-647-7524
South Sudan Desk Officer Ian MacKenzie 1460 202-647-7491
U.S. Special Envoy Donald Booth 1460 202-647-4531
Strategy Chief Zach Vertin 1460 202-647-2243
Strategy Team Will Echols 1460 202-647-2618
Strategy Team Burns Jackie 1460 202-647-4771
Program Analyst Suleyman Konte 1460 202-647-4752
Bureau of Arms Control, Verification and Compliance
(AVC)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Frank A Rose 5950 202-647-5315
Administrative Assistant Annette Day 5950 202-647-7821
Principal Deputy Assistant Secretary Anita E Friedt
5878
202-647-6830
10/26/2015 Organizational Directory OD-13
UNCLASSIFIED
5878
Secretary Michelle Martin 5878 202-647-6830
Deputy Assistant Secretary Bruce I Turner 5888 202-647-5553
Secretary Debra Sams 5950 202-647-5315
Deputy Assistant Secretary Mallory A. Stewart 5950 202-647-7821
Secretary Debra Sams 5950 202-647-5315
Chief of Staff Harry L Heintzelman 5888 202-647-9238
Senior Advisor Vacant 5751 202-647-6045
Staff Assistant Patricia Caul 5844 202-647-5407
Security Manager Andre Bryant 5951 202-647-5460
Security Officer Treveon Wheeler 5951 202-647-5462
Special Assistant Jeff Arnold 5951 202-647-9056
Special Assistant Richard Grubb 5888 202-647-8935
Staff Assistant Patricia (PJ) Moeller 5844 202-647-9291
Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)
Executive Director Sonna Stampone 3827 202-647-3442
Deputy Executive Director–Human Resources
Sheila T. Bruce 3634
202-736-7006
Deputy Executive Director–Resource Management
David W Wallace 3531
202-647-1921
Deputy Executive Director–Budget and General
Services Dennis O. Dorsey 3531
202-736-7366
Deputy Executive Director Susan Hadrick 3827 (202) 647 3708
Deputy Executive Director–TD Peter T DiMichele
SA-1 H1300
202) 663-2296
Office of Strategic Affairs
Director Jerry Taylor 5758 202-736-4467
Deputy Director, Strategic Engagement Steve
Tomchik 5758
202-647-7383
Deputy Director, Treaty Implementation Neil Couch
5758
202-647-0902
Office of Verification & Transparency Technologies
Director Brian Nordmann 5871 202-647-2408
Deputy Director David F. Smith 5871 202-647-6262
Office of Multilateral and Nuclear Affairs
Director Jeffrey L. Eberhardt 5751 202-647-2792
Deputy Director Gilbert Sateia 5751 202-647-8685
Deputy Director Katharine Crittenberger 5669 202-647-3760
Office of Technology Development (ISN-PM-AVC/EX/TD)
Director David Round H1300 SA1 202-663-2290
Deputy Director Peter T. DiMichele H1300 SA1 202-663-2296
Office of Verification & Transparency Technologies
Office of Euro-Atlantic Security Affairs (AVC/ESA)
Director Richard Davis 5724 202-647-9170
Deputy Director Donna Phelan 5724 202-647-9645
Deputy Director Harry Heintzelman 5724 202-647-9238
Secretary Vacant 5724 202-647-4153
Nuclear Risk Reduction Center
Director Deborah C Schneider 5635 202-647-0027
Deputy Director Brian Paeth 5635 202-647-0998
Div Chief Operations Kim Harvey 5635 202-647-0028
Organization for Security and Cooperation in Europe (VCI/OSCE)
Chief Arms Control Delegate A lex Tratensek
Vienna, Austria
43-1-369-2667
U.S. Commissioner for the INF Treaty
U.S. Representative Jerry Taylor 5758 202-736-4467
Bureau of Budget and Planning (BP)
Director
Director Douglas A. Pitkin 2531 202-647-8517
Office Manager for A/S Vickie Wilkins HST 2531 202-647-8517
Secretary Doris R. Cooper 2634 202-647-9788
Office of Resource Planning and Budget Information
Deputy Director, Resource Planning & Budget Info
John R. Zakrajsek 2531
202-647-5917
Director, Resource Strategy & Liaison Vacant 2531 202-647-5917
Director for Systems Resources and Operations
Eiizabeth A Slaughter 2634
202-647-7780
Director for Funds Control and Reimbursement
Joseph G. Kouba 2634
202-647-7729
Office of Budget Analysis
Acting Deputy Director, Office of Budget Analysis
Sherry M. Hannah 2531
202-647-6962
Director for Operating Accounts Sherry M. Hannah
2633
202-647-6962
Director for Programs Accounts Anthony Martinez
2634
202-647-6983
Director for Budget Review & Concepts Richard
Knowles 2531
202-647-5339
Office of Performance and Planning
Managing Director, Office and Performance and
Planning Duane C. Butcher 2633
202-647-6890
Director for Planning and Strategic Performance
Anthony W Mazzoccoli 2633
202-736-7805
Director for Performance and Evaluation Carly A
Smith 2633
202-647-2687
Bureau of Comptroller and Global Financial Service
(CGFS)
Office of the Comptroller, Global Financial Services
Comptroller, Global Financial Services Christopher
H. Flaggs H1500 SA1
202-261-8620
Office Administrator Erin W. Thomas Charleston 843-308-5578
Staff Assistant Manly H. Rush III Charleston 843-308-5608
Director, GAO Liaison Julianne Shinnick HST 1842 202-647-8170
Senior Financial Management Analyst Troy A.
Scaptura H1500 SA1
202-261-8744
Special Assistant Wardell J. Wanza H1500 SA1 202-261-8626
Special Assistant Helen L. Driver 6000 SA15 703-875-6591
Staff Assistant Esther C. Tompkins H1500 SA1 202-261-8620
Office of Global Financial Operations (CGFS/F)
10/26/2015 Organizational Directory OD-14
UNCLASSIFIED
Managing Director Shari P. Clark Charleston 843-202-3849
Director, Overseas Accounting & Systems
Implementation Bret Green Charleston
843-308-5527
Director, Office of Claims Michael Washington
Charleston
843-202-3755
Director, Domestic Accounting Operations Domestic
Kevin L. Penick Charleston
843-202-3875
Director, GFS Washington Office Wayne A McMillan
SA-15 7030
703-875-5678
Director, Office of Reports and Reconciliation
Vacant Charleston
843-746-0587
Office of Global Compensation (CGFS/C)
Managing Director Jeffrey C. Mounts Charleston 843-308-5301
Director, Office of American Payroll and Pension
Operations Keith Koehler Charleston
843-308-5508
Director, Office of FSN Payroll Operations James A.
Anderson Charleston
843-308-5393
Office of Principal Deputy Comptroller (CGFS/D)
Deputy Comptroller Alan K. Evans 4200 SA15 703-875-6900
Sr. Administrative Assistant Kemesia White 4200
SA15
703-875-6900
Director Management Control Carole L. Clay H1100
SA1
202-663-2084
Director Global Financial Support Systems Sally
Zottnick 7000 SA15
703-875-7393
Global Financial Management Systems (CGFS/GFMS)
Managing Director Alan K. Evans 4200 SA-15 703-875-6900
Deputy Director Dawn M. Parrish SA-15 4006 703-875-6912
Office of Financial Policy, Reporting, and Analysis (CGFS/FPRA)
Managing Director Robert T Macdonald SA-01 –
H-1500
202-663-1447
Director, Federal Assistance Financial Management
Joseph C Johnson SA-1 – H-1500
202-261-8647
Director, Financial Policy Vacant SA-1 – H-1100 202-663-2117
Director, Financial Reporting and Analysis Vacant
SA-01 – H-1500
202-261-8631
Office of the Executive Director (CGFS/EX)
Executive Director Joseph A. Kenny SA-15 Rm 6000 703-875-6240
Staff Assistant Keron Adams SA-15 Rm 6000 703-845-5532
Deputy Executive Director (Washington, DC Area)
Valerie S. Dumas SA15 Rm 6000
703-875-5693
Deputy Executive Director (Charleston) Robert
Nicolai Charleston 1c147
843-308-5302
Office of the Associate Comptroller (CGFS/S)
Associate Comptroller Marilyn Ferdinand
Charleston
843-308-5607
FSTO Paris Director Phil Anstead Paris 33-1-43-127054
Director, Global Disbursing Richard Simpson
Charleston
843-746-0578
Director, Post Support Unit Darcey Mercadante
Charleston
843-746-0674
Director, Customer Support Training Richard
Sizemore Charleston
843-308-5391
Office of International Cooperative Administrative Support
(CGFS/ICASS)
(CGFS/ICASS)
Director Sherrie L. Marafino H1504 SA1 202-663-3883
Deputy Director Peter A. Hogan H1504 SA1 202-663-3267
Financial Services Officer Patricia A. Garate SA-1
1500
202-663-1706
Office of Oversight and Management Analysis
Managing Director William B. Davisson Charleston 843-746-0559
Director, Office of Financial Coordination and
Reporting Paul McVicker Charleston
843-202-3858
Director, Office of Financial Oversight and Quality
Assurance Vacant Charleston
843-308-5350
Bangkok
Director Barry L Haney Bangkok IVG 675-5149
Office of Global Systems Operations
Director Randy Clark Charleston 843-308-5314
Unit Chief, Financial Systems Operations Susan
Bowers Charleston
843-308-5482
Unit Chief, Internal Systems and Messaging Bill
Swain Charleston
843-308-5475
Bureau of Conflict And Stabilization Operations (CSO)
Bureau of Conflict and Stabilization Operations
Acting Assistant Secretary Dolores M Brown SA-3
7100
1 (202)
Deputy Assistant Secretary Sharon L Morris SA-3
7100
1 (202)
Deputy Assistant Secretary Kimberly C Field SA-3
7100
202-663-0299
Special Assistant Vacant SA-3 7100 1 (202)
Executive Assistant to A/S Alexis Coleman SA-3
7100
1 (202)
Special Assistant Devin L Mack SA-3 7100 1 (202)
Executive Assistant to DAS Field Brian C Pharr
SA-3 7100
1 (202)
Executive Assistant to DAS Morris Sandra T Lewis
SA-3 7100
202-663-0323
Staff Assistant Meredith A Mantel SA-3 7100 1 (202)
Staff Assistant Eva Maria N Smith SA-3 7100 1 (202)
Bureau of Consular Affairs (CA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Michele T. Bond 6826 202-647-9584
Senior Advisor David T Donahue 6826 202-647-9584
Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens
Services Karen L. Christensen 6826
202-647-9584
Deputy Assistant Secretary for Passport Services
Brenda Sprague 6826
202-647-9584
Deputy Assistant Secretary for Visa Services Ed
Ramotowski 6826
202-647-9584
Personal Assistant to A A/S Bond Phuong Handler
6826
202-647-9584
Office Management Specialist to Senior Advisor
Barbara Brawner 6826
202-647-9584
Office Management Specialist/OCS DAS Vacant
6826
202-647-9584
Executive Assistant Liza Petrush 6826 202-647-9584
10/26/2015 Organizational Directory OD-15
UNCLASSIFIED
Staff Assistant Robert R Schlicht 6826 202-647-7948
Staff Assistant Aja C Stefanon 6826 202-647-7948
Staff Assistant Karin S Wallace 6826 202-647-7948
Special Advisor for Childrens Issues Susan S
Jacobs 9th Floor, SA-17
202-485-6334
Special Assistant to Special Advisor S. Jacobs
Kathleen C Sacco 9th Floor, SA-17
202-485-6236
Staff Assistant Linda M Blount 6826 202-647-7948
Staff Assistant Kaitlin Muench 6826 202-647-7948
Office of Executive Director (CA/EX)
Executive Director Marjorie Ames 7-200 SA17 202-485-8400
Deputy Executive Director Lynne Skeirik 7-200
SA17
202-485-7364
Supervisory Regional Consular Officer Jayne
Howell Frankfurt
+49-69-7535-
Senior Management Advisor Denise Urs Madrid +34-91-587-
Special Assistant Megan Phaneuf 7-200 SA17 202-485-7365
General Services Division Director Marissa Martin
7-100 SA17
202-485-7386
Human Resources Division Director Sonia Crisp
7-100 SA17
202-485-7302
Post Analysis and Support Division Director Amber
Baskette 7-200 SA17
202-485-7360
Consular Systems and Technology (CA/CST)
Director Gregory D Ambrose SA-17 3.100 202-485-7720
Deputy Director Kenneth J Reynolds SA-17 3.100 202-485-7721
Special Advisor and Acting Division Chief,
Production Service Design & Development Sharon
Westmark SA-17 3.100
202-485-7722
Division Chief, Service Strategy & Portfolio
Management James W Smith SA-17 3.100
202-485-7728
Division Chief, Service Delivery & Outreach Stephen
Frahm SA-17 3.100
202-485-7781
Division Chief, Service Integration and Innovation
Sandeep Maripuri SA-17 3.100
202-485-7938
Acting Division Chief, Service Operations Sandeep
Maripuri SA-17 3.100
202-485-7938
Division Chief, Service Transition John Atkins
SA-17 3.100
202-485-7799
CST Special Assistant Gene Arnold SA-17 3.100 202-485-7719
Division Chief, New Service Design & Development
Barbara Albin SA-17 3.100
202-485-7821
Office of Public Affairs and Policy Coordination (CA/P)
Director Marie C. Damour SA-17, 12-502 202-485-7702
Deputy Director Steven F. Harper SA-17, 12-506 202-485-7705
Management Analyst Sabina C. Hobbs SA-17,
12-501
202-485-6150
Office Management Specialist Michelle
Pannell SA-17, 12-503
202-485-7703
Outreach Unit Chief Amy R. Grier SA-17, 12-512 202-485-6146
Press Unit Chief Kathryn Fitrell SA-17, 12-511 202-485-6145
Legislative Affairs Advisor Tanya Mazin SA-17,
12-508
202-485-7706
Senate Liaison Officer Glen C. Keiser Rm 189
Russell Senate Office B
202-228-1605
Consular Notification and Access Wallis A. Doerge
SA-17, 12-509
202-485-6143
Senior Advisor Luz A. Mendez SA-17, 12-516 202-485-6155
Special Assistant Elizabeth Cerabino-Hess SA-17,
12-504
202-485-7704
Office of Fraud Prevention Programs (CA/FPP)
Director Josh Glazeroff 8-206 202-485-6754
Team Leader Ian Hayward 8-202 202-485-6751
Team Leader Paula Ferguson 8-221 202 485-6786
Team Leader Aaron Martz 8-219 202 485-6791
Team Leader Kim McDonald 8-410 202-485-6807
OMS Nicki King 8-200A 202 485-6750
Deputy Director Stephen Ashby 8-204 202-485-6753
Deputy Assistant Secretary for Passport Services (CA/PPT)
Deputy Assistant Secretary Brenda Sprague 6826 202-647-9584
Special Assistant Dan Pauly SA-17A 4th FL 202-485-6374
Staff Assistant Zlatko Pasalic SA-17A 4th FL 202-485-6387
Managing Director, Issuance Operations Florence
G. Fultz SA-17A 4th FL
202-485-6379
Director, Office of Management Analysis and
Coordination William Wood SA-17A 4th FL
202-485-6386
Senior Advisor for International Affairs R. Michael
Holly SA-17A 4th FL
202-485-6377
Managing Director, Support Operations Barry J.
Conway SA-17A 4th FL
202-485-6372
Director, Office of Program Management and
Operational Support Aileen D Smith SA-17A 4th FL
202-485-6547
Acting Director, Office of Planning and Program
Support Winnie Fuentes SA-17A 4th FL
202-485-6604
Director, Office of Adjudication Don Simpkins
SA-17A 4th FL
202-485-6611
Director, Office of Passport Integrity and Internal
Controls Kelly Ozolek-Cella SA-17A 4th FL
202-485-6649
Director, Office of Acceptance Facility Oversight
Carmen Marrero SA-17A 4th FL
202-485-6515
Director, Office of Technical Operations Amanda
Jones SA-17A
202-485-6511
Director, Office of Passport Legal Affairs and Law
Enforcement Liaison Jonathan Rolbin SA-17A 4th
FL
202-485-6590
Staff Assistant Sara E Phillips SA-17 4th Floor 202-485-6388
Staff Assistant Carlos M Santamaria SA-17 4th Floor 202-485-6389
Special Issuance Agency (CA/PPT/SIA)
Agency Director Christine Harold-Aluyen SA-17A,
Suite 3.200
202-485-8202
Assistant Director Michael J Ma SA-17A, Suite 3.200 202-485-8133
Customer Service Manager Laura M Pascarella
SA-17A, Suite 3.200
202-485-8160
Fraud Prevention Manager Kevin Spriggs SA-17A,
Suite 3.200
202-485-8137
Customer Service Manager Paula Carter SA-17A,
Suite 3.200
202-485-8159
Entitlement Manager Danny White SA-17A, Suite
3.200
202-485-8136
Visa Unit Chief Christopher Pressey SA-17A, Suite
3.200
202-485-8138
Congressional Passport Supervisor Patience Tait
SA-17A, Suite 3.200
202-485-8226
Administrative Assistant Tinya Swanson SA-17A,
Suite 3.200
202-485-8244
Deputy Assistant Secretary for Visa Services (CA/VO)
Deputy Assistant Secretary Edward J. Ramotowski
6811
202-647-9584
Managing Director Karin King 12.204 SA-17A 202-485-7560
Special Assistant Erin Williams 12.214 SA-17A 202-485-7572
10/26/2015 Organizational Directory OD-16
UNCLASSIFIED
Policy Advisor/Domestic Operations Daria Darnell
12.208 SA-17A
202-485-7560
Senior Coordinator Interagency Timothy W. Smith
12.210 SA-17A
202-485-7568
Senior Advisor Jacquelyn Bednarz 12.212 SA-17A 202-485-7570
National Visa Center Director Phillip Slattery 603-334-0927
NVC Public Inquiries NVC Public Inquiries 603-334-0700
Kentucky Consular Center Director Sarah
Welbourne
606-526-7667
KCC Public Inquiries 606-526-7500
Special Assistant Larissa Proctor 12.215, SA-17 202-485-7567
Office of Field Support Liaison (CA/VO/F)
Director Vacant 12.220, SA-17A 202-485-7578
Post Liaison Division Chief Rebecca Pasini 12.224,
SA-17A
202-485-7581
IV Control and Reporting Division Charles
Oppenheim 12.218, SA-17A
202-485-7576
Office of Information Management and Liaison (CA/VO/I)
Director Dave Franz 11.414, SA-17 202-485-7547
Deputy Director Jeanette Rébert 11.416, SA-17 202-485-7543
Office of Legislation, Regulations and Advisory Assistance
(CA/VO/L)
Director David Newman 12.402, SA-17A 202-485-7642
Deputy Director Vincent Beirne 12.404, SA-17A 202-485-7642
Legislation and Regulations Division Nicholas Perry
12.406, SA-17A
202-485-7582
Advisory Opinions Division Jeff Gorsky 12.418,
SA-17A
202-485-7596
Coordination Division Sean Cooper 11.102 202-485-7423
Waiver Division Marcia Pryce 11-420, SA-17A 202-485-7522
Office of Diplomatic and Public Liaison (CA/VO/P)
Director Jill Esposito 11.106, SA-17A 202-485-7425
Public Inquiries Division Chief Vacant 11.110,
SA-17A
202-485-7427
Diplomatic Liaison Division Chief Bradley Norton
11.128, SA-17A
202-485-7472
Web Content & Customer Svc Manager Beth
Robinson 11.107, SA-17A
202-485-7427
Deputy Assistant Secretary for Overseas Citizens Services
(CA/OCS)
Deputy Assistant Secretary Karen L. Christensen
6826
202-647-9584
Call Center 1-888-407-4747
Managing Director Michelle Bernier-Toth 10th Floor
SA17
202-485-6046
Special Assistant Shalan Obando 10th Floor SA17 202-485-6060
Office Management Specialist Rebecca Moore 10th
Floor SA17
202-485-6246
Special Assistant Vlad Lipschutz 10th Floor
SA17
202-485-6060
Office of American Citizens Services (CA/OCS/ACS)
Director Phil Skotte 10th Floor, SA-17 202-485-6234
Division Chief (EUR) Patricia Aguilera 10th Floor,
SA-17
202-485-6239
Division Chief (EAP) Tonya Gendin 10th Floor,
SA-17
202-485-6261
SA-17
Division Chief (WHA) Geoffrey Martineau 10th
Floor, SA-17
202-485-6289
Division Chief (NESCA) Viktoria Lopatkiewicz 10th
Floor, SA-17
202-485-6186
Division Chief (AF) Jack D. Markey 10th Floor,
SA-17
202-485-6358
Office of Legal Affairs (CA/OCS/L)
Director Corrin Ferber 10th FL SA-17A 202-485-6180
Supervisory Attorney William Fritzlen 10th FL
SA-17A
202-485-6098
Office Of Children’s Issues (CA/OCS/CI)
Director Henry Hand 9th Floor SA-17 202-485-6262
Division Chief – Eastern Hemisphere Mary Avery
9th Floor SA-17
202-485-6314
Branch Chief – EAP Adam Center 9th Floor SA-17 202-485-6039
Branch Chief – EUR Carolee Walker 9th Floor
SA-17
202-485- 6182
Division Chief – Western Hemisphere and Africa
Laurie Trost 9th Floor SA-17
202-485-6254
Branch Chief – Africa and Mexico Elena Corona 9th
Floor SA-17
202-485- 6343
Branch Chief – WHA Steven Anderson 9th Floor
SA-17
202-485-6065
Division Chief – Incoming and Prevention Marco
Tedesco 9th Floor SA-17
202-485-6266
Branch Chief – Abduction Prevention Rush Marburg
9th Floor SA-17
202-485-6342
Branch Chief – Incoming Abductions Beth Cooper
9th Floor SA-17
202-485-6118
Division Chief – Adoptions Trish Maskew 9th Floor
SA-17
202-485-6024
Branch Chief – Atlantic Jill Larsen 9th Floor SA-17 202-485-6270
Branch Chief – Pacific Rosalyn Wiese 9th Floor
SA-17
202-485-6174
Branch Chief – NESCA William W Whitaker 9th Floor
SA-17
202-485-6292
Office of the Comptroller (C)
Comptroller Rachel Arndt SA-17 8.106 202-485-6679
Financial Management Division Chief Tracy
Henderson SA-17 8.110
202-485-6684
Procurement Policy and Oversight Division Chief
Barnaby Walsh SA-17 8.108
202-485-6682
Strategic Planning and Policy Division Chief
Jonathan Parks SA-17 8.102
202-485-6675
Office Management Specialist Aycee
Zotter SA-17 8.100A
202-485-6674
Special Assistant Kate Leming SA-17 8.107 202-485-6681
Special Assistant Jill Warning SA-17 8.109 202-485-6683
Border Security Program Manager Jim Levy SA-17
8.104
202-485-6677
1CA
Director Elizabeth C. Power SA-17, 7.200 202-485-7370
Deputy Director Darryl L. Brile SA-17, 7.200 202-485-7377
Special Assistant Sadia Niazi SA-17, 7.200 202-485-7367
Bureau of Counterterrorism (CT)
10/26/2015 Organizational Directory OD-17
UNCLASSIFIED
Coordinator for Counterterrorism
Ambassador-at-Large & Coordinator Tina Kaidanow
2509
202-647-9892
Principal Deputy Coordinator Justin Siberell 2509 202-647-5810
Special Assistant Daniel M. Schneiderman 2509 202-647-8827
Staff Assistant Dawson Law 2509 202-647-7035
Personal Assistant to Coordinator Gloria Hubbard
2509
202-647-9892
Staff Assistant Antonia Marovic 2509 202-647-7035
Deputy Coordinator for Regional Affairs and
Programs Marie J. Richards 2509
202-647-2184
Assistant to the Principal Deputy Coordinator Audrey
Pruitt 2509
202-647-8024
Director, Office of Asia, Pacific, and the Americas
Christopher Landberg 2256
202-647-3905
Director, Office of Africa, Europe and the Near East
Marc Norman 2250
202-647-8911
Deputy Coordinator for Homeland Security &
Multilateral Affairs Hillary Batjer-Johnson 2509
202-647-7223
Director, Office of Multilateral Affairs Raffi Gregorian
2250
202-647-7912
Director, Office of Homeland Security, Acting Linda
Recht 2509
202-647-4077
Director, Office of Terrorist Screening & Interdiction
William L. McCulla 6800
202-647-5705
Director, Office of Designations and Sanctions
Jason Blazakis 2250
202-647-5988
Deputy Coordinator for Operations Karen Williams
2250
202-647-5661
Assistant to the Deputy Coordinator for Operations
Vacant 2250
202-647-3122
Director, Office of Operations Mark I. Thompson
2250
202-647-7856
Director, Office of Programs and Policy Vacant
2509
202-647-8033
Press and Public Affairs Advisor Rhonda Shore
2509
202-647-1845
Legislative Affairs Advisor Jamal Jones 2509 202-647-1515
Executive Director Jeffrey C. Lee SA-1; H-242 202-663-1491
Bureau of Democracy, Human Rights and Labor (DRL)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Tom Malinowski 7827 202-647-2126
Principal Deputy Assistant Secretary Virginia
Bennett 7827
202-647-3273
Deputy Assistant Secretary Scott Busby 7827 202-647-1403
Deputy Assistant Secretary Vacant 7827 202-647-1780
Deputy Assistant Secretary Vacant 7827 202-647-2590
Deputy Assistant Secretary (Acting) Michael Kozak
7827
202-647-8714
Ambassador at Large for International Religious
Freedom David Saperstein 5828
202-647-0798
Special Advisor on International Disabilities Rights
Judith Heumann 5828
202-647-4398
Special Representative for International Labor
Affairs Sarah Fox 5828
202-647-9723
Senior Advisor Lynne Davidson 5531 202-647-2551
Senior Policy Advisor to the Special Advisor for
International Disability Rights Katherine Guernsey
5828
202-647-1677
Special Assistant Sean Greenley 7827 202-736-7599
Staff Assistant Charmaine Coleman 7827 202-647-1731
Staff Assistant Lynda Walker-Johnson 7827 202-647-1024
Special Advisor Rose Jackson 7827 202-647-4648
Executive Assistant to the Assistant Secretary Robin
Smith 7827
202-647-1337
Office of International Religious Freedom (DRL/IRF)
Acting Office Director Brian Bachman 2426 202-647-0348
NEA & CVE Team Leader Douglas Padgett 2426 202-647-1459
AF & WHA Team Leader Shelly Dittmar 2426 202-647-1042
NEA Officer Warren Cofsky 2426 202-647-1441
IRF Report Coordinator Robert Boehme 2426 202-736-7681
EAP Team Leader IRF Katherine Lawson 2426 202-647-4359
EUR & AS Team Leader Stacy Davis 2426 202-547-1212
SCA Officer Ariel Ehmer 2426 202-647-2517
IRF OMS Daniele Villela 2426 202-547-1422
AF & WHA Team Amber McIntyre 2426 202-647-3218
Acting Deputy Director Daniel Nadel 2426 202-647-1237
NEA Officer Leanne Cannon 2426 202-647-4329
EUR & AS Team Michael Roth 2426 202-736-7133
Acting SCA Team Leader Sameer Hossain 2426 202-647-1219
SCA Officer Rachel Washington 2426 202-647-1576
EAP Officer Victoria Thoman 2426 202-647-4097
Office of the Executive Director (OES-DRL/EX)
Executive Director Beth C Bernhardt 2880 202-647-4068
Deputy Director Ann B Thompson 2880 202-647-4539
Supvy. Financial Mgmt. Spec. Natalie Howard 2880 202-736-7376
Information Management Division Chief Jonathan
Tull 2452
202-647-0751
HR Liaison John Stanley 2880 202-647-6856
Financial Division Chief Sharon Colbert 2880 202-647-3623
Central Programming Division Chief Maria Urbina
2880
202-647-4347
Bureau Security Officer Joey Joson 3916 202-736-7835
Office of Multilateral and Global Affairs (DRL/MLGA)
Director Lisa Peterson 7822 202-647-4380
Deputy Director Lynn Sicade 7822 202-647-2362
Senior Advisor for Multilateral Affairs Christopher
Camponova 7822
202-647-4311
OMS Sylvia Thomas 7822 202-647-2264
OMS Robin Smith 7822 202-647-1385
Program Analyst, Internet Freedom Katharine
Kendrick L308
202-632-2046
Program Analyst, Internet Freedom Stephen Morris
L308
202-632-2042
Foreign Affairs Officer Lea Rivera L308 202-632-2041
Corporate Social Responsibility Justin Underwood
L308
202-632-2045
Foreign Affairs Officer Vivienne Wildes L308 202-632-2037
Office of International Labor Affairs (DRL/ILA)
Special Representative for International Labor
Affairs Sarah Fox HST, 5828, SA-22, 2422
202-647-9723,
Foreign Affairs Officer Vacant SA-22, 2422 202-216-5881
Office Director Bruce Levine SA-22, 2422 202-312-9763
Deputy Office Director Ralph Falzone SA-22, 2422 202-216-5894
OMS Wendy Mazon SA-22, 2422 202-216-5882
Foreign Affairs Officer Sarah Morgan SA-22, 2422 202-216-5887
Foreign Service Officer Matthew Trumbull SA-22,
2422
202-216-5888
Foreign Affairs Officers Sarah Brooks SA-22, 2422 202-312-9757
10/26/2015 Organizational Directory OD-18
UNCLASSIFIED
PMF – Foreign Affairs Officer Jessica Slattery
SA-22, 2422
202-261-5881
Foreign Affairs Officer Mancharee (Mui) Junk
SA-22, 2422
202-216-5883
Office of Policy, Planning and Public Diplomacy (DRL/PPD)
Director Robert P Sanders 5531 202-647-1495
Deputy Director, Acting Matthew G Miller 5531 202-647-2330
Congressional Liaison Carol Finerty 5531 202-647-1472
Human Rights.gov Adm Janine Czarnecki 5531 202-647-4127
Public Diplomacy Contractor Jonathan Collett 5531 202-647-1543
OMS Eunice Johnson 5531 202-647-1783
Press Officer Jennifer Tarr 5531 647-0984
Press Officer Patrick Harvey 5531 202-647-8307
Spokesperson Chanan Weissman 5531 202-647-4043
Press Officer Claudette Laprise 5531 202-647-9692
Office of European Affairs (DRL/EUR)
Officer Director Phil Kaplan H-430 202-261-8025
Deputy Director Jaroslaw Anders H-430 202-663-2652
EUR OMS Linda C. Hayes H-430 202-261-8000
EUR Officer Patrick J. Harvey H-430 202-261-8023
EUR Officer Orly Keiner H-430 202-663-2900
EUR Officer David K. Meyer SA-1, H-430 202-261-8022
EUR Officer Wendy B. Silverman SA-1, H-430 202-261-8019
Vetting Officer Yelipza Gutierrez SA-1 H-430 202-261-8010
EUR Officer Nancy LaManna SA-1 H-430 202-261-8005
Foreign Affairs Officer Jeffery Zavadil SA-1 H-430 202-261-8014
Program Unit (DRL/P)
Director Patricia Davis H-430 202-663-2689
Deputy Director Katrina Fotovat H-438 202-632-2105
Deputy Director Jessica Lieberman H-438 202-632-2104
Office Management Specialist Sylvia Thomas
H-430
202-663-2884
Western Hemisphere Affairs (DRL/WHA)
Director Charles O Blaha 7818 202-647-8237
Deputy Director Catherine Newling 7817 202-647-8257
Foreign Affairs Officer Cory Andrews 7817 202-647-1238
Foreign Affairs Officer Kimberly Holbrook 7817 202-647-8242
Office of Near East Affairs (DRL/NEA)
Office Director John Kincannon L-308 202-632-2031
Deputy Director Daniel Mahanty L-308 202-632-2054
Deputy Director Jason Wemhoener-Cuite L-308 202-632-2034
Foreign Affairs Officer Luke Falcon Sapp L-308 202-632-2044
Foreign Affairs Officer Matthew Hickey L-308 202-632-2043
Foreign Affairs Officer Scott Lueders L-308 202-632-2038
Foreign Affairs Officer David Rosenblum L-308 202-632-2041
Foreign Affairs Officer Zachary Rothschild L-308 202-632-2036
Foreign Affairs Officer Jason Starr L-308 202-632-2037
Foreign Affairs Officer Elizabeth Streett L-308 202-632-2046
Foreign Affairs Officer Helen Wong L-308 202-632-2045
OMS Esther Zaiback L-308 202-632-2035
Office of South Central Asia (DRL/SCA)
Director James Bigus H-430 202-261-8030
Deputy Director Laura Carey H-430 202-261-8105
Foreign Affairs Officer Yelda Kazimi H-430 202-663-2889
Foreign Affairs Analyst Leslie Taylor H-430 202-663-2697
Leahy Vetting Analyst/Desk Officer Alexandra Hoey
H-430
202-663-1470
Office of East Asian and Pacific Affairs (DRL/EAP)
Office Director Susan O’Sullivan 7817 202-647-8271
Deputy Director Amy Archibald 7817 202-647-8298
OMS Justina Jordan 7817 202-647-8123
Foreign Affairs Officer Bob Bailey 7817 202-647-8243
Foreign Affairs Officer Ryan Fioresi 7817 202-647-8213
Leahy Vetter David Guinn 7817 202-647-8231
Foreign Affairs Officer Stacy May 7817 202-647-8260
Foreign Affairs Officer Peter McSharry 7817 202-647-8234
Foreign Affairs Officer Laura Scheibe 7817 202-647-8254
Foreign Affairs Officer Julie Turner 7817 202-647-8239
Foreign Service Officer Micah Watson 7817 202-647-8288
Office of African Affairs (DRL/AF)
Africa Office Director Aaron Sampson SA-1, H-430 202-261-8015
Deputy Office Director Mary Angelini SA-1, H-430 202-663-2906
OMS Tanika Willis SA-1, H-430 202-261-8001
Foreign Affairs Officer Emily Renard SA-1 H430 202-261-8024
Foreign Affairs Officer Rachel Spring SA-1 H-430 202-261-8196
Foreign Affairs Officer Jennifer Mills SA-1 H-430 202-663-2707
Foreign Affairs Officer Simone Joseph SA-1 H430 202-261-8009
Foreign Affairs Officer Karen Gilbride SA-1 H430 202-261-8017
Foreign Affairs Officer Lisa Sherman SA-1 H430 202-261-8011
Bureau of Diplomatic Security (DS)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Gregory B. Starr 6316 202-647-6290
Executive Assistant Wendy Bashnan 6316 202-647-1496
Staff Assistant/Scheduler Pat MacKall 6316 202-647-1493
Special Assistant Miles H. Ketchum 6316 202-647-1479
Sr. Congressional Affairs Advisor Vacant 6316 202-647-0147
Congressional Affairs Special Assistant Vacant
6316
202-647-1497
Staff Assistant Ezra A. Casteel 6316 202 647-1224
Staff Assistant Garrett Segerson 6316 202-647-2714
Staff Assistant Julianne M. Lynberg 6316 202-647-1728
Congressional Affairs Advisor Mark E. Baker 6316 202 647-0147
Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic Security and
Director, Diplomatic Security Service (DS/DSS)
Principal Deputy Assistant Secretary for Diplomatic
Security and Director, Diplomatic Security Service
(DS/DSS) Bill A. Miller 23rd Fl SA20
571-345-3815
Senior Special Assistant Kevin W. Murphy 23rd Fl
SA20
571-345-3811
Special Assistant Patrick T Buckley 23M17 571-345-3824
Attorney Adviser (L/M/DS) Kevin Gleeson 13th Fl
SA20
571-345-3006
Public Affairs Grace Moe 21st Fl SA20 571-345-2506
Personal Assistant Tracy D Jester 23rd Fl SA20 571-345-3815
Staff Assistant Max Kravitz 23L18 571-345-3823
Senior Advisor Kevin Bauer 23rd Fl SA20 571-345-3812
10/26/2015 Organizational Directory OD-19
UNCLASSIFIED
Deputy Assistant Secretary for Countermeasures (DS/C)
Deputy Assistant Secretary Wayne B. Ashbery
23L04 – SA-20
571-345-3836
Special Assistant Shane E Morris 23J04- SA 20 571-345-3834
Sr. Mngt/Program Analyst Joseph M. Anthony 23I04 571-345-7756
Program Analyst David D Ring 23J06 571-345-3835
Office of Physical Security Programs (DS/C/PSP)
Office Director Peter G. Gibbons 10th Fl SA14 703-312-3089
Facilities Security Division Joe Zaranka 10th Fl
SA14
703-312-3104
Weapons of Mass Destruction Countermeasures
Division James W. Lannon 11th Fl SA14
703-312-3936
Division Chief – Physical Security Division Greg A.
Sherman 10th Fl., SA-14
(703) 312-3945
Office of Security Technology (DS/C/ST)
Director Lonnie Price 1st Fl SA14 703-312-3667
Assistant Bert Blakeman 1st Fl SA14 703-312-3665
Countermeasures Program Division Ronald Stuart
4th Fl SA14
703-312-3482
Executive Assistant Malikah Smith 4th Fl SA14 703-312-3460
Security Technology Operations Division John
Fitzsimmons 2nd Fl SA14
703-312-3607
Executive Assistant Kendra Fletcher 2nd
Fl SA14
703-312-3605
Facility Security Engineering Division Jeanne
Kinnett 2nd Fl SA18
703-452-3679
Management Analyst Marvine Panning 2nd Fl SA18 703-452-8856
Office of Diplomatic Couriers (DS/C/DC)
Director James B. Angell 21L27 (571)345-9894
Deputy Director Henry J. Crowningshield 21J28 (571) 345-3884
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Domestic
Operations
Deputy Assistant Secretary, and Assistant Director
John Eustace 23rd Fl SA20
571-345-3785
Special Assistant Patrick Bellinger 23rd Fl SA20 571-345-3786
Policy Advisor Elizabeth Twerdahl 23rd Fl SA20 571-345-2187
Office Administrator Vacant 23rd Fl SA20 571-345-3787
Office of Special Investigations
Office Director Paul Houston SA-20 517-345-2277
Program Analyst Erin Smart SA-20 571-345-7810
Unit Chief Matthew Becht SA-20 571-345-2270
Unit Chief Jared Campbell SA-20 571-345-2279
Unit Chief Peter Kapoukakis SA-20 571-345-9937
Office of Field Office Management
Office Director Bruce J. Lizzi SA 20 22 E28 571 345 9743
Management Analyst Kevin B Anderson SA 20
22C28
571 345 3421
Boston Field Office Special Agent in Charge David
Hall Suite 1001
617-565-8200
Chicago Field Office Special Agent in Charge David
R Eberhardt Suite 2318
321-353-6163
Houston Field Office Special Agent in Charge
Wayne May Suite 2100
713-654-0444
Los Angeles Field Office Special Agent in Charge
Rob Myers Suite 1273
213-894-3290
Miami Field Office Special Agent in Charge Wendy
Bashnan Suite 404
305-810-5850
New York Field Office Special Agent in Charge
Dave Schnorbus Suite 300
201-346-8100
San Francisco Special Agent in Charge Dave
Zebley Suite 900
415-705-1176
Washington Field Office Special Agent in Charge
Niall Meehan Suite 300
571-226-9300
Office of Investigations and Counterintelligence (DS/DO/ICI)
Director Kimber Davidson 12th Fl SA20 571-345-2945
Counterintelligence Division Chief David Whitehead
19th Fl SA20
571-345-7654
Criminal Investigations Division Aaron Codispoti
12th Fl SA20
571-345-2994
Computer Investigations and Forensics Division
David E Trosch 12th Fl SA14
703-312-3501
ICI Special Assistant/Policy Advisor Owen Turner
12th FL SA20
571-345-2948
Office Management Specialist Angela Morrell 12th
FL SA20
571-345-2947
CCV – Unit Chief (acting) David Orr 20th FL SA20 571-345-9120
Overseas Criminal Investigations Division Galen
Nace 12th FL SA20
571-345-2904
VRAP Program Coordinator Kayla Hall 12th FL
SA20
571-345-9832
Office for Protection (DS/DO/P)
Director Richard Ingram 5th Fl SA14 703-312-3322
Chief, Dignitary Protection Julie S. Cabus 5th Fl
SA-14
703-312-3352
Special Agent in Charge, Secretary’s Detail Scott
Moretti HST 2248
202-647-8627
Special Agent in Charge, Protective Liaison James
Gottshall SA-33
202-895-3644
Special Agent in Charge, Major Event Coordination
Unit John Hampson SA-14
703-312-3874
Office of Domestic Facilities Protection (DS/DO/DFP)
Director Kurt Olsson HST 1214 202-647-0032
Special Assistant Sandra Gust HST 1214 202-647-9738
Office Management Secretary Doris Weaver HST
1214
202-647-0003
Security Support Division (DS/DO/DFP/SSD)
Division Chief Kenneth C. Perry SA-1 L309 202-663-1676
Executive Assistant Bernadeth Vaznaian SA-1 L309 202-663-1345
Program Manager Timothy Thomas SA-1 L309 202-663-3993
Policy and Planning Specialist – Program Manager
Melanie Dugdale SA-1 L309
202-663-1385
Operations and Special Access Program Manager
Robert Serth HST B237
202-647-0511
Access Control Supervisor John Ferguson HST
B237
202-647-3854
DS ID Media (Credentials) Edward Land SA-20
9G04
571-345-3745
Identification Services (DSIS) Program Manager
Carolyn Jackson SA-1 Columbia Plaza
202-663-1348
DSIS Gov James Makle HST B266 202-647-0078
Resources and Budget Brandon Taing SA-1 L309 202-663-3732
Uniformed Protective Division (DS/DO/DFP/UPD)
10/26/2015 Organizational Directory OD-20
UNCLASSIFIED
Division Chief Bill Evans HST B235 202-647-0613
Administrative Assistant Betsy Cosgrove HST B235 202-647-0777
Special Events Program Manager Liz Wood HST
1214
202-647-5925
DSO Program Manager Kenneth Perry HST B235 202-647-0776
DSO Program Manager Roger Mencl HST B235 202-647-0783
DSO Program Manager Patrick Smalling SA-14 3rd
floor
703-312-3427
Uniform Operations Russell Brigham HST B235 202-647-0772
DSO Program Manager Byron D Harley SA-14 3020 703-312-3427
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Training
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director
for Training Scott Moretti SA11B
571-226-9761
Special Assistant Benjamin Eisele SA11B 571-226-9762
Senior Legal Advisor William Clancy SA11B 571-226-9727
Office Management Specialist Elena Finley SA11B 571-226-9760
FASTC Coordinator Vacant SA11B 571-226-9729
Office of Antiterrorism Assistance
Director Dominic Sabruno SA11B 571-226-9631
Deputy Director Tom Evans SA11B 571-226-9633
Executive Assistant Ann Marie Schubert SA11B 571-226-9630
Special Assistant Michael Swanberry SA11B 571-226-9632
Office of Mobile Security Deployment (DS/T/MSD)
Office Director Kevin A Maloy 3rd Fl SA11 703-204-6246
OMS Tara Houser 3rd FL SA11 703-204-6227
Admin Assistant Ashley Panico 3rd Fl SA11 703-204-6243
Supervisory Special Agent Nicholas A Collura SA-11 703-204-6245
Office of Training and Performance Support (DS/T/TPS)
Director Ricardo Colon 3rd Fl SA11 703-204-6205
Senior Training Advisor Vacant 3rd Fl SA11 703-204-6182
Special Assistant James Ulin 3rd Fl SA11 703-205-2881
Security Engineering & Computer Security Training
Division Glenn Harms 2nd Fl SA11
703-204-6156
Security & Law Enforcement Training Division Kevin
Warrener (acting) 3rd Fl SA11
703-204-6188
Office Management Specialist Meghan Walters 3rd
Fl SA11
703-204-6203
Administrative Training Support and Services
Jennifer Fox 3rd Fl SA11
703-204-6182
Instructional Systems Management Timothy
Parkman 1st Fl SA11
703-205-2816
Assistant Director for International Programs (DS/DSS/IP)
Deputy Assistant Secretary Christian J Schurman
23rd Fl SA20
571-345-3841
Deputy Assistant Director Michael H Ross 22nd Fl
SA20
571-345-3458
Staff Assistant Scott D Williams 23rd Fl SA20 571-345-3827
Office Manager Caitlin Heimberger 23rd Fl SA20 571-345-3842
Special Assisant Noelle C Licari 23rd FL SA20 571-345-3826
Office of Regional Directors (DS/IP/RD)
African Affairs Regional Director Vacant G 22nd Fl
SA20
571-345-3455
East Asian and Pacific Affairs Regional Director
James W Schnaible 22nd Fl SA20
571-345-3459
European Affairs Regional Director Melissa C
Foynes 22nd Fl SA20
571-345-3435
South Central Asian Affairs and Near Eastern Affairs
Regional Director Keith A Swinehart 22nd Fl SA20
571-345-3467
Western Hemisphere Affairs Regional Director
Thomas G Scanlon 22nd Fl SA20
571-345-3479
Office of Overseas Protective Operations (DS/IP/OPO)
Director Assiya Ashraf-Miller 16th Fl SA20 571-345-2395
Special Assistant Rita Jones 16th Fl SA20 571-345-2375
Office Management Specialist Emily Wai 16th Fl
SA20
571-345-2396
Division Chief – OSD Mark Bohac 16th Fl SA20 571-345-2386
Division Chief – WPS Kevin Wetmore 16th Fl SA20 571-345-2344
Division Chief – FPD Ted Carpenter 16th Fl SA20 571-345-2397
Office of Special Programs & Coordination (DS/IP/SPC)
Director Daniel J Power 22nd Fl SA20 571-345-2495
Executive Director for Diplomatic Security (DS/EX)
Executive Director Steve Dietz 23rd Fl SA20 571-345-3816
Office Management Specialist Anne C. Amussen
23rd Fl SA20
571-345-3816
Senior Policy Advisor Clint C. Boushell 23rd Fl SA20 571-345-3820
Special Assistant Clifton W. Flowers 23rd Fl SA20 571-345-3821
Deputy Executive Director William R. Terrini 23rd Fl
SA20
571-345-2726
Office Management Specialist Vacant 23rd Fl SA20 571-345-2727
Management Analyst Erin E. Dillenbeck 23rd Fl
SA20
571-345-3803
Human Resources Management T.J Shelton 9th FL
SA20
571-345-3768
Office of Management Services (DS/EX/MGT)
Director Jackee Schools 14th FL SA20 571-345-3830
Senior Policy Analyst Laura Simmons 14th FL SA20 571-345-2744
Administrative Assistant Amanda Santiago 14th FL
SA20
571-345-3833
Sr. Management Analyst Deborah Patterson 14th
FL SA20
571-345-9698
Sr. Technical Management Analyst Mel Roper 14th
FL SA20
571-345-9699
Senior Resource Manager Nicole Pearl 9th FL
SA20
571-345-3739
Contracting and Procurement Division Chief Bill
Black 11th Fl SA15
703-875-5534
Logistics Services Division Chief Pat Hasiak 12th Fl
SA15
703-875-5329
Administrative Operations Chief Yolanda Atkins
10th Fl SA15
703-875-5600
Policy and Planning Division Chief Michael
Scherger 14th Fl SA20
571-345-2694
Policy Analysis Chief Vacant 14th Fl SA20 571-345-2738
Strategic Planning Chief Aiste Ray 14th Fl SA20 571-345-2729
Freedom of Information Act and Privacy Act Division
Chief Michael Caramelo 14th Fl SA20
571-345-2712
Policy Analyst Michael Robinson 14th FL SA20 571-345-2741
Program Analyst Mary Ann Eicher 14th FL SA20 571-345-2698
Office of the Chief Technology Officer (DS/EX/CTO)
Chief Technology Officer Bryce Bhatnagar 17th Fl
SA20
571-345-2243
10/26/2015 Organizational Directory OD-21
UNCLASSIFIED
Deputy Chief Technology Officer John Clynch 18th
Fl SA20
571-345-2098
Capital Planning and Architecture Division Chief
James C. Johnson 17th Fl SA20
571-345-2326
Systems Management Division Chief William
Freestone 17th Fl SA20
571-345-2306
Office of Chief Financial Officer (DS/EX/CFO)
Chief Financial Officer Robert J. Baldre 11th Floor
SA-15
703-875-5400
Executive Assistant Cyneatria Stiger 11th Floor
SA-15
703-875-4125
Financial Planning Division Chief Michael A. Carey
11th Floor SA-15
703-875-7428
Financial Execution Division Chief Vacant 11th
Floor SA-15
703-875-5675
Senior Coordinator for Security Infastructure (DS/SI)
Senior Coordinator Donald Reid 23rd Fl SA20 571-345-3788
Special Assistant Jacqueline Atiles 23rd Fl SA20 571-345-3790
Office Manager Specialist Kimberly Battistone 23rd
FL SA-20
571-345-3791
Office of Cyber Security
Director Mary Stone Holland 15th Fl SA20 571-345-2589
Office of Information Security Programs
Director Dan Simpson 13th Fl SA20 571-345-3080
Office of Personnel Security and Suitability
Office Director Doug Quiram SA-20, 11th Floor 571-345-3219
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director for Threat
Investigations and Analysis
Deputy Assistant Secretary and Assistant Director
Robert A. Hartung SA-20, 23rd Floor
571 345- 3809
Special Assistant Kurt J Finley SA-20, 23rd Floor 571-345-3813
Sr. Management and Program Officer Christopher
Broadway SA-20, 23rd Floor
571-345-3805
Office Management Specialist Felicia Holloway
SA-20, 23rd Floor
571-345-3807
Program Analyst Alice Kim SA-20 23rd Floor 23A23 571-345-3804
Overseas Security Advisory Council (DS/TIA/OSAC)
Director Stephen P Brunette SA20, 24th Floor 571-345-2216
Deputy Director Cornell Chasten SA20, 24th Floor 571-345-2218
Chief, Research & Information Support Center
(RISC) James E Weston SA20, 24th Floor
571-345-2219
Team Lead, Outreach and Engagement (Acting)
Judith van Zalen SA20, 24th Floor
571-345-2229
Team Lead, Global Security Jeremy Rodrigues
SA20, 20th Floor
571-345-2225
Team Lead, Regional Analysis Gregory Wahl
SA20, 24th Floor
571-345-2226
Diplomatic Security Command Center (DS/TIA/DSCC)
Director Todd Ziccarelli SA20, 19th Floor 571-345-3132
Deputy Director Nathan Al-Khazraji SA20, 19th
Floor
571-345-3134
Office of Intelligence and Threat Analysis (DS/TIA/ITA)
Director Kurt Rice SA20, 20th Floor 571-345-3936
EUR/WHA Division Chief Jennifer Mack SA20, 20th
Floor
571-345-3934
LLTP Division Chief Katherine Parkin SA20, 20th
Floor
571-345-3939
AF/SA/EAP Division Chief Stephen Capelli SA20,
20th Floor
571-345-3932
Office Management Specialist Alyssa Katz SA20,
20th Floor
571-345-9963
NEA Division Chief (Acting) Brent G Heminger
SA20, 20th Floor
571-345-3907
Office of Protective Intelligence Investigations (DS/TIA/PII)
Director Carlos Matus SA20, 20th Floor 571-345-3863
Rewards for Justice Program Rachel
Schindel-Gombis SA20, 20th Floor
571-345-2952
Division Chief, Deputy Dir. Michael Vannett SA20,
20th Floor
571-345-7572
Division Chief, ILD Scott Banker SA20, 20th Floor 571-345-3858
Branch Chief, OID Maria DeLeon SA20, 20th Floor 571-345-3860
Branch Chief, OID Matthew Wolsey SA20, 20th
Floor
571-345-3868
Lead Criminal Investigator James Minor SA20, 20th
Floor
571-345-3866
Deputy Assistant Secretary for High Threat Programs
Deputy Assistant Secretary for High Threat
Programs Douglas A Allison SA-20, Room 21H04
571-345-3492
Special Assistant Joseph Schulter SA-20, Room
21F06
571-345-9164
Officer Director Andriy Koropeckyj SA-20, Room
21C09
571-345-3388
Special Assistant Sarah Gregory SA-20, Room
21I06
571-345-9163
OMS Kylie Douel SA-20, Room 21G06 571-345-9162
Bureau of East Asian and Pacific Affairs (EAP)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Danny Russel 6205 202-736-4393
Executive Assistant Rose Naputi 6205 202-647-9596
Principal Deputy Assistant Secretary Scot Marciel
6205
202-647-6910
Office Management Specialist Jo Villemarette 6205 202-647-6910
Deputy Assistant Secretary Kristie Kenney 6205 202-736-4393
Office Management Specialist Renee Carson 6205 202-647-7234
Special Representative for North Korea Policy and
Deputy Assistan Secretary Sung Y Kim 6205
202-736-4393
Office Management Specialist Libbie Wride 6205 202-736-4393
APEC and Economic Coordinator and Deputy
Assistant Secretary Matt Matthews 6205
2026476904
Office Management Specialist Nelia Hill 6205 202-647-6904
Deputy Assistant Secretary Susan Thornton 6205 202-647-6910
Office Management Specialist Twana Robinson
6205
202-647-8929
Deputy Assistant Secretary Michael Fuchs 6205 202-647-6904
Office Management Specialist Nelia Hill 6205 202-647-6904
Special Assistant Demian Smith 6205 202-736-4161
Staff Assistant Roniece Briscoe 6205 202-647-6921
Staff Assistant Gaetan Damberg-Ott 6205 202-647-6921
Staff Assistant Angela Allen 6205 202-647-6921
10/26/2015 Organizational Directory OD-22
UNCLASSIFIED
Receptionist Nancy Holly 6205 202-647-6600
Office of the Executive Director (EAP/EX)
Executive Director Jennifer V Bonner 4313A 202-647-9054
OMS for Executive Director Jennie Bono 4313A 202-647-9054
Deputy Executive Director Kim DeBlauw 4313A 202-647-9054
Administrative Officer and Post Management Officer
for AIT Vacant 4313A
202-647-6223
Special Advisor Larry Baer 4313A 202-647-6220
Supervisory Post Management Officer (AIT) Michelle
Burton 4313A
202-647-6218
Post Management Officer (Burma, Cambodia, Laos,
Thailand, Vietnam, Mongolia) Anne Baker 4313A
202-647-6219
Post Management Officer (Australia, Brunei, Fiji,
French Polynesia, Maylaysia, Singapore, Papua
New Guinea, Solomon Islands) Vacant 4313A
202-647-6280
Post Management Officer (China) Maureen O’Neill
4313A
202-647-6894
Post Management Officer (Indonesia, Marshall
Islands, Micronesia, New Zealand, Palau,
Phillippines, Samoa, Timor Leste, USASEAN)
Randy Peale 4313A
202-647-7654
Program Specialist and Post Management Officer
for Hong Kong and Mongolia Helga Lumpkin 4313A
202-647-6893
Post Management Officer (Japan, Korea) Ana Adler 202-647-8148
Sr. Assignments Officer Gustav Goger 4313A 202-736-4634
Assignments Officer Darin Phaovisaid 4313A 202-647-6457
Program Assistant Vacant 4313A 202-647-5581
Awards Coordinator Natalie Hill 4313A 202-647-6153
Chief Financial Management Officer Horace
Johnson 4313A
202-647-6217
Financial Management Officer Josh Morris 4313A 202-647-7502
Budget Analyst Linda Handon-Davidson 4313A 202-647-6200
Financial Management Officer Vacant 4313A 202-647-5579
Travel Management Specialist Ondine Hassan
4313A
202-647-9052
Budget Analyst Adaisha Garrison 4313A 202-647-8610
Budget Assistant Constance Marshall 4313A 202-647-4734
Regional IMO Matthew Michaud 6310 202-647-8592
Information Technology Specialist William Carter
6310
202-647-5534
Information Tech Specialist James Gant 4313A 202-647-8032
Web Developer Steve Sielinski 6310 202-647-8553
Information Technology Assistant Vacant 6310 202-647-5004
Senior General Services Officer Vacant 4313A 202-647-6222
General Services Officer Mark Cureton 4313A 202-647-8617
Customer Service Liaison Kim Gooden 4313A 202-647-8643
Administrative Assistant Jonathan Cate 4313A 202-647-8612
Administrative Assistant Virpi Salin 4313A 202-647-8616
Supervisory HR Officer Monica Mortimer 4313A 202-647-8611
Human Resources Specialist Gail Lawrence 4313A 202-647-7320
Human Resources Assistant Chloe Walker 4313A 202-647-8146
General Services Officer Vacant 4313A 202-647-6141
Human Resources Specialist Vacant 4313A 202-647-6139
Office of Australia, New Zealand, and Pacific Island Affairs
(EAP/ANP)
Director Paul Reid 4318 202-736-4659
Deputy Director David Gainer 4318 202-647-9990
Country Officer (Fiji, Tuvalu, Naura, Solomon
Islands) Ray Sudweeks 4318
202-647-2349
Senior Country Officer (Australia) John Letvin 4318 202-647-2341
Country Officer (Australia) Andrew Curiel 4318 202-736-4712
Desk Officer (New Zealand and Samoa) Matthew
Younger 4318
202-736-4229
Desk Officer (Solomon Islands, Papua New Guinea
and Vanuatu) Carol Reynolds 4318
202-736-4675
Country Officer (Micronesia, Palau, Marshall
Islands) Meghan Kleinsteiber 4318
202-647-5156
Foreign Affairs Officer Jenny Wright 4318 202-647-9827
Political Military Officer Lynda Hinds 4318 202-736-4745
Office Manager Elaine Diefenderfer 4318 202-736-4741
Military Advisor Vacant 4318 202-647-9125
Science Fellow Vacant 4318 202-647-9866
Office of Chinese and Mongolian Affairs (EAP/CM)
Director Peter Haymond 4318 202-647-6787
Deputy Director Sean Stein 4318 202-647-6774
Office Management Asst. to the Director Nakeya
Britto 4318
202-647-6796
Office Management Specialist Asst. to the Deputy
Director Roberta Cooper 4318
202-647-9141
External Political Chief Jeffrey Graham 4318 202-647-7628
Officer for Mongolia Aryani Manring 4318 202-647-6819
Desk Officer Kim Jennings 4318 202-647-8997
Desk Officer Alan Z Brinker 4318 202-647-8839
Northeast Asia Desk Officer Kevin Sheives 4318 202-647-4829
Bilateral Political Affairs Unit Chief William Flens
4318
202-647-9956
Desk Officer Jonathan Freimark 4318 202-647-6772
Desk Officer Nikhil Sudame 4318 202-647-8880
Officer for Pol-Mil Affairs Ryan McKean 4318 202-647-8675
Desk Officer Bailan Zhu 4318 202-647-6789
Economic Unit Chief Dannielle Andrews 4318 202-647-6798
Deputy Economic Unit Chief, Trade Officer
Lawrence Grippo 4318
202-647-4835
ESTH Officer Vickie Gunderson 4318 202-647-6959
Economic Officer Shelly Zia 4318 202-647-7358
Senior Coordinator, U.S.-China S&ED Bridget
Dolan 4318
202-647-6813
Assistant Coordinator, U.S.-China S&ED Robert
Grossman 4318
202-647-6803
Office of Economic Policy (EAP/EP)
Director Joy Yamamoto 5317 202-647-2001
Deputy Director Johathan Habjan 5317 202-647-3487
Foreign Affairs Officer Emily Fischer 5317 202-647-2011
Foreign Affairs Officer Deanne DeLima 5317 202-647-4806
Principal APEC Coordinator Ryan MacFarlane 5317 202-647-2025
Foreign Service Officer Ben Fong 5317 202-647-4787
APEC Program Director Kristin O’Grady Singapore 65-64769470
OMS Robbie Morton 5317 202-647-4835
Jefferson Science Fellow Officer Anil Pahwa 3822 202-736-1937
Foreign Affairs Officer Matthew Ingeneri 5317 202-647-4836
Senior Adviser Jim Steele 5317 202-647-4745
APEC Coordinator Tim Cipullo Manila 63-918-948-
Office of Japanese Affairs (EAP/J)
Director Joe Young 4206 202-647-1311
Deputy Director Peter Hemsch 4206 202-647-3154
OMS Gladys Williams 4206 202-647-2913
Political Security Officer Scott Hansen 4206 202-647-2914
Political Officer Richard Jao 4206 202-647-5239
Political Officer Laura Till 4206 202-647-3155
10/26/2015 Organizational Directory OD-23
UNCLASSIFIED
Political Officer Drew Schufletowski 4206 202-647-3152
Economic Affairs Chief Noah Zaring 4206 202-647-4741
Economic Officer Beth Gee 4206 202-736-7050
Economic Officer Pamela Pontius 4206 202-736-7233
Economic Officer Douglas Flitter 4206 202-647-4459
Public Diplomacy Officer Greg Aurit 4206 202-647-4743
Trade Affairs Officer Vacant 4206 202-736-7233
Office of Korean Affairs
Director Robert Rapson 4206 202-647-7717
Deputy Director Daniel Bischof 4206 202-647-7868
Office Management Specialist Alyssa Briggs 4206 202-647-7717
ROK Unit Chief Scott Walker 4206 202-647-4316
ROK Desk Officer Min Kang 4206 202-647-6706
ROK POL-MIL Affairs Officer Michael Shulman
4206
202-647-0333
ESTH Officer Zachary Rosner 4206 202-647-1039
ROK Foreign Affairs Officer Joshua Pierce 4206 202-647-5961
Foreign Affairs Officer Mintaro Oba 4206 202-647-9330
DPRK Unit Chief Michael Clausen 4206 202-647-5727
DPRK Desk Officer Andrew Publicover 4206 202-647-0081
DPRK Desk Officer Bridget Lines 4206 202-647-6727
DPRK Desk Officer Michael Ahn 4206 202-647-7869
Foreign Affairs Officer Ed Shin 4206 202-647-0176
Public Diplomacy Coordinator Greg Aurit 4206 202-647-4743
Desk Officer Vacant 4206 202-647-7718
Office of Public Affairs (EAP/P)
Director Gabrielle Price 5312 202-647-2149
Deputy Director Kelly Swaine 5312 202-647-1028
Office Management Specialist Crystal Long 5312 202-647-2538
Information Officer Katina Adams 5312 202-647-1029
Information Officer Michael Quinlan 5312 202-647-2539
Speechwriter Harry Kruglik 5312 202-647-4622
Intern Kelly Vorndran 202-647-3713
Office of Regional and Security Policy Affairs (EAP/RSP)
Director Sherri Holliday-Sklar 5313 202-647-4406
Deputy Director Brian Levis 5313 202-647-2313
Office Manager Alice Greene 5313 202-647-2343
Planning & Budget Advisor Vacant 5313 202-647-2031
Budget Analysis and Grants Patrice Johnson 5313 202-647-9446
Cyber Coordinator Matt Chessen 5313 202-647-2389
Global Affairs Officer Anthony Hendon 5313 202-647-3547
International Relations Officer Kristy Mordhorst
5313
202-736-7707
Political Military Advisor Niel Smith 5313 202-647-3714
Leahy Vetting Coordinator Max Luken 5313 202-647-2722
Counterterrorism Coordinator Linnea Duvall 5313 202-647-1184
Political Military Advisor Vacant 5313 202-647-6192
Senior Advisor (WAE) Marlene Sakaue 5313 202-647-2811
Intern Austin Jordan 5313 202-647-8883
Intern Eliza DeCubellis 5313 202-647-2023
Office of Multilateral Affairs (EAP/MLA)
Director Matthew Palmer 5317 202-647-3615
Office Manager Geneva Hart 5317 202-647-1260
Deputy Director Kyle Richardson 5317 202-647-6939
Regional Affairs Officer Suraj Mungara 5317 202-647-2345
Military Advisor, Navy LCDR Benjamin Cote 5317 202-647-8815
Foreign Affairs Officer Jocelyn Roberts 5317 202-647-2989
Senior ASEAN Officer Rodrigo Garza 5317 202-647-1217
ASEAN Affairs Officer Neil Phillips 5317 202-647-2347
ASEAN Affairs Officer Darren Dapas 5317 202-647-3524
Military Advisor, Air Force Maj David Max 5317 202-647-2399
Australian Diplomatic Exchange Officer Catriona
Dearn 5317
202-647-6094
LMI Lead Officer Matt Yarrington 5317 202-647-1334
Foreign Affairs Officer Andrea Richhart 5317 202-647-8894
Transatlantic Diplomatic Fellow Officer Vacant
5317
202-647-1947
Foreign Affairs Officer Vacant 5317 202-647-4831
Office of Taiwan Coordination (EAP/TC)
Director Christian M. Castro 4312- MS 202-647-7712
Office Manager Cynthia R. Miles 4312-MS 202-647-7711
Deputy Director Christopher M. Smith 4312-MS 202-647-7713
Political Military Officer Thomas A. Niblock 4312-MS 202-647-0196
International Relations Officer Rashad N. Jones
4312-MS
202-647-7706
International Relations Officer Michael J Cocciolone
4312-MS
202-736-4420
Office of Public Diplomacy (EAP/PD)
Director Robin Diallo 5318 202-736-4598
Deputy Director Jake Jacanin 5318 202-647-7263
OMS David Machak 5318 202-647-7180
Country Officer (Indonesia, Philippines, Brunei,
Timor-Leste, Malaysa, Singapore) Jane Houston
5318
202-647-3653
Policy & Coordination Officer Deidra Avendasora
5318
202-647-7122
Cultural Coordinator Monica Sledjeski 5318 202-647-7249
Country Officer (Burma, Cambodia, Laos, Thailand,
Vietnam) Wylita Bell 5318
202-647-4524
Country Officer (China, Hong Kong, AIT Taipei,
Mongolia) Catherine Muller 4318
202-647-6802
Country Officer ( Japan and Korea) Greg Aurit 4206 202-647-4743
Foreign Exchange Officer (Australia, New Zealand,
Pacific Islands) Soo-Yeon Shim 5318
202-485-1654
Intern Michael Ardaiolo 5318 202-736-7755
Social Media Coordinator Vacant 5318 202-647-1361
Office of the Foreign Policy Advisor (USPACOM)
Foreign Policy Advisor Vacant J. 808-477-7603
Deputy Foreign Policy Advisor Justin Higgins 808-477-7617
Program Manager Rose Greco 808-477-7601
Deputy Foreign Policy Advisor Jessica Megill 808-477-9152
Assistant Foreign Policy Advisor Scott Linton 808-477-9155
Office of Maritime Southeast Asia (EAP/MTS)
Office Director James Carouso 5210 202-647-2143
Deputy Director Rachel Cooke 5210 202-647-0097
Office Manager Ruby Thomas 5210 202-647-1221
Senior Country Officer Indonesia Andrew Veprek
5210
202-647-2301
Country Officer Indonesia Erik Anderson 5210 202-647-4393
Country Officer Malaysia David C. Turnbull 5210 202-647-4932
Senior Country Officer Philippines Greg Wiegand
5210
202-647-2927
10/26/2015 Organizational Directory OD-24
UNCLASSIFIED
Country Officer Singapore and Brunei Phillip L.
Loosli 5210
202-647-1823
Country Officer Timor-Leste Jane Gamble 5210 202-736-2769
Country Officer Philippines Christina Le 5210 202-647-2931
Strategic Dialogue Specialist Deanna Kim 5210 202-736-7056
Public Diplomacy Liaison Jane Houston 5210 202-647-3653
Office of Mainland Southeast Asia (EAP/MLS)
Director Pepper Richhart 5206 202-647-4495
Office Manager Michelle Heller 5206 202-647-0064
Deputy Director Marcos Mandojana 5206 202-647-3065
Country Officer Burma David Sequeira 5206 202-647-0056
Country Officer Burma Joseph Bagga-Taves 5206 202-647-2566
Country Officer Burma Maxwell Hamilton 5206 202-647-0036
Country Officer Cambodia Amy Eagleburger 5206 202-647-3095
Country Officer Thailand Scott Sommers 5206 202-647-2036
Country Officer Vietnam (POL/MIL) Scott Kofmehl
5206
202-647-4023
Country Officer Vietnam (Econ/Comm) Jillian
Bonnardeaux 5206
202-647-1699
Country Officer Burma Annie Khoa 5206 202-736-1034
Country Officer Laos Silvia Spring 5206 202-647-2459
Public Diplomacy Liaison Wylita Bell 5206 202-736-4524
Office for North Korea Affairs (S/NKP)
Special Envoy for North Korea Human Rights Issues
Amb. Robert R. King Room 5209
202-647-4568
Special Assistant Brent Christensen Room 5209 202-647-3873
Executive Assistant & Scheduler Katharyn Havens
Room 5209
202-647-4611
Staff Assistant Vacant Room 5209 202-647-3967
Special Envoy for Six Party Talks Sydney Seiler
Room 5209
202-647-4599
Bureau of Economic and Business Affairs (EB)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Charles H Rivkin 4932 202-647-7971
Personal Assistant Abigail E Erickson 4932 202-647-7971
Executive Assistant John D Nylin 4932 202-647-6985
Office of Commercial and Business Affairs (EB/CBA)
Special Representative Scott A Nathan 5820 202-647-1625
Deputy Special Representative Caryn R McClelland
5820
202-647-0079
Secretary Maria Saugar-Velasco 5820 202-647-4109
Office of International Intellectual Property Enforcement
(EB/CBA/IPE)
Director Jean A Bonilla 4931 202-647-3985
Deputy Director Randy H Fleitman 4931 202-647-2324
Secretary Emily Tedesco 4931 202-647-3251
Office of International Communications and Information Policy
(EB/CIP)
Deputy Assistant Secretary Daniel A Sepulveda
4634
202-647-5212
Secretary Avis C Alston 4634 202-647-5212
Office of Bilateral and Regional Affairs (EB/CIP/BA)
Deputy US Coordinator John V Spilsbury 4635 202-647-6842
Secretary Perpetua O Anaele 4635 202-647-8345
Office of Multilateral Affairs (EB/CIP/MA)
Deputy US Coordinator Julie N Zoller 4634 202-647-5834
Secretary Evelyn E Cook 4634 202-647-5832
Office of Technology and Security Policy (EB/CIP/TS)
Deputy US Coodinator Douglas C May 4634 202-647-5832
Secretary Lynnette N Jackson 4634 202-647-8344
Office of Economic Policy Analysis and Public Diplomacy
(EB/EPPD)
Director Laura J Kirkconnell 3844 202-647-1936
Secretary Christian R Purkiss 3844 202-647-9204
Deputy Director Daniel T Froats 3844 202-647-1808
Deputy Director Michael R Turner 3741 202-647-1682
Executive Staff (EB-ENR/EX)
Executive Director Marion J Ekpuk SA-9, NE9021 202-472-8193
Deputy Executive Director Diane L Castiglione SA-9,
NE9028
202-472-8194
Staff Assistant Sharon A Miles-Bell SA-9, NE9025B 202-472-8184
Front Office (EB/FO)
Prinicpal Deputy Assistant Secretary Kurt W Tong
4950
202-647-9496
Personal Assistant A rdelia D Johnson 4950 202-647-9496
International Finance & Development
Office of Development Finance (EB/IFD/ODF)
Acting Director Roland F DeMarcellus 4871 202-647-9426
Deputy Director Todd A Kushner 4953 202-647-9154
Office of Investment Affairs (EB/IFD/OIA)
Director Michael K Tracton 4669 202-736-4188
Deputy Director Ann M Low 4669 202-736-4060
Secretary Kimberly M Butler 4669 202-736-4907
Office of Monetary Affairs (EB/IFD/OMA)
Director Samuel R Watson 4880 202-647-5935
Deputy Director Jason N Witow 4880 202-647-9792
Secretary JoAnn E Hinton 4880 202-647-9497
Trade Policy and Programs (EB/TPP)
Deputy Assistant Secretary William E Craft 4652 202-647-5968
Secretary Vacant 4652 202-647-5968
Office of Bilateral Trade Affairs (EB/TPP/BTA)
Director Robert D Manogue 4452 202-647-4017
Deputy Director Mitchell L Ferguson 4452 202-647-1983
Secretary Jeffrey C Brunermer 4452 202-647-3784
Office of Agriculture Policy (EB/TPP/AGP)
10/26/2015 Organizational Directory OD-25
UNCLASSIFIED
Director Eric W Luftman 4686 202-647-0133
Deputy Director Marcella B Szymanski 4686 202-647-0111
Secretary Harold J Slaughter, Jr. 4686 202-647-3090
Office of Multilateral Trade Affairs (EB/TPP/MTA)
Director Paul A Brown 4725 202-647-6324
Deputy Director Carol A Henninger 4725 202-736-4440
Secretary Amy A Hoffner 4725 202-647-6956
Transportation Affairs (EB/TRA)
Deputy Assistant Secretary Thomas S. Engle 3425 202-647-4045
Secretary Tucker Richmond Stewart 3425 202-647-4045
Office of Aviation Negotiations (EB/TRA/AN)
Director Stephen A Cristina 3425 202-647-5843
Deputy Director Shante J Moore 3425 202-647-9797
Secretary Vacant 3425 202-647-5865
Office of Transportation Policy (EB/TRA/OTP)
Director Megan Walklet-Tighe 3425 202-647-9341
Deputy Director Ellen M Dunlap 3425 202-647-8687
Secretary Donna V. White 3425 202-647-8001
Office of Counter Threat Finance and Sanctions (EB/TFS)
Acting Deputy Assistant Secretary Andrew N Keller
4844
202-647-2547
Staff Assistant Vacant 4844 202-647-2586
Office of Sanctions Policy and Implementation (EB/TFS/SPI)
Director Julie H Nutter 4657 202-647-7677
Deputy Director Tarek M Fahmy 4657 202-647-6168
Office of Threat Finance Countermeasures (EB/TFS/TFC)
Director Andrew J Weinschenk 3843 202-647-5763
Secretary Mary K Linn 4749 202-647-1925
Bureau of Educational and Cultural Affairs (ECA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Evan Ryan 5-BB17/SA–5 202-632-6445
Principal Deputy Assistant Secretary Kelly
Keiderling 5-Z17/SA-5
202-632-9444
Senior Advisor to A/S Rick Ruth 5-N17/SA-5 202-632-6442
Staff Assistant to A/S Jordan Fox 5AA15/SA-5 202-632-6445
OMS/Special Assistant Enriqueta (Kittie) Tamayo
5-Z15/SA-5
202-632-9447
Executive Assistant Sharon Cooke
5-K17/SA-5
202-632-3345
Staff Assistant Brittaney Miller 5-J15/SA-5 202-632-3292
Chief of Staff Katharine Bartels 05CC15/SA-5 202-632-9289
Deputy Assistant Secretary for Academic Programs (ECA/A)
Deputy Assistant Secretary Vacant 5-U17/SA-5 202-632-9331
Managing Director Marianne Craven 5-S17/SA-5 202-632-9331
Senior Policy Advisor David Plack 5-M17/SA-5 202-632-9324
Staff Assistant Sarah Thompson 5-S15/SA-5 202-632-9332
Special Assistant for Policy Lisa Kraus 5-Q14/SA-5 202-632-2906
Office of the Academic Exchange Programs (ECA/A/E)
Director Mary Kirk 4-B06/SA5 (202) 632 3234
African Programs Branch Chief Robin Bradley
4-B11 / SA-5
202-632-3223
European Programs Branch Chief Richard Mei
4-B08 / SA-5
202-632-9443
East Asian Programs Branch Chief Matt McMahon
4-K06 / SA-5
202-632-9432
Western Hemisphere Programs Branch Chief Jenny
Verdaguer 4-M06 / SA-5
202-632-6047
Near Eastern Programs Branch Chief Donna Ives
4-B09 / SA-5
202-632-6050
Study of the US Branch Chief Britta Bjornlund
4-N06 / SA-5
202-632-3342
South Asian Programs Branch Chief Sue Borja
4-B12 / SA-5
202-632-3264
Office of the English Language Programs (ECA/A/L)
Office Director Kerri Hannan 4-B16/SA5 (202) 632 9281
Office Deputy Director Caryn Danz 4-B15/SA-5 202-632-9412
Materials Development and Review Branch Chief
David Fay 4-B13 / SA-5
202-632-9277
Programs Branch Chief Alice Murray 4-B15 / SA-5 202-632-9279
Office of Global Educational Programs (ECA/A/S)
Office Director Anthony D. Koliha 4-CC17 / SA-5 202-632-6345
Deputy Director Heidi Manley 4-CC16 / SA-5 202-632-3240
Humphrey Fellowships and Institutional Linkages
Branch Chief John Sedlins 4-CC13 / SA-5
202-632-6328
Teacher Exchange Branch Chief Jennifer M. Gibson
4-CC14 / SA-5
202-632-6343
Educational Information and Resources Branch
Chief, Acting Jarred Butto 4-W12/SA-5
202-632-6353
U.S. Study Abroad Branch Chief Leeanne
Dunsmore 4-L12/SA-5
202-632-2964
Deputy Assistant Secretary for Private Sector Exchange
(ECA/EC)
Deputy Assistant Secretary Robin Lerner
5-BB11/SA-5
202-632-9386
Senior Advisor Vacant 5-T06/SA-5 202-632-9313
Director, Office of Exchange Coordination and
Compliance Susan Geary C2-Z01/SA-5
202-632-9297
Director, Office of Private Sector Designation Karen
Hawkins SA44-6
202-203-7788
Chief, Academic and Government Programs
Designation Division Tammie King SA44- 668
202-203-7787
Policy Advisor Vacant 5-CC13/SA-5 202-632-9292
Chief, Private Sector Programs Division Maha
Ammar SA44-668
202-203-7956
Director, Policy and Program Support Kevin Saba
05CC14
(202) 632 6193
Director ECA/EC/OPA Henry Scott SA-44 – 667 (202) 203 7953
Deputy Assistant Secretary for Professional and Cultural
Exchanges (ECA/PE)
Deputy Assistant Secretary Mara Tekach
5-W17/SA-5
202-632-3346
Managing Director Chris Miner 5-O17/SA-5 202-632-6446
Office of Citizen Exchanges (ECA/PE/C)
10/26/2015 Organizational Directory OD-26
UNCLASSIFIED
Director, Office of Citizen Exchanges Bruce
Armstrong 3-B16 / SA-5
202-632-6062
Deputy Director Sheila Casey 3-B15 / SA-5 202-632-6070
Professional Fellows Division Chief Patricia (Kit)
Norland 3-B14 / SA-5
202-632-9370
SportsUnited Division Chief Vacant 4-Q06 / SA-5 202-632-6438
Cultural Programs Division Chief Amy Bliss B11 /
SA-5
202-632-6415
Youth Programs Division Chief Ereney
Hadjigeorgalis 3-B13 / SA-5
202-632-6411
Strategic Outreach and Planning Officer Pedro
Martin 3-D16 / SA-5
202-632-6056
Office of International Visitors (ECA/PE/V)
Director Vacant 03-B06/SA-5 202-632-6383
Deputy Director Susan Shultz 03-B06/SA-5 202-632- 3303
Community Resources Division Chief Vacant 202-632-9381
New York Program Branch Chief John Vance 601
USUN Building
646-282-2851
Community Relations Branch Chief Diane Crow
03-BB06/SA-5
202-632-6162
IVLP On Demand Division Chief Alison Moylan
05-N06/SA-5
202-632-6166
Western Hemisphere Affairs, East Asia, Near
East/South Asia (IVLP On Demand) Branch Chief
Chris Mrozowski 05-R06/SA-5
202-632-3221
Africa/Europe (IVLP On Demand) Branch Chief
Robin Neilson 05-M06/SA-5
202-632-6091
Africa Branch Chief Wendy Barton 03-K06/ SA-5 202-632-9338
East Asia and Pacific Branch Chief Terry Blatt
03-Q06 / SA-5
202-632-3319
North Africa, Near East Branch Chief Colleen
Fleming 03-N06/SA-5
202-632-9357
Europe and Eurasia Branch Chief Charlotte Titus
03-T06 / SA-5
202-632-9390
Western Hemisphere Branch Chief John Dunne
03-R06/SA-5
202-632-9288
IVLP Division, Division Chief Sana Abed-Kotab
03-BB05/SA-5
202-632-9380
Strategic Planning and Coordination Officer Corey
Petersohn 03-J06/SA-5
202-632-9448
Deputy Director Carol Grabauskas 03-B07/SA-5 202-632-3282
South and Central Asia Branch Chief Elisabeth
Gomez 03-M06/SA-5
202-632-9335
Office of the Executive Director (ECA-IIP/EX)
Executive Director Carmen Cantor 4-BB06/SA-5 202-632-6376
Deputy Executive Director Jacqueline Jones
4-BB07/SA-5
202-632-6378
Deputy Executive Director Rob Price 4-BB08/SA-5 202-632-6447
Human Resources Division Chief Felicia Gibson
C2–P19/SA-5
202-632-6025
HR Operations Branch Leader (ECA) Joyce Mondy
C2-S11/SA-5
202-632-3259
HR Operations Branch Leader (IIP) Lucy Evans
C2-R11/SA-5
202-632-6022
Training Officer Yolanda Johnson C2-U15/SA-5 202-632-6005
Support Services Division Chief Tony Bennett
4-BB08/SA-5
202-632-6393
Grants Division Chief Kerry Neal C2-CC17/SA-5 202-632-6360
Program Management Staff Chief Michael E. Weider
4-BB11/SA-5
202-632-6375
Assistant to the Executive Director Vacant C.
4-Z07/SA-5
202-632-6376
Program Analyst Mike Keckler 4-Z09 202-632-3207
Procurement Division Chief Javier Rodriguez 4-Q06 (202) 632 6402
IT Director Toni Bowser C1-O15 (202) 632 2910
Office of Policy and Evaluation (ECA/P)
Director of Alumni Affairs Karen Robblee
C2-A19/SA-5
202-632-6177
Chief of Evaluation Staff Robin Silver SA-44 – 668 (202) 203 7214
Director, Cultural Heritage Center Maria Kouroupas
SA5- C2O19
202-632-6197
Senior Policy Officer Steven L Pike 5-E02/ SA-5 202-632-2742
Director of Inter-Agency Working Group Erik
Anderson C2-Y20
202-632-9306
ECA Policy Officer Vacant 5-B05 (202) 632 6311
Deputy Assistant Secretary for Policy Mark Taplin
05Q17
202-632-6080
J. William Fulbright Foreign Scholarship Board (ECA/FFSB)
Chairman Betty Castor Florida 2022037010
Vice Chair Laura S Trombley California 202-203-7010
Member Jeffrey Bleich California 202-203-7010
Member Donna Brazile Washington, DC 202-203-7010
Member Lisa Caputo New York 202-203-7010
Member Joseph Falk Florida 202-203-7010
Member Gabrielle Giffords Arizona 202-203-7010
Member Anita McBride Washington, DC 202-203-7010
Executive Director Katharina Gollner-Sweet
664/SA-44
202-203-7028
Deputy Director, Acting Michael Kuban 664/SA-44 202-203-7256
Member Maneesh Goyal New York 202-203-7010
Member Tom Healy Florida 202-203-7010
Member Shervin Pishevar California 202-203-7010
Member Emma Sepulveda Nevada 202-203-7010
Cultural Property Advisory Committee (ECA/P/C)
Committee Chair Patty Gerstenblith IL 202 632 6301
Committee Member Nina M. Archabal MN 202 632 6301
Committee Member Barbara Bluhm-Kaul IL 202 632 6301
Committee Member Rosemary Joyce CA 202 632 6301
Committee Member Jane A. Levine NY 202 632 6301
Committee Member Katherine L. Reid NC 202 632 6301
Committee Member Marta de la Torre FL 202 632 6301
Committee Member Lothar von Falkenhausen CA 202 632 6301
Committee Member Nancy Wilkie Anderson MN 202 632 6301
Committee Member James Willis CA 202-632-6301
Committee Member Thomas Murray CA 202-632-6301
Designated Federal Official Maria P. Kouroupas
SA5- C2O19
202-632-6197
Office of Public Affairs and Strategic Communications
(ECA/PASC)
Director, Public Affairs Vacant 5-Q17/SA-5 202-632-6042
Director, Media Relations Susan Pittman
5-M17/SA-5
202-632-6373
Staff Assistant Lucia Curtis 5-S14/SA-5 202-632-6448
Public Affairs Specialist Anna Griffin 5-J14/SA-5 202-632-6452
Public Affairs Specialist Katie Leasor 5-L14/SA-5 202-632-3356
Visual Information Specialist Caesar Jackson 202-632-6403
Digital Communications Director Hilary Brandt
C1O06/SA-5
202-632-6460
Web Producer Kate Henderson SA-05 – C2H16 202-632-9474
Web Producer Stephanie Sharpe SA-05 – C2H17 202-632-3357
10/26/2015 Organizational Directory OD-27
UNCLASSIFIED
Web Producer Nathan Kleekamp SA-05 – C1-R04 (202) 632 2945
Web Producer Ayaan Carter C2-E20/SA-5 202-632-6461
Web Writer/Editor Ursula Lauriston C2-H18- SA5 202-632-9467
Video Producer Oliver Mertz C1R03/SA-5 202-632-6465
Video & Social Media Assistant Andrea Keating
C2I18/SA-5
202-632-6401
Social Media Producer Melissa Dilber C2H20/SA-5 202-632-6464
Social Media Producer Michelle Neyland
C2K20/SA-5
202-632-9455
Bureau of Energy Resources
Bureau of Energy Resources
Office of the Special Envoy and Coordinator for Int’l Energy Affairs
Special Envoy & Coordinator for International
Energy Affairs (Acting) Amos Hochstein 4428
202-647-8543
Administrative Assistant to Acting S/CIEA Jenet
Redfern 4428
202-647-8543
Energy Governance and Access
PDAS Mary B. Warlick 4428 202-647-1498
Administrative Assistant Syeda Chowdhury 4428 202-647-1498
Office of Policy Analysis & Public Diplomacy
Director Richard Westerdale 4422 202-647-3016
Deputy Director Matthew McManus 4422 202-647-3423
Secretary Cindy Prince 4422 202-647-2879
Office of Energy Programs
Office Director Paul Hueper 4800 202-647-8510
Deputy Director Vacant 4800 202-647-2871
Office Management Specialist Inalda
Rodriguez 4800
202-647-2230
Energy Diplomacy
DAS (Acting) Robin Dunnigan 4428 202-736-7873
Secretary Ridgway Wise 4428 202-736-7873
Office of the Middle East and Asia
Office Director Sandra Oudkirk 4843 202-647-3036
Deputy Director Alex Whittington 4843 202-647-1476
Office Management Specialist Sarah Chandler 4843 202-647-7201
Energy Transformation
DAS Robert Ichord 4428 202-647-4534
Administrative Assistant Janice Dawkins 4428 202-647-4537
Office of Electricity & Energy Efficiency
Director Griffin M Thompson 4428 202-736-7980
Deputy Director John N Ries 4428 202-647-7947
Office Management Specialist Yvane L Loveland
4428
202-647-7384
Executive Office
Executive Director Marion J Ekpuk SA-9 NE9021 202-472-8193
Deputy Director Diane Castiglione SA-9 NE9028 202-472-8194
Staff Assistant Sharon Miles-Bell SA-9 NE9025B 202-472-8184
ENR Front Office
PDAS Mary Warlick 4428 202-647-1498
Secretary to PDAS Warlick Syeda Chowdhury 4428 202-647-1498
DAS for Energy Diplomacy (Acting) Robin Dunnigan
4428
202-736-7873
OMS to Acting DAS Dunnigan Ridgway Wise 4428 202-736-7873
DAS for Energy Transformation Robert Ichord 4428 202-647-4534
Secretary to DAS Ichord Janice Dawkins 4428 202-647-4537
Bureau Chief of Staff Andrea Richter 4428 202-647-7387
Staff Assistant Lucy Reyno 4428 202-647-4884
Staff Assistant Evan McGlaughlin 4428 202-736-4855
Administrative Officer Lisa Wright 4428 202-647-9164
Office of Europe, Western Hemisphere and Africa
Acting Director Chris Davy 4843 202-736-7149
Deputy Director Vacant 4843 202-647-
Secretary Darlene Fletcher 4843 202-647-1372
Bureau of European and Eurasian Affairs (EUR)
Office of the Assistant Secretary
Assistant Secretary Victoria Nuland 6226 202-647-9626
Principal Deputy Assistant Secretary Paul W Jones
6226
202-647-5146
Deputy Assistant Secretary Hoyt B Yee 6226 202-647-6415
Deputy Assistant Secretary Eric S. Rubin 6227 202-647-5447
Deputy Assistant Secretary Amanda L. Sloat 6227 202-647-5174
Deputy Assistant Secretary Mark Toner 6226 202-647-9522
Deputy Assistant Secretary Julieta V. Noyes 6227 202-647-9373
Special Assistant Henry R. Haggard 6226 202-647-6285
Office for US Assistance to Europe and Eurasia (EUR/ACE)
Coordinator for US Assistance to Europe and
Eurasia Daniel Rosenblum HST 4227
202-647-5102
Deputy Coordinator for US Assistance to Europe
and Eurasia Janine Wynne HST 4227
202-647-7404
Division Chief for Europe Programs Christine M.
Tefft HST 4227
202-647-7085
Division Chief for Eurasia and Central Asia
Programs Paul M. Carter HST 4227
202-647-7707
Division Chief for Budget Program and Planning
Lucy M. Jilka HST 4227
202-647-5103
Division Chief for Central Asia Programs Alexander
M. Gupman HST 4227
202-647-5067
Coordinator for US Assistance to Europe and
Eurasia Alina L Romanowski HST, 4227
202-647-5102
Office of Caucasus Affairs and Regional Conflicts (EUR/CARC)
Director Natasha S Franceschi 4220 202-647-9116
Deputy Director Kate Szpila 4220 202-647-6795
Sr. Georgia Desk Officer Carson RelitzRocker 4220 202-647-6048
Armenia Desk Officer C. Jasen Peterson
4220
202-647-6576
OMS Kimberly J. Magee 4220 202-647-8741
Conflicts Advisor David V Salvo 4220 202-647-6758
Minsk Group Co-Chair James B. Warlick 4220 202-647-0713
Jr. Georgia Desk Officer Alison S Brown 4220 202-647-0346
Azerbaijan Desk Officer Cynthia L. Cook 4220 202-647-9677
10/26/2015 Organizational Directory OD-28
UNCLASSIFIED
Public Diplomacy Officer Debra Johnson 4230 202-647-4272
Regional Affairs Officer Warren Wilson 4220 202-647-2428
Office of Central European Affairs (EUR/CE)
Director Aubrey A Carlson HST 4230 202-647-1484
Deputy Director H. Martin McDowell 4230 202-647-4577
Austria & Slovenia Desk Officer Timothy
Piergalski 4230
202-647-4782
Bulgaria Desk Officer Joachim Van Brandt 4230 202-647-1457
Switzerland and Liechtenstein Desk Paul Jukic
4230
202-647-3238
Czech Republic & Slovakia Desk Officer Lawrence J
Korb 4230
202-647-3191
Unit Chief, Poland Desk Officer Amanda Johnson
4230
202-647-4139
Romania Desk Officer Leanne R Cannon 4230 202-736-7152
Hungary Desk Officer Ivan Weinstein 4230 202-647-0425
PD Officer Doug Morrow 4230 202-647-0127
OMS Grazyna Coffin 4230 202-647-1484
OMS Vacant A. 4230 202-647-2005
Desk Officer Williams Martin 4230 202-647-8115
Poland Desk Officer Sarah K Higgins 4230 202 647 0460
Desk Officer Scott E Sommers 4230 202-647-4744
Intern Vacant 4230 202-647-3052
Office of European Union and Regional Affairs (EUR/ERA)
Office Director Gregory Burton 5424 202-647-3474
Deputy Director Barbara Thomas 5424 202-647-3246
Deputy Director (ECON) John P Schutte 5424 202-647-3206
USEU Desk Officer Philip Schwada 5424 202-736-7540
Political Officer Andrew Baker 5424 202-647-3913
Political Officer Sucheta Sharma 5424 202-647-3843
Political/Military Officer William Cammett 5424 202-647-2839
Economic Officer Robert Tibbetts 5424 202-647-1820
Economic Officer Amanda Norris 5424 202-647-1606
Economic Officer Aaron Feit 5424 202-647-1605
Economic Officer Timothy Haynes 5424 202-647-3082
Economic Officer Robert Gerber 5424 202-647-4174
TEC Coordiator Kim Tuminaro 5424 202-647-1688
OMS Shonta Diggs 5424 202-647-2469
Senior Political Officer Nicholas Hilgert 5424 202-647-2420
Economic Officer Carolina Hidea 5424 202-647-3082
POL OMS Sue McCarthy 5424 202-647-3932
Office of the Executive Director (EUR-IO/EX)
Executive Director Heather A. Townsend 12A35 202-647-7519
Deputy Director Naomi E. Lyew 12A35 202-647-7519
Deputy Director Jeffrey A. VanDreal 12A35 202-647-5979
Deputy Director and Director, Regional Service
Center Helen H. Hahn Frankfurt, Germany
49-69-7535-
Supervisory Post Management Officer Sumera
Ashruf 12A35
202-736-7512
Human Resources Chief J. Douglas Dykhouse
12A35
202-647-8404
Supervisory Administrative Officer Tiye C. Ray 1517 202-647-9744
Financial Management Chief Jody Buckneberg
Preston 12A44
202-647-0483
Information Management Division Chief Jon S. Arbin
12A35
202-647-5831
Bureau Security Officer Cristobal Romero 12A35 202-647-5716
Office of Nordic and Baltic Affairs (EUR/NB)
Director Tara Erath 5428 202-647-6556
Deputy Director Hugo Guevara 5428 202-647-8908
Iceland/Denmark Desk Officer Vacant 5428 202-647-8431
Norway/Sweden Desk Officer Valerie Bilgri 5428 202-647-8178
Lithuania Desk Officer Carol Werner 5428 202-647-8378
Estonia/Finland Desk Officer Kristin Westphal 5428 202-647-6582
PPD Officer Brinille Ellis 5428 202-647-8606
Latvia Desk Officer Zach Abramovitz 5428 202-647-9980
Norway/Sweden Desk Officer Vacant 5428 202-647-8179
Pathways Intern Vlada Levchenko
5428
202-647-8446
OMS Marcela Lievano-Martinez 2026475669
Office of the Special Envoy for Holocaust Issues (EUR/SEHI)
Special Envoy Nicholas J Dean 6219 202-647-8047
Deputy Director Elizabeth Nakian 6219 202-647-8287
Foreign Affairs Officer Susan Sandler 6219 202-647-8597
OMS Vacant A 6219 202-647-8047
Fax 202-647-1960
Office of Policy and Global Issues (EUR/PGI)
Director, Acting Maria Olson 6219 202-647-7334
Congressional, UNGA, Conference Logistics
Johnnetta Abbey 6219
202-647-8720
Deputy Director (Acting), Human Rights &
Democracy, TIP, International Religious Freedom,
Labor, Internet Freedom, Disability, Oceans
Conference Mollie Jackson 6219
202-647-7117
Human Rights & Democracy, TIP, International
Religious Freedom, LGBT, Anti-Semitism, Consular
Affairs, Sarah Pierson 6219
202-647-8820
Strategic Planning Anne Peacock 6219 202-647-8826
Counterterrorism, Countering Violent
Extremism/Radicalization, Syrian Foreign Fighters,
Office Security Lonni Reasor 6219
202-647-6736
Office Management Specialist Joy King 6219 202-647-7109
Human Rights & Democracy, TIP, Leahy Vetting,
International Religious Freedom, Roma Issues
Michelle Bloom 6219
202-647-5008
Strategic Planning, Artic Issues, Council of Europe,
Black Sea, Atrocities Prevention Board Joseph
Kowalski 6219
202-647-7321
U.N., Multilateral Issues, Muslim Engagement,
Congressional, Youth, NGO’s & Diaspora Yelena
Zeru EUR/PGI
202-647-7465
Rule of Law, Counter Corruption, Counter Narcotics,
Open Government Partnership, Gender Equality
Mary-Elizabeth Knapp
202-647-3604
Office of Press and Public Diplomacy (EUR/PPD)
Director Gloria F Berbena 3249 202-647-6380
Deputy Director Mark M Cameron 3249 202-647-6933
Senior Deputy Director Stephanie Syptak 3249 202-647-7308
Office of Policy and Regional Affairs (EUR/PRA)
Director Matthew X Hardiman 6519 202-647-8892
Deputy Director Heather VonBehren 6519 202-647-9903
Foreign Affairs Officer George DuSoe 6519 202-647-6181
Foreign Affairs Officer James Lovell 6519 202-647-5960
Foreign Affairs Officer Andrew Riedy 6519 202-647-8261
Foreign Affairs Officer Chris Yarnell 6519 202-647-6154
10/26/2015 Organizational Directory OD-29
UNCLASSIFIED
Foreign Affairs Officer Duncan Walker 6519 202-647-5994
Foreign Affairs Officer Michael Ziemke 6519 202-647-6861
Office Management Specialist Beth
Garverick 6519
202-647-5992
Student program analyst Katherine Bewley 6519 202-246-4587
Office of Press and Policy Outreach (EUR/Press)
Director Athena Katsoulos 4515 202-647-6975
Deputy Director Marc Nordberg 4515 202-647-6291
Press Officer Vacant 4515 202-647-8602
Press Officer Amy Dahm 4515 202-647-9754
Outreach Officer Michael Cavey 4515 202-647-9752
Outreach Officer Jane Daly 4515 202-647-8341
Office of European Security and Political Affairs (EUR/RPM)
Director Joe Manso 6511 202-647-1626
OMS Nick A Hardy 6511 202-647-1626
Principal Deputy Director Victor Hurtado 6511 202-647-1626
NATO Sub-Registrar Judith Martin 6511 202-647-1358
OSCE Coordinator (Deputy Director) Paula Thiede
6229
202-736-7290
Program Assistant Pam Montgomery 6229 202-736-7445
Deputy OSCE Coordinator Bridgette Walker 6229 202-647-2128
OSCE Desk Officer David Swalley 6229 202-736-7291
Foreign Affairs Officer (NATO/OSCE) Richard
Prosen 6229
202-647-0282
Deputy Director, Defense Policy Jennifer
Laurendeau 6511
202-647-1308
NATO-Russia Officer Michelle Azevedo 6513 202-647-0797
Defense Policy Kathleen Holmes 6513 202-647-1602
Defense Policy Reardon Brendan 6511 202-736-7298
Defense Policy Bethany Owens 6511 202-647-1328
Fax Vacant 6511 202-647-1369
Senior NATO Desk Officer Chris Curran 6513 202-647-2127
OMS Vacant 6513 202-647-1003
NATO POLMIL Officer Joe Bernath 6513 202-647-1691
NATO Desk Officer Dru Alejandro 6513 202-647-3405
Deputy Director, NATO Section Scott Brandon 6513 202-736-7297
Fax Vacant 6513 202-647-0985
Intern Vacant 6513 202-736-7293
NATO Foreign Affairs Officer Robert Thompson
6511
202-647-2078
NATO POLMIL Officer Peter Sloan 6511 202-736-7296
NATO Foreign Affairs Officer Erica Simon 6513 202-647-2097
NATO POLMIL Officer Kristin Mencer 6511 202-736-7292
NATO Intern Alexa Lipke 6513 202-736-7299
Intern Vacant 6513 202-647-1135
EUR Senior Military Advisor COL Josh Burgess
6513
202-647-3374
EUR Military Advisor LTC Erik Bauer 6519 202-647-5906
POLAD Fellow Christina Sheets 6513 202-736-7013
Office of Russian Affairs (EUR/RUS)
Director David Kostelancik 4417 202-647-9806
Deputy Director Brian Greaney 4417 202-647-6743
OMS Judith Casper 4417 202-647-9806
OMS/Visa Specialist Calvin Chase 4417 202-647-6150
Pol Chief Cynthia Doell 4417 202-647-6763
Bilat Chief Lisa Gambone 4417 202-647-6749
Bilat-TIP, ACS issues Mica Pilz-Harbin 4417 202-646-4262
Econ Chief Judy Kuo 4417 202-736-4441
Econ, energy, EST Ben Pierce 4417 202-647-6770
Pol, External, Pol-Mil Tim Nelson 4417 202-647-6734
Pol, Int, Human Rights Megan Tetrick 4417 202-647-6756
BPC, Senior Advisor Tracy Perrelli 4427A 202-647-4464
TransAtlantic Fellow Olivier Fink 4417 202-647-6747
Franklin Fellow Amy Patten 4427A 202.647.7340
Public Diplomacy Anaida Haas 4417 202-647-5993
Public Diplomacy Matthew Singer 4417 202-647-7861
Franklin Fellow Amy Patten 4427A 202-647-7340
Pickering Fellow Nursultan Eldosov 4417 202.646.4262
PMF Matthew Gebert 4417 202.647.4117
Office of South Central European Affairs (EUR/SCE)
Director Thomas Yazdgerdi 5219 202 647-0608
Deputy Director Steve Banks 5219 202 647-1072
Assistant to the Director Jackson Roscoe 5219 202 647-0608
Senior Advisor Paul Pfeuffer 5219 202 647-2452
Regional Coordinator Jameson Lamie 5219 202 647-7660
Desk Officer (Croatia) Emilie Bruchon 5219 202 647-4297
Kosovo Desk officer Margaret Ehr 5219 202 736-7012
Desk Officer (Macedonia, Montenegro) Carina
Canaan 5219
202 647-4330
Desk Officer (Albania) Benjamin Rinaker 5219 202-647-3747
Program Support Assistant Lisa Marshall 5219 202 647-1829
OMS Monika Colon 5219 202 647-1880
OMS Roscoe Jackson 5219 202 736-7478
Desk Officer (Bosnia and Herzegovina) Kathleen
Larkin 5219
202 647-4277
Regional Economic Officer Brian Smith 5219 202 647-8755
Bosnia Initiative Coordinator Chris Zimmer 5219 202 647-4775
Senior Desk Officer (Serbia) Meghan Bradley 5219 202 736-7012
Regional Political Military Officer Florence Akinyemi
Room 5219
202 647-9517
Bosnia Reform Advisor Ian Campbell 5219 202 736-7479
Senior Kosovo Desk Officer Ilan Goodman 5219 202 647-4290
Kosovo Anne Morrison 5219 202 647-9173
Office of Southern European Affairs (EUR/SE)
Director Philip S Kosnett 5511 202 647-6994
OMS Tiffany Sims 5511 202-647-6112
Deputy Director Daniel Lawton 5511 202-647-5120
Greece Desk Officer Nicole Lima Nucelli 5511 202-647-6760
Turkey Desk Officer David Fabrycky 5511 202-647-7581
Cyprus Desk Officer Amy Dove 5511 202 647-6948
Sr. Turkey Desk Officer Mark Schapiro 5511 202-647-9749
Turkey Desk Officer J.T. Ice 5511 202-647-6934
Turkey Desk Officer Justine Treadwell 5511 202-647-5972
Public Diplomacy Officer Todd Miyahira 5511 202-647-6976
Regional Political Military Officer Vacant 5511 202-736-4051
Fax 202-647-5087
Turkey Desk Officer Vacant 5511 202-647-6877
Office of Ukraine, Moldova and Belarus Affairs (EUR/UMB)
Belarus Desk Officer Sean Greenley 4427 202-736-4443
Manager Specialist Florence Allen 4427 202-647-8761
Program Assistant Wilma Horton 4427 202-647-8303
Deputy Director Megan T Bouldin 4427 202-647-9049
Director Michael D Scanlan 4427 202-647-6750
Moldova Desk Officer Joseph G Bergen 4427 202-647-6733
Ukraine Desk Officer Joanna Pritchett 4427 202-647-5998
10/26/2015 Organizational Directory OD-30
UNCLASSIFIED
Ukraine Desk Officer Teresa L Grantham 4427 202-647-6799
Office of Western European Affairs (EUR/WE)
Director Robin Quinville 5218 202-647-1469
Deputy Director (France, Italy, Spain, Portugal,
Malta, Vatican, Andorra, Monaco, San Marino)
Cheryl L Fernandes 5218
202-647-3063
Deputy Director (UK, Belgium, Netherlands,
Ireland/Northern Ireland, Germany) Matt Goshko
5218
202-647-6587
Ireland/Northern Ireland/Bermuda Katie Nutt 5218 202-647-6591
PD Officer (France, Italy, Spain, Portugal, Malta,
Vatican, Andorra, Monaco, San Marino) Anna Martz
5218
202-647-1100
Portugal/Spain Thomas O Ash 5218 202-647-2632
France/Monaco Nicole Warin 5218 202-647-6557
Vatican/San Marino/Italy Sonia Tarantolo 5218 202-647-1419
OMS Kate Fox 5218 202-647-3746
Germany Desk/Multilateral Officer Georgiana
Cavendish 5218
202-647-5020
France/Malta/Monaco Daniel Mangis 5218 202-647-4372
United Kingdom Dena Brownlow 5218 202-647-2441
United Kingdom Kate Leahy 5218 202-647-6585
PD Officer (UK, Belgium, Netherlands, Luxembourg,
Ireland/Northern Ireland, Germany) Paul
Cunningham 5218
202-647-2456
Germany Ellen Y Wong 5218 202-647-2448
Spain/Andorra Miriam L Awad 5218 202-647-3151
Italy/San Marino Scott Higgins 5218 202-647-4395
Belgium/Netherlands/Luxembourg John Wilcock
5218
202-647-6555
OMS Mili McInerney 5218 202-647-3072
Germany Williams Martin 5218 202-647-4361
Germany Lauren Hansen EUR/WE 202-647-2584
Intern Mariabruna Jennings EUR/WE 202-647-5687
Belgium/Netherlands/Luxembourg Vacant 5218 202-647-5674
Foreign Service Institute (FSI)
Director
Director Nancy McEldowney F2102 SA42 703-302-6703
Assistant to the Director Dianne Wampler F2102
SA42
703-302-6703
Deputy Director Marc L. Ostfield F2102 SA42 703-302-6707
Secretary to Deputy Director Regina Wiener F2102
SA42
703-302-6707
Policy Coordination Mary L. Bothwell F2102 SA42 703-302-6704
Regional Training Programs Jared Pendleton
F4101 SA42
703-302-7135
Staff Assistant Vacant F2111 SA42 703-302-6718
Executive Director for Management (FSI/EX)
Executive Director Dominica Gutierrez F2205 SA42 703-302-6729
Deputy Executive Director Gelinda M. Giacomin
F2208 SA-42
703-302-6835
Information Resources Manager Hassan
Gharekhanloo F2208 SA42
703-302-6732
Management Analyst Wayne Oshima F2205 SA42 703-302-6730
Management Analyst Arline Hetland F2205 SA-42 703-302-3012
Management Analyst Elizabeth G. Hamly F2205
SA42
703-302-6731
Director, Acquisitions Martin T. Regan F2131 SA42 703-302-7233
General Services Officer Keith Williamson F2131
SA42
703-302-7411
Director, Audio-Visual Dennis L. Raulin F1320
SA42
703-302-6786
Director, Budget Office Victor Munoz F2130 SA42 703-302-7283
Information Management Systems Linda Coble
F1304 SA42
703-302-7201
Director, Corporate Systems David Tigeros F2206
SA42
703-302-6732
Instructional Support Division Karen Audant F1415
SA42
703-302-7154
Human Resources Officer Deborah A. Duckett
F2210 SA42
703-302-6813
Registrar Laura D. Bravery F1245 SA42 703-302-7144
Student Messages FSI Registrar F1245 SA42 703-302-7144
School of Language Studies (FSI/SLS)
Dean Masha Yovanovitch F4415 SA42 703-302-7242
Associate Dean for Instruction James E North F4416
SA42
703-302-7242
Associate Dean for Management Katherine A
Munchmeyer F4417 SA42
703-302-7242
Curriculum and Staff Development James
Bernhardt F4514 SA42
703-746-2382
Language Testing Unit Christina Hoffman F4236
SA42
703-302-7125
External Programs Candice Hunt F4418 SA42 703-302-7244
Near East, Central and South Asian Languages
David Red F2277 SA42
703-302-7291
Slavic, Persian and Pashto Languages Marsha
Kaplan F4628 SA42
703-302-7061
European and African Languages Anne Keller-Lally
F3628 SA42
703-302-7013
Romance Languages Alfred Carter F3628 SA42 703-302-7066
East Asian and Pacific Languages Mary Kim
F3261SA42
703-302-7297
Leadership and Management School (FSI/LMS)
DEAN Vacant E4114 SA42 703-302-7178
Associate Dean Gail Neelon E4114 SA42 703-302-6743
Associate Dean Michael J. Murphy E4121 SA-42 703-302-7197
Policy Leadership Division Mark R. Nachtrieb
E4124.2 SA42
703-302-6767
Executive Development Division Mark R Nachtrieb
E4124.2 SA42
703-302-6767
Leadership Training Division Margaret McLaughlin
E3128 SA42
703-302-7016
Crisis Management Training Margaret Hawthorne
E4116.1 SA42
703-302-7369
School of Professional and Area Studies (FSI/SPAS)
Dean Mark A Pekala F4101 SA42 703-302-6940
Associate Dean Vacant F4101 SA42 703-302-6940
Associate Dean Beth A. Payne F4101 SA42 703-302-6940
Area Studies Robert F. Winchester F4316 SA42 703-302-6875
Consular Training Kathryn Flachsbart F3116 SA42 703-302-7161
Curriculum and Staff Development Vacant F3327
SA42
703-302-7256
Economic/Commercial Training Tanya K. Spencer
F3327 SA42
703-302-7256
Management Tradecraft Training Vacant F4144
SA42
703-302-6973
Office Management Training Vacant F3108 SA42 703-302-6920
10/26/2015 Organizational Directory OD-31
UNCLASSIFIED
Orientation Division Mark Libby F2315 SA42 703-302-6993
Political Training Alicia P. Allison F4312 SA42 703-302-7182
Public Diplomacy Chad P. Cummins F3104 SA42 703-302-7454
Stability Operations David Gehrenbeck F4106
SA-42
703-302-6954
School of Applied Information Technology (FSI/SAIT)
Dean Michael Bretz K3101 SA42 703-302-6957
Associate Dean Tin Cao K3103 SA42 703-302-7381
Business Applications Laura R. Leinow K3119
SA-42
703-302-6750
Research Learning and Development Ritchie W.
Miller K3115 SA-42
703-302-6757
Enterprise Technology Mark A. McCloy K3106
SA-42
703-302-9001
Transition Center (FSI/TC)
Director Ray Leki E2122 SA42 703-302-7266
Deputy Director Sharon Hardy E2115 SA-42 703-302-7270
Career Transition Center Catherine McCormick
E2101 SA42
703-302-7409
Overseas Briefing Information Center Sean McKee
E2123 SA42
703-302-7275
Training Division Archana Dheer E2116 SA42 703-302-7267
Association for Diplomatic Studies and Training (ADST)
President Kenneth L. Brown I Building SA42 703-302-6992
Administrative Officer Marilyn Bentley I Building
SA42
703-302-6990
Bureau of Human Resources (DGHR)
Director General of the Foreign Service and Director of Human
Resouces
Director General of the Foreign Service and Director
of Human Resources Arnold A Chacon 6218
202-647-9898
Principal Deputy Assistant Secretary for Human
Resources Carol Z Perez 6218
202-647-5942
Deputy Assistant Secretary for Human Resources
Linda S. Taglialatela 6218
202-647-5152
Deputy Assistant Secretary for Human Resources
Bruce Williamson 6218
202-647-9438
Deputy Assistant Secretary for Human Resources
Philippe A. Lussier 6218
202-647-5152
Staff Assistant Adrienne Washington 6218 202-647-9280
Special Assistant Frederica Eatmon 6218 202-647-5275
Chief of Staff Constance M Dierman 6218 202-647-5112
HR Service Center toll Free Vacant Charleston SC 866-300-7419
HR Service Center Outside US Vacant Charleston
SC
843-308-5539
Strategic Communications Jo Ellen Powell 6217 202-485-2841
Senior Advisor Alexander Karagiannis HST 6217 202-485-2488
Office of Career Development and Assignments (HR/CDA)
Director Geeta Pasi 4100, SA-3 202-663-0779
Deputy Director Elizabeth K. Mayfield 4100, SA-3 202-663-0781
Continuity Counselor Staff Division Chief Bernadette
Cole-Byrd 4100, SA-3
202-663-0785
Senior Level Division Director Susan R. Crystal
4100, SA-3
202-663-0219
Chief of the Overseas Civil Service Assignments
Unit (OCSA) Joann G. Alba 3105, SA-3
202-663-0627
Unit (OCSA) Joann G. Alba 3105, SA-3
Career Development and Training Section Chief
Vacant 4100
202-663-0798
Mid-Level Division Director Mirembe Nantongo
3104,SA3
202-663-0650
Mid-Level Deputy Division Director (Specialist)
Jemile L Bertot 3109 SA3
202-663-0606
Mid-Level Deputy Division Director (Generalist)
Darcy Zotter 3123, SA3
202-663-0608
Entry Level Division Director Michael J. Dodman
3200 SA3
202-663-0656
Deputy Division Director/Section Chief (Specialist)
Marianne Kompa 3200 SA3
202-663-0490
Deputy Division Director/Section Chief (Generalist)
Sigrid Emrich 3200 SA3
202-663-0657
Assignments Division Director Christopher Richard
4200 SA3
202-663-0420
Assignments Division Deputy Director Catherine
Blowers 4200 SA3
202-663-0450
Assignments Division FSBid Administrator Guirlhene
Giordani 4200 SA3
202-663-0442
DS Career Development Assistant Danae V. Green
3135 SA3
202-663-0622
Career Development Officer Trisha M. Marks 3142
SA3
202-663-0603
DS Career Development Officer Richard C. Ober
3141 SA3
202-663-0626
Office of Civil Service Human Resources Management
(HR/CSHRM)
Director Vacant A. H1104 SA1 202-663-2127
Acting Director Kim R. Bruner H1104 SA1 202-663-2147
Executive Resources & Performance Management
Division Chief Patricia A. Wai H1104 SA1
202-663-2164
Career Development Division Chief Elizabeth M.
Assink H1104 SA1
202-663-2173
Senior Advisor Claire H Duong H1104 SA1 202-663-2129
Veterans Employment Program Manager Vacant
H1104 SA1
202-663-2182
Executive Diversity Outreach Program Manager &
Acting Veterans Employment Program Manager
Josue M. Barrera H1104 SA1
202-663-3216
Career Development Resource Center Katrina S.
Crosby L321 SA1
202-663-3042
Office Management Specialist Jean I. Dorsey H1104
SA1
202-663-2130
Office of Employee Relations (HR/ER)
Office Director Jo Ellen Powell H236 SA1 202-261-8175
Office Administrative Specialist Patricia Huff H236
SA1
202-261-8183
Drug Free Workplace Coordinator Donna Visocan
H236 SA1
202-663-2229
Conduct, Suitability & Discipline Division Chief
Kimberly Brooks H236 SA1
202-261-8169
Post Management Officer Dwight R. Rhoades SA-1
H236
202-261-8845
Employee Relations Officer Christopher S.
Misciagno
+39 055 266 95
Employee Relations Officer Jay Williams H236 SA1 202-261 8179
Employee Relations Specialist Mary Murray H236
SA1
202-261-8179
Employee Relations Specialist Sheri Parker H236
SA1
202-663-2224
Employee Relations Specialist Deborah McDonald
H236 SA1
202-261-8165
10/26/2015 Organizational Directory OD-32
UNCLASSIFIED
H236 SA1
Employee Relations Specialist Gale Smith H236
SA1
202-261-8168
Employee Relations Specialist Julee Brand H236
SA1
202-663-3553
Disability/Reasonable Accommodations Division
Director Patricia Pittarelli H622 SA1
202-663-3445
Program Manager Marcy Adamik SA-1, H-622 (202) 261 8951
Disability Resource Analyst, Lead Scott Duncan
H622 SA1
202-261-8925
Disability Resource Analyst Eliza Bethune-King
H622 SA1
202-663-3254
Disability Resource Analyst Carlynn Marsh H622
SA1
202-663-3471
Disability Resource Analyst Mark McKay H622 SA1 202-261-1583
Disability Resource Analyst Mark McKay H622 SA1 202-663-3509
Disability Resource Analyst Louis Saddler H622
SA1
202-261-8890
Sign Language Interpreter Jeffrey Bowden H622
SA1
202-261-8187
Sign Language Interpreter Chari Tamashiro H622
SA1
202-663-3256
Program Specialist; HR/ER Web Master Emmie
Hoover H622 SA1
202-261-8893
Selective Placement & Schedule A Recruiter Lana
Hiland H622 SA1
202-261-8927
Paralegal Specialist Kristin Giuliano H622 SA1 202-261-8891
Special Project Analyst Carol Jackson H622 SA1 202-261-8132
Human Resources Assistant Karen Grimes H622
SA1
202-663-3474
Staff Accommodation Assistant Mark Bisson H622
SA1
202-663-3881
Accommodations Assistant Alicia Cahoon H622
SA1
202-261-8948
Accommodations Assistant Joyce Tam H622 SA1 202-663-3252
Accommodations Assistant Richard McCarthy H622
SA1
202-663-3253
Accommodations Assistant Crystal Maitland H622
SA1
202-663-3857
Accommodations Assistant Stephanie Reed H622
SA1
202-261-8951
State Magazine Editor-In-Chief Isaac Pacheco
SA44
202-203-7118
Art Director Luis Jimenez SA-1 H236 202-663-1700
Art Director Michael G Hahn SA-1, H236 202-261-8163
Writer/Editor Ed Warner SA44 202-203-7115
Work/Life Division Director Judy G Ikels H236 SA1 202-261-8161
Program Specialist India Roberts SA-1, H236 202-261-8180
Management Analyst Michael P. Karlsberg SA-1,
H236
202-261-8181
Health, Life & Long Term Care Insurances/Flexible
Spending Account/Campaigns (CFC/Savings
Bonds) Coordinator Shelly Kornegay H236 SA1
202-261-8166
3-FAM Coordinator for HR Bureau Vacant H236
SA1
202-261-8177
Take Your Child To Work Day, FEDs Feed Families
& Child Care/Subsidy Coordinator and Workers
Compensation Jamila Moumeni H236 SA1
202-663-1686
Special Projects Coordinator Kathy Djahanbani
H236 SA1
202-261-8173
Special Projects Coordinator Penny McMurtry H236
SA1
202-261-8079
Program Assistant Carrie Duong H236 SA1 202-261-8164
Receptionist/Program Assistant Jody Rizzotte H236
SA1
202-261-8160
Human Resources Specialist Melissa Sampson
H236 SA1
202-663-3548
H236 SA1
Special Advisor Jason N Lawrence SA-1, H236 202-261-8178
Worker’s Compensation Coordinator LaShan
Solomon H236 SA-1
202-261-8171
Student Loan Repayment Program (SLRP),
Telework, Military Leave, Professional Liability
Insurance Coordinator Debora Ellis H236 SA-1
202-261-8178
Executive Office for the Bureau of Human Resources (HR/EX)
Executive Director William E. Schaal, Jr. H1103 SA1 202-663-2375
Deputy Director John K. Moyer H1103 SA1 202-663-2377
Records Information Management Division Chief
Pamela B. Moore H804 SA1
202-663-1870
Systems Development Division Chief Douglas D.
Townsend H804E SA1
202-261-8266
Systems Oversight Division Chief Barbara M.
Dauphin H801 SA1
202-261-8282
Enterprise Systems Division Chief Lisa M.
Chichester H726 SA1
202-663-2024
Supervisory Human Resources Officer Sharyn G.
Jordan H1103 SA1
202-663-2379
Lead General Services Officer Danny B. McClough
H726 SA1
202-663-2367
Assignment Support Division Chief Angela E. White
4250 SA3
202-663-4250
Resources Management Division Chief Benjamin
Lam H515 SA1
202-632-2073
Post Assignment Travel
Cynthia O. Davis H515 SA1
202-632-2079
Family Liaison Office (HR/FLO)
Director Susan Frost HST 1239 202-647-1077
Division Chief Gabrielle Hampson HST 1239 202-647-1784
CLO Program Officer Jennifer Mullarkey HST 1248 202-647-8973
Education and Youth Officer Leah Wallace HST
1239
202-647-2334
Division Chief Bert Curtis HST 1239 202-647-1067
Employment Program Officer (Outside the Mission)
Suzanne Jessop HST 1239
202-647-1076
Communications and Outreach Coordinator (Acting)
Ramona Sandoval HST 1248
202-647-8962
Crisis Management and Support Services Officer
Dianna Rooney HST 1239
202-647-4626
Unaccompanied Tours Support Officer Sherri
Rhoades HST 1239
202-647-2987
CLO Program Specialist Kathy Loken HST 1248 202-736-4781
Communications & Outreach Specialist Thomas
Cumbow HST 1248
202-736-4783
Expeditious Naturalization/Office Manager Terri
Quirk HST1239
202-647-4625
Crisis Management Program Specialist Souheir
Carty HST 1239
202-647-2356
Database Manager Officer Louis Wells HST 1239 IVG 87322341
Employment Program Officer (Inside the Mission)
Julie Washburn HST 1239
202-647-4826
Employment Program Coordinator Chris
Baumgarten HST 1239
202-647-2315
Employment & Training Specialist Natacha
Gislard-Butterworth HST 1239
202-647-3178
Data Management Specialist Jose Luis Vasquez
HST1239
202-736-4786
Program Assistant/Receptionist Dan Ricci HST1239 202-647-1076
Employment Specialist Renae Shreve HST1239 202-647-1066
Unaccompanied Tours Specialist Ilene Smith
HST1239
202-647-1786
10/26/2015 Organizational Directory OD-33
UNCLASSIFIED
Training Specialist Karlene Abrams HST1248 202-736-4778
EPAP Coordinator Lycia Coble Sibilla HST 1239 202-647-1065
Education Specialist Marybeth Hunter HST 1239 202-647-3179
Social Media Specialist Jane Crawley HST 1248 202-736-4782
Grievance Staff (HR/G)
Director Melinda Chandler H523 SA1 202-261-8110
Office of Casualty Assistance (HR/OCA)
Director Kirk A. Leach HST, 1241 202-736-4302
Deputy Director Patricia J Kostelancik HST, 1241 202-736-4302
Program Assistant Tonyia Warren HST, 1241 202-736-4302
Office of Overseas Employment (HR/OE)
Director Michael S. Tulley SA-44 Rm 368 202-203-7433
Deputy Director Jack E. Hinden SA-44 Rm 368 202-203-7408
Human Resources Management Division Chief
Michelle S. Long SA-44 Rm 368
202-203-3744
Policy Coordination Division Chief Debra A. Higgins
SA-44 Rm 368
202-203-7383
Compensation Management Division Chief Kumiah
N. Harrison SA-44 Rm 368
202-203-7424
Office of Presidential Appointments (HR/PAS)
Director Jennifer Wicks HST, 2423 202-647-9731
Title and Rank Officer/Deputy Steven B. Burback
HST, 2423
202 647-9732
Ambassadorial Appointment Support Marie A.
Dorsey HST, 2423
202 647-9570
Foreign Service Commissioning, FAM/FAH
Coordinator & Office Outreach Jessica N. Newcomb
HST, 2423
202 647-9659
Program Support Mary A. Foreman HST, 2423 202 647-9731
Presidential Appointments Steve J Blake HST, 2423 202-647-9731
Program Analyst Laura S. Johnson HST, 2423 202-647-9156
Program Officer Michael Carney HST, 2423 202-647-9159
Policy Coordination Staff (HR/PC)
Director Karen Krueger 6217 202-647-2609
Chief, Labor Management Relations Steven Polson
6217
202-647-4285
Public Affairs Officer Brenda Greenberg 6217 202-647-4282
HR Specialist (Policy) Bert Curtis 6217 202-647-2655
Program Analyst Officer Tracy Whittington 2419 202-647-1679
Staff Assistant Carol Kohan 6217 202-647-2675
Program Analysis Officer Barbara S Keary 2419 202-736-7837
Program Analyst Patricia McCabe 2419 202-736-7073
Program Analyst Natalie Nii 2419 202-736-7061
Office of Perfomance Evaluation (HR/PE)
Office Director Robert Nolan H720 SA1 202-663-2060
Deputy Director for Operations Calli Fuller H720
SA1
202-663-2060
Deputy Director for Policy Bruce L. Cole H720 SA1 202-663-2042
Program Operations Division Chief Jacqueline R.
Smith H720 SA1
202-663-2060
Office of Recruitment, Examination and Employment (HR/REE)
Director Bruce I. Turner H518 SA1 202-261-8903
Deputy Director Michelle Arias H518 SA1 202-261-8921
Foreign Sercvice Examination Division Staff Director
Mary Draper RM 324 SA44
202-203-5117
Recruitment Outreach Division Chief Martha Estell
H518 SA1
202-261-8898
Registrar Division Chief Patricia Evans H518 SA 1 202-261-8897
Student Programs and Fellowships Division Chief
Michael Wolfe H518 SA1
202-261-8921
Office of Retirement (HR/RET)
Director Michael A McCarthy H620 SA1 202-261-8964
Deputy Director Edward Capers, Jr. H620 SA1 202-261-8961
Chief Retirement Operations Rhonda M. Cummings
H620 SA1
202-261-8967
Senior Policy Analyst Jacqueline Long H620 SA1 202-261-8965
Chief Implementation/Quality Assurance Chadrick
Kelly H620 SA1
202-261-8966
Chief Annuitant Services Amber Hanbury H620 SA1 202-261-8963
Supervisory HR Specialist Tonette Kitt H620 SA1 202-663-1799
Team Leader Implementation/Quality Assurance
Vacant H620 SA1
202-261-8986
Team Leader Annuitant Services James E Johnson
H620 SA1
202-261-9889
Office Administrator Vacant H620 SA1 202-261-8980
Office of Resource Management and Organizational Analysis
(HR/RMA)
Office Director Jeffrey D. Miller H1301 SA1 202-663-2309
Classification and Compensation Policy Division
Chief Larry Nix H1301 SA1
202-663-3032
Resource Planning and Allocation Division Chief
Eugene Batt H1301 SA1
202-663-2309
Workforce Planning and Analysis Division Chief
Chet Phillips H1301 SA1
202-663-2321
Office of Shared Services HR/SS
Director Tracy H. Mahaffey Charleston 843-952-0163
Deputy Director Lisa M. Burridge Charleston 843-952-0164
Deputy Director Paul A. Gilmore H615 SA1 (202) 261-8133
Bureau of Information Resource Management (IRM)
Chief Information Officer
Chief Information Officer Steven Taylor 6311 202-647-2889
Personal Assistant Shari Wagner 6311 202-647-2889
Special Assistant Joseph Yanci 6311 202-647-5730
Staff Assistant Nichelle Thomas 6311 202-647-2144
Office Assistant (vacant) 6311 202-647-2947
Executive Assistant Misty Knotts 6311 202-647-2933
Business Management and Planning (IRM/BMP)
Deputy Chief Information Officer Patricia Lacina
NW6096
202-634-3081
Personal Assistant Jean Dickerson NW6095 202-634-3083
Special Assisant Meredith Hiemstra NW6088 202-634-3485
Office of eDiplomacy (IRM/BMP/EDIP)
Staff Assistant Lorrell Doughty NE-6154, SA-9 202-634-3621
Director Eric G. Nelson NE 6091 202-634-3098
10/26/2015 Organizational Directory OD-34
UNCLASSIFIED
Executive Office (IRM/EX)
Executive Director Vacant S. SA17 202-485-7001
Deputy Executive Director Wilson Mark SA17 202-485-7005
Customer Service Office (IRM/BMP/EDIP/CLD)
Liaison Division Chief Diane B. Peterson NW6-135 202-634-3718
Information Resource Management Business Management and
Planning Strategic Planning Office
Office Director Minh-Hai Tran-Lam NW5127 202 634-0405
Division Chief Dean Ergenbright NW5111 202 634-0421
Division Chief Larry Davis NW5134 202 634-0413
Division Chief Ronald G Lay NW5102 202 634-0416
Goverance, Resource, and Performance Management Office
(IRM/BMP/GRP)
Performance Management Division Chief Michael R.
Wheeler SA-9, NW6115
202-453-9089
Process Management Division Chief Carey L. Moore
SA-9 NW6111
202-634-3642
Sourcing Management Division Chief Vacant SA-9,
NE4025
202-634-3055
Governance and Policy Division Chief Alison M.
Bowling SA-9, NE4029
202-634-0292
Office Director Robert A. Hall SA-9, NE 4075 202-634-0288
Deputy Chief Information Officer for Operations (IRM/OPS)
Deputy Chief Information Officer Glen Johnson NW
6094
202-634-3084
Program Analysis Ryan Essman NW 6095 202-634-3084
Special Assistant Edna Vega NW 6089 202-634-3683
Special Assistant Brian Hering NW 6089 202-634-3684
Special Advisor Michael S. Poliachik NW 6089 202-634-3071
Enterprise Network Management Office (IRM/OPS/ENM)
Director Al Bowden SA9 202-634-3690
Network Engineering and Design Division Chief
Gerald Caron SA9
202-453-9719
Enterprise Operations Division Chief Jaime
Esquivel SA34
703-912-8087
Perimeter Security Division Chief Larry McElroy
SA9
202-634-0255
Global Telecom Services Division Chief Debora
Nagy (acting) SA26
301-985-8711
Telecom, Wireless, & Data Services Division Chief
Terri Staub SA9
202-453-9050
Information Technology Infrastructure (IRM/OPS/ITI)
Director Craig Specht SA-9 NE 6063 202 634-3630
LAN and WAN Service Division Chief Christopher
Gustavus SA-21 212
703-912-8599
Systems Integrity Division Chief Al Herto SA44 202-203-5000
Technical Security and Safeguards Division Chief
Gary Rosiecki SA-9 NE 6038
202-634-3752
GITM Kathleen Lively SA-34 703-912-8649
Division Chief (Lan/Wan)(Acting) Christopher
Gustavus SA-12 212
703 912-8599
Deputy Director Leigh Ann Kidd SA-9 NE 6064 202 634-3631
Messaging Systems (IRM/OPS/MSO)
Acting Director Robert L Adams SA-9 NE6075 202-634-0206
Management Analysis Staff Chief Patsy Butler SA-9
NW4127
202-634-0190
Messaging Test Division Chief Ernest R. Milner
SA-28 104
703-746-2115
Division Chief Haar Sandhu SA-9 LL 2-096 202-453-9407
Special Messaging Operation Division Chief Danny
Branch SA-9 NE6074
202-634-0208
Main State Messaging Center Division Chief
Margaret A. Johnson SA-9 NW 6076
202-634-0204
Beltsville Messaging Center Division Chief John
Cabral SA-26 Beltsville
301-985-8005
E Mail Division Chief Trey H Jammes SA-9 202-634-0257
Messaging Design Division Kevin A. Gatlin SA-28
1290C
703-746-2113
Systems and Integration (IRM/OPS/SIO)
Applications Programming Division Chief Michelle
Sparrow-Walker SA9 NE7038
202-634-3802
Collaboration and Compensation Services Division
Chief Penny Duncan SA9 NW7098
202-634-3913
Business Engagement Center Division Chief
Catherine Walker SA9 NW7123
202-634-3951
Data Center Consolidation Chief Raymond A. Brow
SA9 NW7081
202-634-3976
Enterprise Server Operations Center Division Chief
C.Melonie Parker-Hill SA9 NW7080
202-634-3975
Process Improvement Chief Earl D. Underwood SA9
NW7099
202-453-9415
Director, Acting Jasper R. Daniels SA9 NW7068 202-634-3877
Executive Assistant Colisha S. Freeman
SA9 NW7134A
202-634-3859
Information Assurance Office (IRM/IA)
Director Chief Information Security Officer William
Lay, Sa-15 9126
703-812-2339
Information System Security Oversight Officer Dave
Rowles SA15 9109
703-812-2201
Policy, Liaison and Training Oversight Office
Director Deborah Pierre-Louis SA-15 9132
571-345-0399
Information Technology Security Compliance Office
Director Peter M Gouldmann SA-15 9127
703-812-2216
Goverance and Policy Division (IRM/BMP/GRP/GP)
Division Chief Alison M. Bowling SA-9, Floor 4,
NE4029
202-634-0292
Performance Management Division (IRM/BMP/GRP/PFM)
Division Chief Michael R Wheeler SA-9, NW6115 202-453-9089
Process Management Division (IRM/BMP/GRP/PMD)
Division Chief Carey Moore 202-634-3642 Floor 6,
Sourcing Management Division (IRM/BMP/GRP/SM)
Division Chief Anne Marie Sheppard Floor 4,
NE4025
202-634-3055
Project Services Office (IRM/BMP/PSO)
Office Director Claire Votaw SA9, NWL1162 202-453-9760
Division Chief (SD) Blair Townsend SA9, NWL1123 202-453-9750
Division Chief (MAP) Karen Derringer SA9,
NWL1141
202-453-9180
10/26/2015 Organizational Directory OD-35
UNCLASSIFIED
NWL1141
Foreign Operations
Deputy Chief Information Officer Frontis B. Wiggins
SA-9, NE6063
202-453-9078
Senior Adviser Allen (AJ) DeLucia SA-9 202-634-3733
Foreign Operations Coordinator Jeffrey Graham
SA-9
202-634-3686
Foreign Operations Coordinator Dante’ Bostic SA-9 202-634-3994
Technical Advisor Zohair Monshizada SA-9 202-634-3756
Technical Advisor Donna Lipscomb SA-9 202-634-0334
Foreign Affairs Assistant Debra L. Filipp SA-9,
NE6062A
202-453-9078
Bureau of Intelligence and Research (INR)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Daniel B. Smith 6468 202-647-9177
Principal Deputy Assistant Secretary/Acting
Assistant Secretary Kathleen M. Fitzpatrick 6468
202-647-7826
Deputy Assistant Secretary for Analysis and
Production James Buchanan 6468
202-647-9633
Deputy Assistant Secretary for Intelligence Policy
and Coordination Catherine W. Brown 6468
202-647-7825
Special Assistant Dan O’Hara 6468 202-647-8933
Senior Advisor for Security Darrell McDaniel 6953 202-647-9613
Director of Professional Development Julie Johnson
6468
202-647-6936
Director of Analytic Effectiveness Robert Krikorian
6468
202-647-7131
Executive Assistant to the Assistant Secretary
Kristin E. Kirkhoff 6468
202-647-9177
Executive Assistant Deborah Howard 6468 202-647-7825
Executive Assistant Renee V. Brown 6468 202-647-7826
Special Assistant David Martinez 6468 202-647-8933
INR Watch (INR/WATCH)
Office Director Jan Levin 6510 202-647-6955
Watch Officer on Duty 6510 202-647-2728
Office of the Executive Director (INR/EX)
Director Leona Coulombe 6880 202-647-1080
Deputy Director Susan C N’Garnim 6880 202-647-2084
Budget and Fiscal Unit Chief Edson Barbosa 6880 202-736-7357
Information Systems Division Chief Juan Conde
6510
202-647-6481
Human Resources Unit Chief Eric Johansen 6880 202-647-7333
Office of Administrative Liaison (INR/AL)
Director LaWanda Maxwell 2247 202-647-9012
Deputy Director Matthew Glockner 2247 202-647-6912
Office of Analysis for Africa (INR/AF)
Director Michael Owen 6725 202-647-7339
Central and East Africa Division Chief Frederick
Ehrenreich 6725
202-647-7675
West and Southern Africa Division Chief Richard
Kaminski 6725
202-647-6130
Office of Counter-Intelligence and Consular Support (INR/CCS)
Director Donald Moore 6931 202-647-7679
Deputy Director Robert Roulston 6931 202-647-8357
Foreign Disclosure and Demarche Rhonda Blair
6931
202-647-7418
Consular Intelligence Coordinator Matthew
McKeever 6931
202-647-6416
Office of Cyber Affairs (INR/CYBER)
Director Judith Strotz 8722 202-647-5574
Office of Analysis for East Asia and the Pacific (INR/EAP)
Director Victor Raphael 2912 202-647-4650
China Division Chief Gregory Knight 2912 202-647-3999
NE Asia Division Chief Vacant 2912 202-647-4767
SE Asia/Pacific Division Chief Andrew Vincent 2912 202-647-4671
Office of Economic Analysis (INR/EC)
Director David R. Konkel 8682 202-647-3317
Economic Security and Trade Division Chief William
Miller 8682
202-647-3317
Economies in Transition Division Chief Vacant
8682
202-736-7917
Office of Analysis for Europe (INR/EUR)
Director William Meara 2908 202-647-8052
Northern Europe and Regional Analysis Division
Chief Steve Burant 2908
202-647-8457
Southern Europe Division Chief Andrew Plowman
2908
202-647-9222
Office of The Geographer and Global Issues (INR/GGI)
Director Lee R. Schwartz 6722 202-647-1988
Multilateral and Transnational Issues Division Chief
C. Sherry Hong 6722
202-647-1935
War Crimes, Democracy, and Human Rights
Division Chief Michael Morin 6722
202-647-6615
Geographic Information Unit Chief Leo Dillon 6741 202-647-2156
Humanitarian Information Unit Acting Chief Erin
Sawyer SA-44
202-634-0341
Office of Analysis for Near East and South Asia (INR/NESA)
Director Alan Misenheimer 8731 202-647-8660
Arab-Israel States Division Chief Constance Mayer
8731
202-647-8205
North Africa and Arabian Peninsula Division Chief
Vacant 8731
202-647-8413
Analyst for Iraq Affairs Steven Feinberg 8731 202-647-6841
Analyst for Iraq Affairs Derek Hoffmann 8731 202-647-9987
South Asia Division Chief Steve Ghitelman 8741 202-647-78660
Office of Opinion Research (INR/OPN)
Director Vacant 2911 202 -736-4279
Deputy Director Regina Faranda 2911 202-736-4286
East Asia, Pacific, Africa and American Republics
Division Chief Shawn Bird 2916
202-736-4638
Europe/Eurasia Division Chief Vacant 2911 202-736-4352
Near East and South Asia Division Chief Timothy
Gembicki 2916
202-736-4645
10/26/2015 Organizational Directory OD-36
UNCLASSIFIED
Office of Intelligence Operations (INR/OPS)
Director Elissa Pitterle 8860 202-647-1463
Intelligence Operations Officer Stuart Doner 8860 202-647-2359
Foreign Maps Procurement Program Staff
Coordinator Jane Kuhar SA19
703-746-2400
Office of Outreach (INR/OTR)
Director Christina Condrey 2251 (202) 736 4622
Office of Publications (INR/PUB)
Director John Harms 6844 202-647-5923
Office of Analysis for Russia and Eurasia (INR/REA)
Director Vacant 2254 202-647-5642
Acting Director John P. Williams 2254 202-647-9186
Russia Domestic Affairs Division Chief (Acting)
Robert Otto 2254
202-647-0497
Foreign Policy and Western Republics Division Chief
Eugene Fishel 2254
202-647-9213
Office of Analysis for Strategic, Proliferation, and Military Issues
(INR/SPM)
Director Francisco Gonzalez 6675 202-647-8550
Proliferation Division Chief Beth Frisa 6675 202-647-8230
Military Forces and Technologies Division Chief
(Acting) Thomas “Hunter” Grimes 6675
202-647-9760
Strategic and Proliferation Issues Division Chief
Joshua Handler 6675
202-647-7103
Office of Technical Collection Affairs (INR/TCA)
Director Judson Barnes 8722 202-647-4318
Imagery Center (INR/TCA/IMC) Chief Lisa Dyer
6510
202-647-9030
Office of Analysis for Terrorism, Narcotics and Crime (INR/TNC)
Director Suzanne McCormick 6510 202-647-9035
Deputy Director and Near East and South Asian
Terrorism Division Chief Theodore Craig 6510
202-647-7539
Radicalization and Region Terrorism Division Chief
Heidi Panetta 6510
202-647-6860
Narcotics and Crime Division Chief Jennifer
McElveen 6510
202-647-9879
Office of Analysis for Western Hemisphere Affairs (INR/WHA)
Director Howard Davis 6781 202-647-3555
Middle American-Caribbean Division Chief
Catherine Salcedo 6932
202-647-2367
South American Division Chief James McElveen
6940
202-647-2242
Bureau of International Information Programs (IIP)
International Information Programs Coordinator
Coordinator Macon Phillips 5B17 / SA-5 202-632-9942
Principal Deputy Coordinator Jean Manes 5E17 /
SA-5
202-632-9931
Chief of Staff Stephanie Sutton 5B10 / SA-5 202-632-3218
Staff Assistant Chris Olen 5E14 / SA-5 202-632-6585
Senior Management Analyst Laura Hesselton
5B12 / SA-5
202-632-9933
5B12 / SA-5
Staff Assistant Michael S McLean 5E12/SA-5 2026326088
Senior Advisor Beverly Godwin SA 5 B10 202-632-2843
Office of Policy, Outreach and Governance (IIP/PO)
Director Hilary Brandt 5B09 / SA-5 202-632-6460
Programs Deputy Coordinator
Deputy Coordinator for Programs Tom Smitham
5J17 / SA-5
202-632-9955
Director for Public Engagement David Shelby
2BB18 SA5
202-632-9964
Division Chief (AF/WHA) Vacant 2R12/ SA-5 202-632-9913
Division Chief (EAP/EUR) Kathey-Lee Galvin 2R11/
SA-5
202-632-2753
Division Chief (SCA/NEA) Victoria O’Connell 02T11/
SA05
202-632-2774
Director of American Spaces Jason Rebholtz
2BB12/ SA-5
202-632-6596
Division Chief Campaigns Davida MacDonald
02B209/ SA5
202-632-9263
Director, Office of Regional Engagement Sri
Kulkarni 02CC13/ SA05
202-632-9912
Platforms Deputy Coordinator
Division Chief, Partnerships and Research Lynne
Scheib 2V12 / SA-5
202-632-9904
Division Chief, American Spaces Field Support Rose
Jackson 2BB09 / SA-5
202-632-9944
Division Chief, Field Support and Training Carol
Brey-Casiano 2BB08 / SA-5
202-632-2747
Division Chief, Applied Tech Mike Huff 2Z01 / SA-5 202-632-9952
Deputy Coordinator for Platforms Tom Cochran
5J17 / SA-5
202-632-6578
Director of Web Engagement Richard Wilbur 2B05 /
SA-5
202-632-2832
Program Manager of CO.NX/DVC Mark Betka
C2E13 / SA-5
202-632-9991
Senior Advisor Jason Rebholz 02BB12/Sa05 202-632-6596
Office of Digital Tom Conley 02B13/ SA 5 202-632-9936
Publishing Dominique Sullivan 02B14/SA05 202-632-2862
Content Support Services
Acting Managing Director Brian Merrick 2B17 / SA-5 202-632-6380
Senior Advisor Tom Conley 2B13 / SA-5 202-632-9936
Products Deputy Coordinator
Deputy Coordinator for Products Jeff Daigle 5G17 /
SA-5
202-632-9932
Senior Advisor Mike Hankey 3CC17 / SA-5 202-632-2893
Director of Written Content Michael Friedman
1C05 / SA-5
202-632-9921
Director of Video Production and Acquisitions Jason
Katz C2F13 / SA-5
202-632-9969
Director of Translation Services Bob Holden
3BB09 / SA-5
202-632-2751
Acting Director of the U.S. Speaker Program Estelle
Baird 3CC16 / SA-5
202-632-9204
Managing Editor Editorial Services Berta Gomez
02B05/ SA05
202-632-2813
Deputy Director- Producation Administration Merle
Kellerhals 01C10/ SA5
202-632-2705
10/26/2015 Organizational Directory OD-37
UNCLASSIFIED
Short-Form Content Bridget Hunter 01C06/SA05 202-632-2752
Division Chief Campaign Content Elizabeth Kelleher
01C08/SA 05
202-632-2815
Editorial Director, Division of Publications Mary
Chunko 01C09/SA05
202-632-2706
Division Chief/ Social Media Manager Gregg Your
02B08/SA5
202-632-9242
Division Chief Video Production Vacant 202-632-0000
Division Chief, EAP/WHA, IIP/PD/SP Emily Kenealy
CC15/SA05
202-632-2772
Division Chief AF/NEA/SCA IIP/RCA Eboni York
02CC16/SA05
202-632-6589
Bureau of International Narcotics and Law
Enforcement Affairs (INL)
Assistant Secretary
Assistant Secretary William R. Brownfield 7826 HST 202-647-8464
Principal Deputy Assistant Secretary Luis E.
Arreaga 7826 HST
202-647-6642
Deputy Assistant Secretary Daniel L. Foote
7826HST
202-647-9822
Deputy Assistant Secretary James A. Walsh 7826
HST
202-647-9822
Deputy Assistant Secretary Alexander A. Arvizu
7636 HST
202-647-6642
Senior Advisor Brooke Darby 7826 HST 202-647-7829
Special Assistant Kaleb Kroger 7636 HST 202-736-4143
Staff Assistant Carrie Weintraub 7836 HST 202-647-9635
OMS to A/S Brownfield Rebecca Bock 7636 HST 202-647-8464
OMS to DAS Arvizu Vincent Mason 7826 HST 202-647-6054
OMS to PDAS Arreaga Katherine M McGifford 7826
HST
202-647-6642
Staff Assistant Vacant 7826 HST 202-647-7399
Chief of Staff/Senior Congressional Advisor
Alexandra C Costello 7636 HST
202-647-0198
Office of the Controller/Executive Director (INL/RM)
Acting Executive Director Mary Pat Hayes-Crow
SA-1 Suite 900
202-736-9097
Controller/Executive Director Vacant SA-1 Suite
900
202-736-9163
Deputy Executive Director Rajesh Rajadhyaksha
SA-1 Suite 900
202-736-9107
Deputy Executive Director Max Aguilar SA-1 Suite
900
202-736-9104
Executive Assistant Arianna Barcham SA-1 Suite
900
202-736-9109
Administrative Officer Barbara Stevenson SA-1
Suite 700
202-663-2682
Audit & Overisght Offiicer Patricia Thomas SA-1
Suite 700
202-261-8042
Chief, Budget Execution Division Corey Hewitt
SA-1 Suite 900
202-736-9035
Acting Chief, Budget Planning, Formulation &
Presentation Division Natalia Vazquez SA 1 – H900
202-261-8730
Acting Chief Contract Administration & Procurement
Policy Division Carl Haynes SA-01 Suite 700
202-736-9205
Acting Chief, Grants, Acquisition & Procurement
Policy Division Mike Perez SA-1 Suite 900
202-736-9128
Chief, Information Management Division Anthony
Bell SA-1 Suite 300
202-663-1801
Chief, Program Assistance & Evaluation Division
Mark B. Giroux SA-1 Suite 700
202-663-2542
Office of Aviation (INL/A)
Director Phil Schlatter PAFB Fl 321-783-9821
Deputy Director Don Campbell PAFB Fl 321-783-9821
Executive Assistant to Amb. Frank Cecille
Washington PAFB FL
321-783-9821
Western Hemisphere Programs (INL/WHP)
Office Director Richard Glenn SA-1 H334 202-663-1060
Deputy Director Susan Snyder SA-1 H334 202-663-1410
OMS Diana Figueroa SA-1 H334 202-663-1060
Office of Criminal Justice Assistance and Partnership (INL/CAP)
Acting Director Robert Gifford SA-1-L505 202-634-1415
Deputy Director Michele Greenstein SA-1-L505 202-634-1417
Office Management Specialist Lisa Hillman
SA-1-L505
202-634-1415
Office of Policy, Planning and Coordination (INL/PC)
Director Kara McDonald L505 SA-1 202-634-1138
Office Management Specialist Carolyn M
Pollard-Ford L505 SA-1
202-634-1135
Office of Crime Programs (INL/C)
Director Rob Leventhal SA – 1 L600 202-663-1859
Office Management Specialist Catherine Jones SA
1 – L600
202-663-1995
Office of Africa and Middle East (INL/AME)
Director Tony Fernandes L505 SA-1 202-634-1173
Deputy Director Amy C Kirshner L505 SA-1 202-634-1174
OMS Thakia Hill L505 SA-1 202-634-1172
OMS Daphne G McCants L505 SA-1 202-634-1171
Office of Afghanistan & Pakistan (INL/AP)
Director Jeffrey Robertson SA 1 – L600 202-663-2461
Deputy Director Al Matano SA 1 – L600 202-663-2425
Office Management Specialist Lisa Simon B-14
SA-4S
202-776-8790
OMS Carol Cummings B-14 SA-4S 202-776-8949
Office of Europe and Asia (INL/EA)
Director Cari Enav SA 1 – L600 202-663-2540
Europe/Central Asia Team Lead Judith Campbell
SA 1 – L600
202-663-2514
Asia Team Leader Nicole Otallah SA – 1 L600 202-663-2515
OMS Diane Alexander SA 1 – L600 202-663-2534
Bureau of International Organization Affairs (IO)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Bathsheba N Crocker 6323 202-647-9600
Executive Assistant Colleen Greer 6323 202-647-9600
Principal Deputy Assistant Secretary Tracey Ann
Jacobson 6323
202-647-9602
OMS to PDAS Mary Anne Green 6323 202-647-9602
Deputy Assistant Secretary Erin M Barclay 6319 202-647-9431
OMS to DAS Barclay Rocio Sainz 6319 202-647-9431
10/26/2015 Organizational Directory OD-38
UNCLASSIFIED
Deputy Assistant Secretary Nerissa J. Cook 6323 202-647-5798
OMS to DAS Cook Rosibel A. Marten 6323 202-647 5798
Deputy Assistant Secretary Victoria K. Holt 6323 202-647-9604
OMS to DAS Holt Francesca Munzi 6323 202-647-9604
Senior Advisor Madeeha Ashraf 6323 202-736-7143
Special Assistant Matthew Walsh 6323 202-736-4348
Staff Assistant Renee Callender 6323 202-647-9490
Staff Assistant Cara Conley 6323 202-736-7140
Staff Assistant Danielle Korshak 6323 202-736-7140
Special Coordinator for the Post-2015 Development
Agenda Anthony Pipa 6517
202-647-7022
OMS to Special Coordinator Michelle Sanchez 6517 202-647-7022
Office of UN Political Affairs (IO/UNP)
Director Thomas H Duffy 1828 202-647-2393
Deputy Director Sarah J Debbink 1828 202-647-2641
Multilateral Affairs Officer – North Africa, Western
Sahara, Libya Erin Clancy 1828
202-647-1891
Multilateral Affairs Officer – Syria, Yemen, MEP,
Middle East Team Lead Faith Colvin 1828
202-647-7142
Foreign Affairs Officer – Host Country/6th
Committee, Legal Issues, IPU Susan Edmondson
1828
202-647-0041
Multilateral Affairs Officer – APB, R2P, NP,
DPRK/IR, EAP, Syria-CW Michael Flores 1828
202-647-0043
Multilateral Affairs Officer – EUR, Lebanon, UNSC
Consultations, Nordic Dialogue Breanna Green
1828
202-647-0046
Office Manager Mie Mie Hlaing 1828 202-647-2392
Foreign Affairs Officer – DPA, 4C, WPS, Nigeria,
Africa Team Lead Matthew Lavine 1828
202-647-0045
Multilateral Affairs Officer – Sudan, South Sudan,
AF/S, AF/E, Somalia Munir Madyun 1828
202-647-0047
Multilateral Affairs Officer – AF/W, AF/C, Sahel,
CAAC, Deputy UNGA Coordinator Emerita Torres
1828
202-647-0042
Multilateral Affairs Officer – WHA, UNSC
Consultations & Reform, P5, UNGA Coordinator Pei
Tsai 1828
202-736-7004
Multilateral Affairs Officer – Iraq, Afghanistan,
Tribunals Wendy Brafman 1828
202-647-0048
Office of Peacekeeping, Sanctions and Counter-Terrorism
(IO/PSC)
Director Douglas D. Jones HST 1827 202-736-7733
OMS to Director Debra Price HST 1827 202-736-7733
Deputy Director – Peace Operations Jenifer H.
Moore HST 1827
202-736-7739
Deputy Director – Sanctions and Counter-Terrorism
Erin C. Flaherty HST 1827
202-736-7847
Senior Military Advisor COL. John F. Lightner HST
1827
202-736-7788
Senior Advisor Peacekeeping Summit Jeremy B.
Brenner HST 1827
202 736 7732
Foreign Affairs Officer – DPRK, Iran, Libya, Yemen
Sanctions Natasha Adams HST 1827
202-647-2753
Military Advisor – UNSOA, AMISOM, UNIFIL,
UNDOF, UNTSO, Protection of Civilians, Contingent
Owned Equipment, NEA Regional Coordinator LT.
COL. Dave Buffaloe HST 1827
202-736-7789
Office Automation Assistant Kay Herring HST 1827 202-736-7732
International Relations Officer – Counterterrorism,
DPRK Sanctions David Krzywda HST 1827
202-736-7734
International Relations Officer – CAR, Cote d’Ivoire,
DRC, Guinea-Bissau, Liberia, South Sudan, Sudan
Sanctions, Conflict Minerals Beverly Mather-Marcus
HST 1827
202-736-7737
Sanctions, Conflict Minerals Beverly Mather-Marcus
HST 1827
Foreign Affairs Officer – UNDPKO/DFS
Restructuring, C-34, UNMOGIP, Police and Rule of
Law/INL, SEA, CAAC, Interns and UN Associate
Experts, Strategic Dialogues, SCA Regional
Coordinator Deborah Odell HST 1827
202-736-7606
Financial Management Officer – Peacekeeping
Finance & Management (CIPA) Tammy Pomerleau
HST 1827
202-736-7937
Foreign Affairs Officer – Counterrorism Vasu Vaitla
HST 1827
202-736-7735
Foreign Affairs Officer – MINUSMA, PBC, UNOCI,
Peacebuilding, AF Regional Coordinator Alicia van
der Veen HST 1827
202-736-7191
Foreign Affairs Officer – MONUSCO, UNMIK,
MINUSCA, WPS, EUR Regional Coordinator
Rebecca Wallace HST 1827
202-736-7936
Office of the Executive Director (EUR-IO/EX)
Executive Director Heather A. Townsend 12A35 202-647-7519
Deputy Director Naomi E. Lyew 12A35 202-647-7519
Deputy Director, Acting Jeffrey VanDreal 12A35 202-647-5979
Deputy Director and Director, Regional Service
Center Helen H. Hahn Frankfurt, Germany
49-69-7535-
Supervisory Post Management Officer, Acting
Sumera Ashruf 12A35
202-736-7512
Human Resources Chief J. Douglas Dykhouse
12A35
202-647-8404
Supervisory Administrative Officer Tiye Ray 1517 202-647-9744
Financial Management Chief Jody Buckneberg
Preston 12A44
202-647-0483
Information Management Division Chief
Jon Arbin 12A35
202-647-5831
Bureau Security Officer Cristobal Romero 5219 202-647-5716
Office of Human Rights, and Humanitarian, (IO/HRH)
Director William Mozdzierz SA-1 Rom L-409 202-663-1176
Deputy Director Elizabeth Wilcox SA-1 Rom L-409 202-663-1849
Human Rights Unit Chief Emily Katkar SA-1 Rom
L-409
202-663-1937
Senior Humanitarian Advisor Elizabeth Campbell
SA-1 Rom L-409
202-663-1458
Foreign Affairs Officer (Human Rights Unit) – SCA,
EAP, children, migration, human rights defenders,
women & nationality, TIP, HRC Advisory Committee
Sheela Ahluwalia SA-1 Rom L-409
202-663-1812
PMF – Civil society, democracy, rule of law, UPR
(not the U.S. UPR), WHA, corruption/human rights
issues, racism, social media Michael Dozler SA-1
Rom L-409
202-663-1813
Human Rights and Humanitarian Officer – UN
Women, CSW Coordinator, drones, freedom of
religion & expression, internet freedom, Istanbul
process, torture, 1503 complaints, treaty bodies,
U.S. UPR Gerard Hodel SA-1 Rom L-409
202-663-1492
Foreign Affairs Officer (Social Issues) – indigenous
peoples, aging & disabilities, Commission on Social
Development (non-econ/dev issues), women’s
issues Linda Lum SA-1 Rom L-409
202-663-1632
PMF – economic, social & cultural rights; right to
development, right to peace, peasants, environment,
firearms, transitional justice, APB, Sudan, South
Sudan, natural disasters Martha Marrazza SA-1
Rom L-409
202-663-1562
Foreign Affairs Officer (Human Rights Unit) – NEA,
EUR, LGBT, HRC elections, UNRWA Wesley
Reisser SA-1 Rom L-409
202-663-1486
10/26/2015 Organizational Directory OD-39
UNCLASSIFIED
Reisser SA-1 Rom L-409
Program Support Assistant Bernice Thompson
SA-1 Rom L-409
202-663-2246
Office of Specialized and Technical Agencies (IO/STA)
Director Robert J Faucher SA-1 Rm. L-409 202-663-3121
Deputy Director John O. Maher SA-1 Rm. L-409 202-663-3184
Deputy Director Yvette Wong SA-1 Rm. L-409 202-663-3130
Geneva Desk Officer Edwin Brown SA-1 Rm. L-409 202-663-2416
OMS Carol Naylor SA-1 Rom L-409 202-663-2648
Chief, International Postal Affairs Joseph Murphy
SA-1 Rom L-409
202-663-3017
Vienna Desk Officer Anne Chick SA-1 Rm. L-409 202-663-2404
Cyber Policy Officer Justin Fair SA-1 Rm. L-409 202-663-2418
USUN Geneva Desk Officer – IBWM, IOLM,
UNITAR, UNWTO, WMO Edwin Brown SA-1 Rom
L-409
202-663-2416
Montreal Desk Officer Carrie LaCrosse SA-1 Rm.
L-409
202-663-2412
Drugs and Crime Policy Officer – UNODC, CCPCJ,
CND, CP, UNCAC, UNTOC, INCB, UNOOSA,
INTERPOL, UNIDO, UNICRI, UN Commission on
International Trade Law Anne Chick SA-1 Rom
L-409
202-663-2404
Chief, International Postal Affairs Joseph P Murphy
SA-1 Rm. L-409
202-663-3017
Cyber Policy Officer – ITU, WSIS, IGF, CSTD Justin
Fair SA-1 Rom L-409
202-663-2418
USICAO Desk Officer; Intellectual Property and
Transportation Officer – WIPO, IMO, IHO, WRA
Carrie LaCrosse SA-1 Rom L-409
202-663-2412
Senior Environment Officer Alessandro Nardi SA-1
Rm. L-409
202-663-1745
Office Management Specialist Carol Naylor SA-1
Rm. L-409
202-663-2468
Senior Environmental Officer – IPCC, UNFCCC,
Sustainable Development, IRENA, SE4ALL
Alessandro Nardi SA-1 Rom L-409
202-663-1745
Assistant to International Postal Affairs Chief
Shereece Robinson SA-1 Rm. L-409
202-663-2469
Postal Management Analyst Shereece Robinson
SA-1 Rom L-409
202-663-2649
USUN Nairobi Desk Officer – UNEP, UNCCD, IUCN,
Ramsar Convention, UNREDD, SPREP, UN Forum
on Forests, CEP, CBD, CITES, CMS, UNECE,
Montreal Protocol Wilson Sumner SA-1 Rom L-409
202-663-1814
Nairobi Desk Officer Wilson Sumner SA-1 Rm.
L-409
202-663-1814
Office of Economic and Development Affairs (IO/EDA)
Director Stephen O’Dowd 2830 202-647-1280
Deputy Director Margaret Bond 2830 202-647-1545
Office Management Specialist Olga (Jerri) Cooks
2830
202-647-1269
International Relations Officer – Post-2015 Rene
Bebeau 2830
202-647-3975
Foreign Affairs Officer – Health Team Lead Ann
Blackwood 2830
202-647-1546
Foreign Affairs Officer – Senior Funds and Program
Officer; UNDP Charles Chang 2830
202-647-3896
International Relations Officer – Post-2015
Development Agenda; UNGA 2nd Committee;
ECOSOC Issues Christopher Green 2830
202-647-5694
Foreign Affairs Officer – Economic Development
Issues John Keeton 2830
202-647-1108
International Relations Officer – Desk Officer for
UNICEF, UN-Habitat Kurosh Massoud Ansari 2830
202-647-1307
Foreign Affairs Officer – Health Melissa Kopolow
McCall 2830
202-736-7787
International Relations Officer – Health Andrea
Strano 2830
202-647-3975
Foreign Affairs Officer – Food Security Team Lead
John Tuminaro 2830
202-647-1016
International Relations Officer – Food Security Molly
Rivera-Olds 2830
202-647-1412
Office of Public Affairs, Planning, and Congressional Outreach
(IO/PPC)
Director Mark Schlachter 1318 202-647-7857
Deputy Director Kimberly Gillen 1318 202-647-6889
Communications Team Lead Megan Mattson 1318 202-647-6393
Writer/Editor David Denny 1318 202-647-6882
Public Affairs Officer Kathryn Holmgaard 1318 202-647-7604
Public Affairs Specialist Yuna Jacobson 1318 202-647-9906
Effectiveness Unit Chief Lauren D Platukis 4513 202-647-7919
Foreign Affairs Officer Nicholas Sadoski 1318 202-647-7938
Public Diplomacy Chief Penny Rechkemmer 1318 202-647-7064
Program Analyst Laura Hettinger 4513 202-647-0684
Congressional Affairs Officer (IROG) Vacant Vacant
Office of Management, Policy, and Resources (IO/MPR)
Director Maria Longi SA-1 Rm L-409 202-663-1110
Deputy Director – American Citizens Employment
Policies and Interagency Coordination Mary Wong
SA-1 Rm L-409
202-634-1484
Deputy Director – Finance and Management Reform
Edward (Ted) Faris SA-1 Rm L-409
202-663-1101
Senior OMS Antonio Mason SA-1 Rm L-409 202-664-1496
OMS Bentley Botrell SA-1 Rm L-409 202-663-1020
Multilateral Outreach Officer – Programs and Intern
Coordinator; American Citizens Portfolio: IDLO,
WMO, UNHCR, OHCHR, WHO, UNOG, IAEA,
PAHO, OAS, ICAO, and UNRWA Christina Breuer
SA-1 Rm L-409
202-634-1485
Finance Officer – New York, Nairobi, Geneva,
Vienna, Middle East-based Funds and Programs,
UN Tribunals, and non-UN Legal Organizations Izra
Brown SA-1 Rm L-409
202-634-1467
Senior Management Reform Advisor Brian Hackett
SA-1 Rm L-409
202-634-1493
Finance Officer – New York, Nairobi, Geneva,
Vienna, Middle East-based Funds and Programs,
UN Tribunals, and non-UN Legal Organizations
Paula Harrison SA-1 Rm L-409
202-634-1497
Program Assistant – Waivers, Extensions &
Determinations, Detail/Transfers Survey and
Assessments; American Citizens Portfolio: UNFCC,
IICA, and SPC Maria-Antonietta Lo Faro SA-1 Rm
L-409
202-663-1372
Senior Advisor – Data Analysis and Senior
Appointments/Elections; American Citizens Portfolio:
UN Secretariat, UNDP, UNFPA, UNICEF, UN
Women, FAO, OECD, UNESCO, UN HABITAT,
UNEP Sandra Maynard SA-1 Rm L-409
202-63-3261
Financial Advisor Max McClellan SA-1 Rm L-409 202-634-1469
Management Reform Officer Stephanie
McFadden-O’Neill SA-1 Rm L-409
202-634-1481
Senior Financial Advisor – APEC, CPCTC, FAO,
IAEA, ICAO, ICO, IARC, IBPCT, ICAC, IOE, ISTA,
ITU, OPCW, PAHO, WHO; CIO Account,
Specialized Agencies, and Related Organizations
Mary Blanca Rios SA-1 Rm L-409
202-634-1495
10/26/2015 Organizational Directory OD-40
UNCLASSIFIED
Mary Blanca Rios SA-1 Rm L-409
Management Reform Officer Emily Rose SA-1 Rm
L-409
202-634-1494
Senior Advisor – Secondments, SOP’s and Mission
Manual; American Citizens Portfolio: NATO, WCO,
UPU, WTO, ITU, WIPO, UNOPS, HCOPIL, OPCW,
IMO and IRENA Harold Zappia SA-1 Rm L-409
202-663-1367
Office of International Conferences (IO/C)
Director Theodore Lyng SA-1, H436 202-663-1024
Deputy Director Olivette M. Hooks SA-1, H436 202-663-1026
Chief, Program and Budget Debbie Short SA-1,
H436
202-663-1894
Chief, Conference Administration Nancy
RiosBrooks SA-1, H436
202-663-1014
Office of UN Educational, Scientific and Cultural Organization
(IO/UNESCO)
Office Director Kelly O. Siekman SA3, 6200 202-663-0034
Deputy Office Director Jennifer Eldridge SA3,6200 202-663-0033
Exec Director, U.S. Natl Comm for UNESCO Allison
Wright SA3, 6200
202-663-0024
Office of Regional Policy and Coordination (IO/RPC)
Director Vacant P. 3428 202-736-4819
Acting Director Maria L. Germano 4524 202-736-4815
Acting Deputy Director – East Asia, Pacific, and
South-Central Asia; UN Alliance of Civilizations
Sameer Sheth 4524
202-736-4832
Office Management Specialist Lontria Beale 3428 202-736-4820
Foreign Affairs Officer – Western Hemisphere
Angela Allen 4524
202-736-4839
Foreign Affairs Officer – Middle East – Palestinian
Status Issues Ashley Donahey 3428
20-647-7303
AAAS Science & Technology Policy Fellow Ashok
Ramasubramanian 3428
202-647-3544
Foreign Affairs Officer – Sub-Saharan Africa; African
Union (AU) Joelle-Elizabeth Retener
202-736-4814
Foreign Affairs Officer – Europe; G-7 Political
Directors Track Alicia Romano 4524
20-647-1812
Foreign Affairs Officer – Middle East/Arab League
Maryum Saifee 3428
202-736-4829
Bureau of International Security and Nonproliferation
(ISN)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Thomas M. Countryman 3932 202-647-9612
Principal Deputy Assistant Secretary Vann H. Van
Diepen 3932
202-647-5122
Deputy Assistant Secretary for Nuclear Affairs C.S.
Eliot Kang 3932
202-647-5999
Acting Deputy Assistant Secretary for
Nonproliferation Programs Simon Limage 3932
202-647-6977
Secretary to A/S Countryman Amanda Frantz 3932 202-647-9612
Secretary to PDAS Van Diepen Cheryl Williams
3931
202-647-5122
Secretary to DAS Kang Patrick Fogarty 3932 202-647-5999
Secretary to DAS Limage Pamela Stewart 3931 202-647-6977
Special Representative of the President for Nuclear
Nonproliferation Amb. Susan Burk 3310
202-647-6643
Coordinator for Threat Reductions Programs Amb.
Bonnie Jenkins 3310
202-647-6643
Special Assistant to Amb. Jenkins Steve Lynagh
3310
202-647-6294
Staff Assistant Angela Barber-Wilson 3931 202-647-9868
Staff Assistant Alesia Thompson 3931 202-647-9868
Staff Assistant Patrice Watford 3931 202-647-9868
Director Biological Policy Staff Christophe J Park
3651
202 647 7903
Deputy Director Biological Policy Staff M Scott
Davis 3651
202 647 1141
Science Officer Meg L Flanagan 3651 202 647 9975
Admin Assistant Lourdes M Costacamps 3651 202 647 8768
U.S. Alternate Rep. to the Comprehensive Test Ban Treaty
U.S. Alternative Representative to the Conference on
Disarmament and Special Representative for Nonproliferation
Treaty
US Representative to the Conference on
Disarmament and the Biological Weapons
Convention Amb. Laura Kennedy (Geneva)
9-0-11-41-22-
Special Negotiator for Chemical and Biological Weapons
U.S. Rep. to the Organization for the Prohibition of Chemical
Weapons
Special Negotiator for Fissile Material and Senior Cutoff
Coordinator
Multilateral Nuclear and Security Affairs (ISN/MNSA)
Director John Fox 5821 202-647-9644
Deputy Director Steve Adams 5821 202-647-3302
Office Manager Vacant 5821 202-647-7326
Foreign Affairs Specialist Rob Cockerham 5821 202-647-9679
Foreign Affairs Assistant Demetrius Davis 5821 202-647-7961
Foreign Affairs Officer Mike Foughty 5821 202-647-2832
Foreign Affairs Officer Jennie Gromoll 5821 202-647-8778
Senior Scientist Mark Goodman 5821 202-736-7945
Foreign Affairs Officer Tim MacGregor 5821 202-647-6653
Foreign Affairs Officer Buzz Menold 5821 202-647-7662
Physical Scientist Peter Sprunger 5821 202-647-9730
Foreign Affairs Consultant Beth Weithman 5821 202-647-7967
Foreign Affairs Officer Vacant 5821 202-736-4368
Office of Regional Affairs (ISN/RA)
Director Robert Gromoll 3480 202-647-7131
Deputy Director Terry Godby 3480 202-736-4796
Secretary Barbara Harris 3480 202-647-7537
Foreign Affairs Officer Judee Allen-Close 3480 202-647-8366
Middle East Division Chief Michael Bedke 3480 202-647-7680
Military Adviser Matthew Brechwald 3480 202-647-6598
Analyst Andrew Demkee 3480 202-647-7374
Foreign Affairs Officer Joseph Fette 3690 202-736-4530
Foreign Affairs Officer Shaun Hayeslip 3480 202-736-4686
Foreign Affairs Officer Carson Kuo 3480 202-736-4231
Foreign Service Officer Tracy Lochbryn 3690 202-736-4277
Foreign Affairs Officer Seth Maddox 3480 202-647-6599
East Asia Team Chief Charles Mahaffey 3480 202-647-6620
Foreign Affairs Officer Daniel Milich 3480 202-647-7544
10/26/2015 Organizational Directory OD-41
UNCLASSIFIED
Foreign Affairs Officer Erik Quam 3480 202-647-3348
Foreign Affairs Officer Sara Raheb 3690 202-647-6793
Physical Scientist Lubna Rana 3690 202-736-4194
South Asia Team Chief Kathryn Schultz 3480 202-647-9751
Foreign Affairs Officer Ariel Stukalin 3480 202-736-4730
Office of Counterproliferation Initiatives (ISN/CPI)
Office Director Tony Foley, Acting 3331 202-647-6140
Deputy Office Director Caroline Russell 3470 647-1296
Office of Weapons of Mass Destruction Terrorism (ISN/WMDT)
Director Geoffrey M. Odlum 3733 (202) 647-4170
Deputy Director Renee P. Sonderman 3733 (202) 647-7515
Senior Advisor, WMD Terrorism Dexter Ingram
SA-27, Room 1500
(703) 875-4918
Administrative Assistant Dana C. Wilson 3733 (202) 647-8699
Foreign Consequence Management Program
(FCMP) Team Leader Thomas J. Lowe SA-27 Room
1500
(703) 875-4900
Preventing Nuclear Smuggling Program (PNSP)
Team Leader Michael R. Curry 3332
(202) 736-7692
Global Initiative to Combat Nuclear Terrorism
(GICNT) Team Leader Christine R. Martin 3733
(202) 647-8229
Financial Management Specialist Gale C. Holmes
3733
(202) 647-8132
Office of Strategic Communications and Outreach (ISN/SCO)
Office Director Margo Squire 3209 202-647-5824
Deputy Office Director Gonzalo Suarez 3209 202-647-4651
Office of Missile, Biological, and Chemical Nonproliferation
(ISN/MBC)
Office Director Pam Durham 3758 202-647-4931
Deputy Office Director Ralph Palmiero 3758 202-647-3737
Secretary Gene Morris 3758 202-647-4930
Foreign Affairs Officer Sarah Ayers 3758 202-647-8655
Foreign Affairs Officer Samantha Boyer 3758 202-736-7176
Foreign Affairs Officer John (Grayson) Cochran
3758
202-647-1747
Foreign Affairs Officer John Paul Hermann 3758 202-647-1430
Foreign Affairs Officer Randy Houston 3758 202-647-8695
Foreign Affairs Officer Blair Keithley 3758 202-647-5409
Foreign Affairs Officer James Mayes 3758 202-647-3185
Foreign Affairs Officer Chad Melone 3758 202-736-7716
Foreign Affairs Officer Matt Moakler 3758 202-647-4019
Foreign Affairs Officer Melissa Morgante 3758 202-647-8593
Foreign Affairs Officer Howard Shores 3758 202-647-8681
Foreign Affairs Officer Andrew Souza 3758 202-647-8580
Foreign Affairs Officer Lynn Wagner 3758 202-647-8590
Foreign Affairs Officer Tim Watkins 3758 202-647-1142
Foreign Affairs Officer Kennedy Wilson 3758 202-647-3176
Office of Conventional Arms Threat Reduction (CATR)
Office Director Ann K. Ganzer 5528 202-647-2718
Deputy Director Walter S. Reid 5528 202-647-3937
Office of Export Control Cooperation (ISN/ECC)
Office Director Nan N. Fife 3317 202-647-1966
Deputy Office Director Andrew P. Church 3317 202-647-2870
Secretary Gergely Arany 3317 202-647-0224
Foreign Affairs Officer Rebecca M. Antzoulatos 3317 202-647-1063
Foreign Affairs Officer Shelly M. Atkinson 3317 202-647-7393
Foreign Affairs Officer Rosser J. Baldwin 3317 202-647-1793
Foreign Affairs Officer David Froman 3317 202-647-3353
Foreign Affairs Officer Jeffrey T. Hartshorn 3317 202-647-0514
Foreign Affairs Officer Timothy P. Mazzarelli 3317 202-647-3184
Foreign Affairs Officer Eric A. McPherson 3317 202-647-1778
Foreign Affairs Officer Rossitza B. Petrov 3317 202-647-1669
Foreign Affairs Officer Daniel B. Pritchett 3317 202-647-0517
Program Manager, Financial Management Team
Lead Melissa D. Moore 3317
202-647-1228
Management Officer Anna K. Kosinska 3317 202-736-7863
Financial Management Officer John W. Osborne
3317
202-647-5413
Program Analyst Scott D. McAdoo 3317 202-647-6342
Program Analyst Liliana M. Silva-Castellanos 3317 TBD
Program Analyst Craig M. White 3317 202-647-4724
Financial Management Support Joyce E. Hansberry
3317
202-647-0211
Financial Management Support Joan Henry 3317 202-647-1186
Foreign Affairs Officer, Operations and Planning
Team Lead Julia A. Khersonsky 3317
202-736-7996
Program Analyst Tina S. Chang 3317 202-647-3526
Program Analyst Nathaniel J. Donohue 3317 202-647-1916
Program Analyst Rola S. Hariri 3317 202-647-9511
Acting Advisor Management Team Lead Steven K.
Robinson 3317
202-647-1207
Program Analyst Elsie C. Oldaker 3317 202-647-1235
Office of Nuclear Energy, Safety, and Security (NESS)
Office Director Richard K. Stratford 3320 202-647-4061
Deputy Director Alex R Burkart 3320 202-647-2950
Deputy Director Patricia J Metz 3320 202-736-4429
International Relations Officer Robin R Delabarre
3320
202-647-3978
Foreign Affairs Officer Burrus M Carnahan 3320 202-647-0689
Action Officer Janet M Gorn 3320 202-647-3331
Physical Scientist and Senior Advisor Dan L
Fenstermacher 3320
202-647-2833
Foreign Affairs Officer Jan P Fladeboe 3320 202-647-6957
Physical Scientist William D Kenagy 3320 202-647-6768
Physical Scientist Kirsten B Cutler 3320 202-647-6109
Foreign Affairs Officer Randall T Beisecker 3320 202-647-8353
Foreign Affairs Officer John Warden 3320 202-736-4431
Physical Scientist Sarah C Case 3320 202-647-3654
Action Officer Charles M Newstead 3320 202-647-4720
Program Coordinator Diane M Bailey 3320 202-647-4413
Office of Cooperative Threat Reduction (ISN/CTR)
Office Director Phillip Dolliff 3327 202-736-6990
Acting Deputy Office Director Kathryn Insley 3327 647-2056
Office of Nonproliferation and Disarmament Fund (ISN/NDF)
Office Director Steven Saboe 3208 202-647-0094
Deputy Robert Paulson 3208 202-647-0919
Comptroller Linda F. Morgan 3208 202-647-3938
Office of Missile Defense and Space Policy (MDSP)
Office Director David E. Hoppler 5725 647-9325
Deputy Office Director William R.
Shobert 5725
736-4344
10/26/2015 Organizational Directory OD-42
UNCLASSIFIED
Shobert 5725
Deputy Office Director Richard H.
Buenneke 5725
647-3731
Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)
Executive Director Sonna Stampone 3827 202-647-3442
Deputy Executive Director Susan Hadrick 3827 202 647-3438
Deputy Executive Director–Human Resources
Division Sheila Bruce 3634
202-736-7006
Deputy Executive Director–Resource Management
Division David W Wallace 3531
202 647-8150
Deputy Executive Division–General Services
Division Dennis Dorsey 3531
202-736-7366
Chief Technology Officer–Technology Division Peter
T DiMichele SA-1, H-1300
202-663-2290
Office of the Legal Adviser (L)
Legal Adviser
Legal Adviser (Acting) & Principal Deputy Legal
Adviser Mary E. McLeod 6421 HST
202-647-5036
Deputy Legal Adviser Richard C. Visek 6421 HST 202-647-7942
Deputy Legal Adviser Newell Highsmith 6421 HST 202-647-7942
Deputy Legal Adviser Katherine D. McManus 6421
HST
202-647-5036
Counselor on International Law Catherine M. Amirfar
6421 HST
202-647-9598
Staff Assistant Veronica Williams 6419 HST 202-647-9417
Personal Assistant Lydia Cost 6421 HST 202-647-5036
Personal Assistant J oann Rice 6421 HST 202-647-9598
Special Assistant Rettig L Max 6421 HST 202-647-7970
Office of the Executive Director (L/EX)
Executive Director Alicia A. Frechette 5.608 SA-17 202-485-8637
Information Resources Manager Ronald D. Corbin
5.612 SA-17
202-485-8639
Attorney Recruitment Coordinator Mary T. Reddy
5.602 SA-17
202-485-8633
Bureau Liaison/HR Specialist Barbara
Barrett-Spencer 5.604 SA-17
202-485-8634
Administrative Officer Alvin K. Fink 5.614 SA-17 202-485-8640
Records Manager/FOIA Coordinator Jerry C. Drake
5.605 SA-17
202-485-8635
Budget Analyst Diana L. Lyons 5.603 SA-17 202-485-8632
Assistant Legal Advisers (L/*)
African and Near Eastern Affairs (L/AN) Mary T.
Mitchell 4531 HST
202-647-9791
Building and Acquisitions (L/BA) Dennis J. Gallagher
610 SA6
703-516-1543
Consular Affairs (L/CA) Kimberley Jackson 4325
HST
202-485-8678
Diplomatic Law and Litigation (L/DL) Mary Catherine
Malin 6422 HST
202-647-1075
Economic and Business Affairs (L/EB) Wynne M.
Teel 6429 HST
202-647-0486
Employment Law (L/EMP) Anne Joyce 5323 HST 202-647-3203
(Acting) Legislation and Foreign Assistance (L/LFA)
Sharla Draemel 5420 HST
202-647-5613
Human Rights and Refugees (L/HRR) Kathleen H.
Hooke 5811 HST
202-736-7082
Oceans, International Environmental and Scientific
Affairs (L/OES) Clifton M. Johnson 6422 HST
202-647-1660
Affairs (L/OES) Clifton M. Johnson 6422 HST
Private International Law (L/PIL) John J. Kim 356
SA-4
202-776-8342
United Nations Affairs (L/UNA) Todd F. Buchwald
5323 HST
202-647-2732
Afghanistan South Central Asia Affairs (L/ASCA)
Christina Sanford 4219 HST
202-647-1121
European Affairs (L/EUR) David J. Sullivan 4219
HST
202-647-1242
East Asian and Pacific Affairs (L/EAP) Robert K.
Harris 4325 HST
202-647-4035
Management (L/M) Sarah E. Prosser 5323 HST 202-647-2227
NonProliferation & Verification (L/NPV) Paul B. Dean
4531 HST
202-647-3582
Treaty Affairs (L/T) Michael J. Mattler 5420 HST 202-647-1092
International Claims and Investment Dispute (L/CID)
Lisa J. Grosh 207 SA-4
202-776-8325
Public Diplomacy & Public Affairs (L/PD) Maegan L.
Conklin 5HY03 SA-5
202-632-6472
Western Hemispheric Affairs (L/WHA) Jeffrey D.
Kovar 4534 HST
202-647-7423
Political-Military Affairs (L/PM) Joshua L. Dorosin
6422 HST
202-647-9288
Ethics and Financial Disclosure (L/EFD) Kathryn A.
Youel Page H228 SA-1
202-663-3191
Law Enforcement & Intelligence (L/LEI) Thomas B.
Heinemann 5419 HST
202-647-5111
Bureau of Legislative Affairs (H)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Julia E Frifield 7531 202-647-4204
Principal Deputy Assistant Secretary Michael K.
Morrow 7531
202-647-2071
Principal Administrative Assistant Etta Anderson
7531
202-647-4204
Chief of Staff Amy L. Johnston 7418 202-647-4463
Special Assistant Rosalyn Adams 7531 202-647-1890
Staff Assistant Nile Johnson 7531 202-647-1712
Staff Assistant Yvonne Wells 7531 202-647-1807
OMS (Senate) Lisa Cuthbertson 7531 202-647-1050
OMS (House & RGF) Sandy Penoyar 7531 202-647-8802
Senior Counselor Carol Schwab 7531 202-647-2140
Senior Advisor – Investigations Zachary Schram
7531
202-647-4243
Office of the Exective Director
Executive Director (Acting) Linda R Barnett 12A40A 202-647-1714
Deputy Executive Director Linda R Barnett SA-44
M22
202-203-7488
Administrative Assistant Nenita Knowlin 12A40A 202-647-2589
Administrative Specialist Debbie Ferguson SA-44
M22
202-203-7523
HR Specialist Sharon Johnson SA-44 M22 202-203-7428
Budget Analyst Kathy Quirk SA-44 M22 202-203-7472
Budget Analyst John Carter SA-44 202-203-7463
Information Management Officer Roy Williams
12A40A
202-647-1794
General Services Officer Jerome Jackson SA-44
M22
202-203-7514
Assistant GSO Ernesto Rivera 6533 202-647-2888
Courier David S Baugh 6533 202-647-2044
Courier Jamar L Dukes 6533 202-647-0370
10/26/2015 Organizational Directory OD-43
UNCLASSIFIED
Congressional Correspondence Unit, Chief Cynthia
Andrews 12A40A
202-647-1882
Congressional Relations Specialist Roxanne Reed
12A40A
202-647-2163
Congressional Relations Specialist Amanda Harris
12A40A
202-647-1883
Congressional Travel Specialist Lynnette A Shaw
12A40A
202-647-2135
Congressional Relations Specialist Angela D
Phillips-Tucker 12A40A
202-647-2137
Congressional Travel Office, Acting Director Quin
Lewis SA-44
202-203-7475
Congresional Travel Unit, Chief Pat Diggs SA-44 202-203-7703
Congressional Travel Office, Deputy Director Quin
Lewis SA-44
202-453-7475
Congressional Travel Specialist Connie Braxton
SA-44
202-203-7374
Legislative Management Officer Constance Austin
SA-44
202-203-7701
Congressional Travel Specialist Cela Williams
SA-44
202-203-7704
Congressional Travel Specialist Tyrea Lonon
12A40A
202-647-5420
Congressional Travel Specialist Vito Su SA-44 202-453-8788
Congressional Travel Specialist Kaye Littlejohn
SA-44
202-453-8790
Congressional Travel Specialist Hazel Thomas
SA-44
202-203-7705
Congressional Travel Specialist Adoma Adae
SA-44
202-453-8789
Director, Senate Liaison Office John M Cooper 7418 202-228-1602
Director, House Liaison Office Kevin Vaillancourt
RHOB-B330
202-226-4644
Deputy Director Congressional Liaison Offices Kem
C. Anderson RHOB-B330
202-226-4642
Senate Affairs
Deputy Assistant Secretary for Senate Affairs Rori A
Kramer 7531
202-647-8733
Director of Senate Affairs Ariana Reks 7531 202-647-8065
Nominations, E, ENR, Climate Change Tiffany
Reeser 7531
202-647-4243
House Affairs
Acting Deputy Assistant Secretary of House Affairs
Laura I. Rodriguez 7531
202-647-1656
Director of House Affairs Nuku K. Ofori 7531 202-647-9379
Regional, Global, and Functional Affairs
Congressional Advisor Vacant 7531 202-647-9379
Deputy Assistant Secretary for Regional, Global,
and Functional Affairs Anthony D Wier 7531
202-647-2623
Regional Affairs
Director of Regional Affairs Nan Fife 7418 202-647-8134
OMS For H/RGF James Barnett 7418 202-647-1048
WHA- Central America, Caribbean Tamara Darrach
7418
202-647-8763
WHA-Canada, South America, OAS Janelle Guest
7418
202-647-3047
African Affairs, Sudan (S/USSES) Kevin Lewis 7418 202-647-8744
Consular Affairs, DHS Joseph DeMaria 7418 202-647-8708
Near East Asia Affairs – Iran, Israel, Jordan,
Lebanon, Palestine, Syria, S/GHFSI Hilary Johnson
7418
202-485-1613
Lebanon, Palestine, Syria, S/GHFSI Hilary Johnson
7418
South & Central Asian Affairs, S/SRAP Maria Trejo
7418
202-647-8439
Near East Asia Affairs – Arabian Peninsula, Egypt,
Iraq, Libya, Algeria, Morocco, Tunisia, MEPI Tiernen
Donald 7418
202-647-8729
NEA-Iran Amanda Lorman 7418 202-647-9037
East Asian and Pacific Affairs Aakash Bhatt 7418 202-647-8759
European Affairs Hera Abbasi 7418 202-647-1903
Global and Functional Affairs
Director, Global & Functional Affairs Julie Bulgrin
7418
202-647-8118
A, F, M, BP, OBO, USAID, QDDR, OIG, OCR
Katherine Harris 7418
202-647-2233
AVC,T, ISN, INR Jim Smythers 7418 202-647-8855
DRL, J/TIP, J/PRM, IRF Leigh Anne DeWine 7418 202-485-2962
International Organizations, Global Criminal Justice,
Guantanamo Lynnea Shane 7418
202-647-8129
Cyber Issues, Global AIDS David LaMontagne 7418 202-647-8632
Political Military Affairs, CT, J/CSO Gerald
Santiago 7418
202-647-8043
Public Diplomacy/ R, PA, ECA, IIP, S/GOI, S/FBCI,
BBG Daniel McCartney 7418
202-647-7071
INL Andrew B Mitchell 7418 202-647-9705
S/GWI, L, Investigations Julie Agurkis 7418 202-647-8142
EB, OES, CT Denise M Marsh 7418 202-647-8943
Appropriations Affairs
Senior Congressional Advisor Jennifer Chartrand
7531
202-647-1902
Senior Congressional Advisor Paul Rademacher
7531
202-647-1963
Legislative Reference
Legislative Director Vacant 7418 202-647-2233
Legislative Reference Analyst (Reports) Toby Croll
7418
202-647-8025
Legislative Reference Analyst (LRMs) Ed Gesio
7418
202-647-8223
Office of Medical Services (MED)
Office of Medical Services
Medical Director Gary D. Penner, M.D. L218 SA-1 202-663-1649
Deputy Medical Director Dean L. Smith L218 SA-1 202-663-1649
Secretary, Medical Director Barbara A. Dudley L218
SA-01
202-663-1649
Office of the Executive Director (MED/EX)
Executive Director Karl P. Albrecht L209 SA-1 202-663-3092
Deputy Executive Director Assefa Kidane L209
SA-1
202-663-1751
Chief, Medical Informatics Ermie D. Herring L213
SA-1
202-663-1229
Budget Officer Harold E. Hodges L217 SA-1 202-663-1744
Administrative Officer Annastasia J. Miller L217
SA-1
202-663-3257
Human Resources Manager Sandra L. Waters L217
SA-1
202-663-1746
10/26/2015 Organizational Directory OD-44
UNCLASSIFIED
Supervisor, Medical Supply & Support Karla M.
Kornegay L101 SA-1
202-663-1932
Clinical Services
Director, Clinical Services Mark J. Cohen, M.D. L209
SA-1
202-663-1682
Chief, Examination Clinic Andrew P. Hyatt, M.D.
L201 SA-1
202-663-1681
Nursing Supervisor, Examination Clinic Pamela E.
Brown, RN L201 SA-1
202-663-1692
Director, Medical Clearances Ernest E. Davis, M.D.
SA-15A
703-875-4870
Chief, Medical Clearances Catherine M. Kazmin
SA-15A
703-875-5413
Deputy Chief, Medical Clearances Marianne M.
Knue SA-15A
703-875-5412
Supervisor, Medical Records Cecil Grandy SA-15A 703-875-4807
Chief, Foreign Programs Richard D. Otto, M.D. L209
SA-1
202-663-1662
Deputy Chief, Foreign Programs Jacqueline
Levesque L209 SA-1
202-663-1662
Medical Officer, Travel Medicine Behzad
Shahbazian, M.D. L209 SA-1
202-663-2976
Travel, Health & Immunization Program Manager
Andrea Anderson L201 SA-1
202-663-1114
Chief, Infectious Disease Gregory J. Martin, M.D.
L209 SA-1
202-663-3091
Chief, Laboratory Services Marilyn A. Kennedy,
BSMT L219 SA-1
202-663-1724
Foreign Service Health Practioners Program
Director, Foreign Service Health Practitioner
Program Jeri L. Lockman L209 SA-1
202-663-1647
Deputy Director, Foreign Service Health Practitioner
Program Joanne R. Silva L218 SA-1
202-663-1646
Designated Agency Safety and Health Official (DASHO)
Director, Designated Agency Safety and Health
Official Alex G. McFadden, M.D. H230 SA-1
202-663-3266
Chief, Office of Occupational Health Diane
Ballerino-Regan, M.D. H230 SA-1
202-663-2517
Health & Wellness Program Manager Darrel D.
Kniss H230 SA-1
202-663-1687
Health & Wellness Educator Gary D. Bolden H230
SA-1
202-663-2642
Quality Improvement
Director, Quaility Improvement George G. Johnston
L209 SA-01
202-663 2453
Credentials Coordinator, Quality Improvement Paula
B. Dolan L209 SA-01
202 663 1519
Mental Health Services
Director, Mental Health Services Kenneth B.
Dekleva, M.D. L218 SA-1
202-663-1903
Deputy Director, Mental Health Services John H.
Rennick, M.D. H246 SA-1
202-663-1903
Director, Alcohol and Drug Awareness Program
Vacant J. H246 SA-1
202-663-1904
Chief, Employee Consultation Services Stanley S.
Piotroski, PhD 300 SA-15A
703-812-2257
Operational Medicine (OM)
Director of Operational Medicine William A. Walters,
M.D. L209 SA-1
703-957-9493
Chief, Emergency Medical Response Kathleen A.
McCray, M.D. L218 SA-1
202-663-2574
Bureau of Near Eastern Affairs (NEA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Ambassador Anne W Patterson
6242
202-647-7209
A/S’s Secretary M. Christine Samuel 6242 202-647-7209
Principal Deputy Assistant Secretary Gerald
Feierstein 6242
202-647-7207
FS-OM-PDAS Jan Forman 6242 202-647-7207
Deputy Assistant Secretary (ARP) Susan L. Ziadeh
6242
292-647-0554
FS-OM Mona Skardon 6242 202-647-0554
Deputy Assistant Secretary Assistance Elizabeth
Richard 6242
202-647-4042
Deputy Assistant Secretary PPD Larry Schwartz
6242
202-647-4042
Office Assistant Andrea Wilson 6242 202-647-4042
Deputy Assistant Secretary (ELA) Lawrence
Silverman 6242
202-647-7170
Deputy Assistant Secretary (Egypt/MAG) John
Desrocher 6242
202-647-7170
Office Assistant (Syria/Egypt) Trish Weaver 6242 202-647-7170
Deputy Assistant Secretary (Iraq/Iran) Brett McGurk
6250
202-647-9547
Office Assistant Nina Miller 6242 202-647-9547
Office Assistant (Spec Envoy) Cornelia Garner
6242
202-647-7168
Special Assisant Jay J Munir 6242 202-647-3175
Staff Assistant Kevin D. Nelson 6242 202-647-9589
Staff Assistant Minta Madeley 6242 202-647-7215
Staff Assistant John Stubbs 6242 202-647-7216
Special Advisor for Iran Leslie Tsou 6242 202-647-7864
Special Coordinator for Libya Jonathan Winer 6250 202-647-9548
Office Assistant Barbara Dlugos 6250 202-647-7166
Ambassador Designate Daniel Rubinstein 6242 202-647-7168
Special Envoy for Syria Michael A Ratney 6242 202-647-7168
Office of Arabian Peninsula Affairs (NEA/ARP)
Director Ellen J. Germain 4224 202-647-6184
Deputy Director Eva A Weigold Schultz 4224 202-647-6563
Bahrain Desk Officer Michael C. Day 4224 202-647-4709
Kuwait Desk Officer Dulce Ayoubi- Acosta 4224 202-647-9005
Oman Desk Officer Ann Gossett 4224 202-647-8821
Qatar Desk Officer Benjamin J Lowenberg 4224 202-647-2129
Saudi Arabia Desk Officer Mark Rosenshield
4224
202-647-7550
UAE Desk Officer Zia Ahmed 4224 202-647-6562
UAE & Yemen Desk Officer Ahmed Kokon 4224 202-647-6149
Yemen Desk Officer Seth A. Wikas 4224 202-647-6571
Yemen Desk Officer Helen V Rosemont 4224 202-647-6558
Administrative Support Lakiya D. Culley 4224 202-647-7521
Administrative Support Lucinda Petersen 4224 202-647-6560
Office of Assistance Coordination (AC)
Director Robert (Bob) J Wilson SA4 – Central 202-776-8501
Chief of Staff Catherine Bourgeois SA4 -Central 202-776-8546
10/26/2015 Organizational Directory OD-45
UNCLASSIFIED
Program Specialist for NEA/AC Lisa J
Sullivan-Mays SA4 – Central
202-776-8500
Chief Grants Management Division Gregory M
Young SA4 – Central
202-776-8596
Chief (Div. 1) : Syria, Lebanon, Jordan, Iran Danika
Walters SA4 – Central
202-776-8681
Chief (Div. 2): MAG, EGY, IPA, ARP and Iraq
Raymond A Mosley SA4 – Central
202-776-8573
Chief (Div. 3): Regional and Functional Coordination
Darin Johnson SA4 – Central
202-776-8680
Sr Advisor Digital Media Eric J Novotny SA-4
Central
2027768796
Grants Management Specialist Joshua A Walsh SA4
– Central
202-776-8622
Office of Israel and Palestinian Affairs (NEA/IPA)
Director Christopher P Henzel 6251 202-647-3672
Deputy Director Steven R Butler 6251 202-647-3672
Sr. Economic Officer Kevin Skillin 6251 202-647-2268
Sr. Political Officer Danielle Harms 6251 202-647-4132
Political Officer Colin Eilts 6251 202-647-1481
Political Officer Andrew Lederman 6251 202-647-3673
Pol-Mil Desk Officer Aaron Garfield 6251 202-647-4386
Program Specialist Josta Davidson 6251 202-647-3672
Desk Officer Ryan Arant 6251 202-647-2267
Program Specialist Katie Epp 6251 202-647-3672
Desk Officer Vacant 6251 202-647-3265
Political Officer Elyte Baykun 6251 202-647-3265
Office of Press and Public Diplomacy (NEA/PPD)
Director Robert Hilton 4828 647-4636
Deputy Director for Press and Public Diplomacy
Margaret (Maggie) White 4828
202-647-9555
Deputy Director and Press Spokesperson Paul
Watziazick 4828
202-647-9533
Senior Advisor for Press Edgar J. Vasquez 4828 202-647-0426
Deputy Spokesperson for Foreign Media Dina A
Badawy 4828
202-647-4148
Secretary for NEA Press Cathy Dawson 4828 202-647-5150
Secretary for PPD Barbara Chapman 4828 202-647-6350
Planning/Coord Officer Pendelton Agnew 4828 202-647-4617
PPD Desk Officer (ARP and Iran) David Benze
4828
202-647-2577
Education Specialist (Iraq) Lorna Middlebrough
4828
202-647-2821
Program Analyst Lavenia Holland 4828 202-647-6397
PPD Desk Officer (Israel and Palestinian Affairs)
Rachel Rubin 4828
202-647-4558
PPD Desk Officer (Iraq & CVE)) Tina Ziegenhain
4828
202-647-6688
Social Media Analyst Hayder N. Hassein 4828 202-647-4184
Public Outreach Officer David Staples 4828 202-647-4221
Press Officer Dan Fogarty 4828 202-647-2658
Iraq Press Officer Mike Lavallee 4828 202-647-5812
Planning/Coord Officer (Syria, Jordan & Lebanon
Phillip Assis 4828
202-736-4798
PPD Desk Officer (Egypt) Allison Lee 4828 202-647-9277
Press Officer Amanda H. Zafian 4828 202-647-9454
Press Officer for Iran Samuel Werberg 1058 202-647-1425
Foreign Affairs Officer Saira R. Saeed 4828 202-647-4143
Senior Advisor Frank Finver 4828 202-647-0694
PPD Desk Officer (Algeria, Morocco, Libya, Tunisia)
Inga Litvinsky 4828
202-647-6254
Iraq Press Officer April L Gascon 4828 202-647-5812
Office of Regional Affairs (NEA/RA)
Director Robert Silverman 4239 202-647-1427
Deputy Director Jim M Sindle 4239 202-647-4505
Officer-in-Charge Multinational Force and Observers
Affairs Vacant 4239
202-647-3945
Junior Global Affairs Officer Madeline Murphy Hall
4239
202-647-3691
Regional Economic Officer Vacant 4239 202-647-1378
Program Specialist Maria A. Dudding 4239 202-647-3041
Science and Techonology Policy Advisor Jill Smail
4239
202-736-7370
Strategic Analyst Peter Howard 4239 202-647-3658
Leahy Vetter Adnan Hurreh 4239 202-647-3014
Foreign Affairs Officer Vacant 4239 202-647-4506
Regional Economic Officer Jessica “Annabel” E Lee
4239
202-647-5880
Foreign Affairs Officer Michelle E Cloud 4239 202-647-4589
Deputy Military Advisor Larsen Peter 4239 202-647-1552
Military Advisor Mike Repetski 4239 202-647-4506
Economic Unit Chief John Stables 4239 (202) 647 6027
Congressional Affairs Officer Ioanna D
Paraskevopoulos 4239
(202) 647 5053
Speechwriter Elias J Wolfberg 4239 (202) 647 1378
Office of the Executive Director (NEA-SCA/EX)
Executive Director Edward (NED) Alford 4245 202-647-3268
Secretary (Executive Director) Marie M. Burton 4245 202-647-3268
Deputy Executive Director for NEA Rebecca
Gonzales 4245
202-647-2904
Dep Dir Prog Ass’t Tasha Barlow 4245 202-647-2785
Deputy, Chief Budget Officer Vernett
Smith 4241
202-736-7217
Director, Domestic Support Division Gina Scarsella
4241
202-647-7741
Supervisor Foreign Service Assignments Alison
Roberts 4245
202-647-7913
Domestic Personnel Officer Jae Chung 4245 202-776-8631
Senior Regional Management Advisor Robert
McKay 4828
202-647-2290
Post Management Officer (Afghanistan) Jonathan
Post 4245
202-736-7108
Post Management Officer (Pakistan) Lee Belland
4245
202-647-4777
PMO Assistant Billy Variava 4245 202-647-4629
IRM Liaison Jim Segraves 4245 202-647-1519
NEA Staffing Paulette Waiters 4241 202-776-8868
PMO Assistant Nancy Dolce 4245 202-736-7760
Post Management Officer (Lebanon,Syria,Saudi
Arabia, Baharain) Wendy Brayer 4245
202-736-2824
Post Management Officer (Afghanistan) G. Bart
Stokes 4245
202-647-3641
FS Assignments Officer Alison C Roberts 4245 202-647-7913
PSP EFM Employment Coordinator Honeylee Y
Temblador 4245
202-239-7609
DAS for IRAQ and IRAN Brett H. McGurk 6250 202-647-9547
Supervisory Post Management Officer/IRAQ Alfred
T. Canahuate 4828
202-647-2290
Program Assistant (to NEA and SCA Deputy
Directors) Emily B Nolte 4245
202-647-2785
Human Resources Specialist Andrea Ikenson 4241 202-736-7312
Post Management Officer (Egypt, KSA) Bernt B
Johnson 4245
202-647-4540
10/26/2015 Organizational Directory OD-46
UNCLASSIFIED
Johnson 4245
Management Analyst Maura Forno 4245 202-647-6174
Assignments Officer Viviana Guerrero 4245 202-647-3730
Assignments Officer Susan Carl 4245 202-647-4861
Budget Analyst Kisha D Newman 4241 202-736-7438
Budget Analyst Vickie Hart HST – 4121 202/736-7803
Post Management Officer (Afghanistan) Dawn F
Scott 4245
202-736-7108
Travel Specialist Vicki K Hill SA-4 Central Building 202.776.8409
Program Specialist Karen R Foulks 4245 202-647-5966
Deputy Executive Direcotr – SCA Colette A Marcellin
HST 4245
202-647-4882
Supervisory Post Management Officer Patricia L
Hoffman HST 4245
202-647-6543
Domestic IT System Manager David Amini 4241 202-647-1756
Solution Architect Todd Herndon 4241 202-736-7977
IT Specialist Eric Lynch 4241 202-647-2864
Support Services Specialist (GSO) Byron Mitchell
SA1/L303
202-632-6030
Intern/Admin Stephany Mitchell 4241 202-736-7446
SharePoint Solution Architect Eric Nixon 4241 202-647-4762
Support Services Specialist (GSO) Selma Sadler
SA1/L303
202-632-3569
Support Services Specialist (GSO) Luci Stephens
4241
202-647-2462
IT Specialist Binh Phung 4241 202-647-1059
Adminstrative Specialist Andrea Walk 4241 202-736-7830
Administrative Officer Anthony Walker SA1/L303 202-632-3567
Solution Architect Jeffrey Smith 4241 202-647-5954
Support Service Specialisst (GSO) Yolanda
Webster SA1/L303
202-634-1115
Solution Architect Che Soliman 4241 202-647-5912
Support Service Specialisst (GSO) Ormond Oliver
SA1/L303
202-632-9232
Share Point Solution Architect Peter Shaw 4241 202-647-5830
Support Service Specialisst (GSO) Carl Jack
SA1/L303
202-632-3565
Support Service Specialist (GSO) Donna Butler
SA-1/L303
202-632-3566
Contract Specialist Antwaun Cherry 4241 202-647-4727
Contract Liason Sanford Crenshaw 4241 202-647-4804
Support Service Specialist (GSO) Glenda Davis
SA1/L303
202-634-1116
Support Services Specialist (GSO) David Glietz
B-816
202-647-2462
Support Service Specialist (GSO) Andrew
McDonald SA1/L303
202-634-1117
Support Services Specialist (GSO) Byron Mitchell
SA1/L303
202-632-6030
Intern/Admin Stephany Mitchell 4241 202-736-7446
Chief Budget Officer Carmen M Castro 4241 202-736-7155
Budget Analyst Ronald L Carter 4241 202-736-7541
Supervisory Post Management Officer Anne Linnee
4245
202-647-2181
Post Management Officer (Kazakhstan,
Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan)
Steven Kenoyer 4245
202-647-4729
Post Management Officer
(India,Nepal,Bangladesh,Colombo,Madives) Valerie
J Martin 4245
202-736-7572
Post Management Officer (Bahrain, UAE, Yemen)
Erika Zielke 4245
202-647-6522
Post Management Officer (Afghanistan) Karen Y
Keshap 4245
202-647-3641
Senior Regional Management Advisor Daniel M
Hirsch HST 4245
(202) 647-1411
Hirsch HST 4245
Office of Maghreb Affairs (NEA/MAG)
Program Specialist Ida M Giusti 6811 202-647-2365
Algeria Desk Officer Peter Lohman 6811 202-647-4371
Libya Desk Officer Alice Shukla 6811 202-647-2581
Tunisia Desk Officer David g Wisner 6811 202-647-4676
Libya Desk Officer Anne Sackville-West 6811 202-647-2261
Morocco desk Officer Maroof Ahmed Room 6811 202-647-1724
Regional Issues Officer Salvatore Sciandra Room
6811
202-647-6331
Libya Desk Officer Luke Reynolds Room 6811 202-647-4614
Libya Desk Officer Rebecca Gilmore Room 6811 202-647-4453
Deputy Director Jonathan S Fischer Room 6811 202-647-4675
Senior Libya Desk Officer Jeremy Berndt Room
6811
202-647-6331
Director Gregory D LoGerfo Room 6811 202-647-4679
Office of Iraq Affairs (NEA/I)
Director Joseph S Pennington 4827 202-647-9405
Deputy Director Scott M Oudkirk 4827 202-647-8125
OA Laura Grimes-Shaffer 4827 202-647-6351
Pol-Mil/Pol – Policy Coordinator Samuel Parker
4827
202-647-7642
NEA/I-PM Alex A LeFevre 4827 202-736-4802
NEA/I/POL Desk Officer Greg Ventresca 4827 202-647-9001
NEA/I/POL Zehra Hirji 4827 202-736-4799
NEA/I/EAA Desk Officer – Oil Matthew Amitrano
4827
202-647-5690
NEA/I/PM Johanna Knoch 4827 202-647-2893
OA Satie Londono 4827 202-647-0459
OA Terri Saloy 4827 202-647-9885
Pol/Mil PMF Nicholas Artuso 4827 202-647-6346
Econ/Assist Pillar Chief Eric Camus 4827 202-6474228
NEA/I/EAA Desk Officer Michael Griffith 4827 202-736-4056
NEA/I-POL Desk Officer Elizabeth A Coble 4827 202-647-4112
NEA/I-PM Desk Officer Geraldine B Gassam 4827 202-647-0560
NEA/I-Pol Pillar Chief Bryan Koontz 4827 202-647-7227
NEA/I-PM Desk Officer Eric Keller 4827 202-6479448
Air Force Fellow Jaina Donberg 4827 202-485-2993
Jefferson Science Fellow Darlene R Ketten 4827 202-647-4706
Office of Iranian Affairs (NEA/IR)
Deputy Director Holly Holzer 1058 202-647-0114
Deputy Director for Resources and Sanctions Carlos
DeJuana 1058
202-736-4192
OA Whitney Noel 1058 202-647-2520
Human Rights Officer Vacant 1058 202-647-9579
Counterterrorism Officer Steve Epstein 1058 202-647-2569
Program Director Danika Walters 1245 202-647-1347
PD Team Head Gregg Sullivan 1058 202-647-8951
Political Internal/Pol-Mil Officer Danusia Hubah
1058
202-647-2943
Political- External Sahar Nowrouzzadeh 1058 202-647-3665
Economic Officer Robert “Bo” Palmer 1058 202-647-2513
Economic/Sanctions Officer Daniel McIntosh 1058 202-647-4499
Consular Affairs Officer Loye Howell 1058 202-647-2498
Public Diplomacy Officer Dew Tiantawach 1058 202-647-1425
Program Officer Shervin Hadjilou 1245 202-647-2942
Program Officer Ioanna Paraskevopoulos 1058 202-647-3366
Political External/Non-Pro Officer Lindsay Coffey
1058
202-647-2513
10/26/2015 Organizational Directory OD-47
UNCLASSIFIED
1058
Media Analyst Mehdi Jedinia SA 04 202-676-8327
Office of Egypt Affairs (NEA/EGY)
Director – Egypt Candace Putnam 5256 202-647-9011
Deputy Director – Egypt Gregory S D’Elia 5256 202-647-6352
Egypt Desk Officer Andrew Clark 5256 202-647-9129
Office Manager Annabelle O Nelson 5256 202-647-8078
Egypt Desk Officer Clifford D Heinzer 5256 202-647-4261
PolMil Peter H. Lee HST 5256 202-647-7836
Ext Affrs Ofcr Eleftherios (Terry) Netos HST 202-647-4712
Office of Levant Affairs (NEA/LA)
Lebanon Desk Officer Jonathan Rose 6334 202-647-1058
Syria Opposition Outreach Desk Officer Khulood
Kandil 6334
202-736-7882
Senior Jordan Desk Officer/Team Lead Katrina
Reichwein 6334
202-647-1286
Deputy Director – Syr., & Admin Edward White 6334 202-485-1661
Deputy Director – Leb., Jor., & Admin Carlos
DeJuana 6334
202-647-2670
Syria Desk Officer Scott Leo 6334 202-647-9976
Syria Desk Officer/Team Lead Matthew Eussen
6334
202-647-2391
Senior Lebanon Desk Officer/Team Lead Roland
McKay 6334
202-647-1030
Syria Opposition Outreach Desk Matthew Totilo
6334
202-647-1096
Syria Desk Officer Nadia Farra 6334 202-647-9769
Syria Desk Officer Elizabeth Maze 8860 202-647-2261
Administrative -Program Specialist Latoya Cook
6334
202-647-2525
Administrative Staff – OMS David Carper 6334 202-647-1018
Syria Desk Officer Emily Boeing 6334 202-647-2077
Syria Desk Officer Lucas Keene 6334 202-485-1663
Director Paul Sutphin 6334 202-647-1031
Lebanon Desk Officer Jim Murphy 6334 202-647-1022
Intern Mark Stevens 6334 202-485-1662
Intern Russell Hathaway 6334 202-647-2670
Coalition Working Group
Director Pamela Quanrud HST 6820 202-647-1474
Deputy Director Stephen Kontos HST 6820 202-647-1347
Executive Assistant Michael Jackson HST 6820 202-647-1180
Information Systems Manager Gezu Kalaye HST
4241
202-647-5830
Information Specialist (VIP Fellow) Jeffrey Abadie
HST 6820
202-647-3366
CENTCOM Liaison Officer Christopher Barack HST
6820
202-647-1423
EAP Liaison Officer Gregory Lawless HST 6820 202-647-3349
EUR Liaison Officer Debra Lo HST 6820 202-647-3291
International Liaison Officer (UK TDF) Samuel
Morgan HST 6820
202-647-3549
NEA Liaison Officer Anna Mary Portz HST 6820 202-647-2942
Pol-Mil Liaison Officer Brian Penn HST 6820 202-647-1383
Stabilization, Recovery and Governance Liaison
Officer Sahar Khoury-Kincannon HST 6820
202-647-2366
Coalition Liaison Support Joyce Brooks HST 6820 202-647-3556
Bureau of Oceans and International Environmental
Scientific Affairs (OES)
Scientific Affairs (OES)
Assistant Secretary
Acting Assistant Secretary Judith G Garber 3880 202-647-3950
Office Management Specialist Ana Y Toledo 3880 202-647-3950
Acting Principal Deputy Assistant Secretary Anne
Hall 3880
202-647-1554
Deputy Assistant Secretary, (OES/O) David A.
Balton 3880
202-647-2396
Deputy Assistant Secretary (OES/E) Daniel A.
Reifsnyder 3880
202-647-2232
Acting Deputy Assistant Secretary Jonathan
Margolis 3880
202-647-3584
Senior Policy Advisor Susan Povenmire 4333 202-647-3486
OES Special Assistant Sheehan Donald 3880 202-647-3966
OES/Congressional Teresa Hobgood 3880 202-647-3550
OES/Congressional Joseph Detellis 3880 202-647-6958
Staff Assistant Sandra Pitts-Malone 3880 202-647-0978
Staff Assistant Margarita Caraballo 3880 202-647-3004
Executive Director (OES-DRL/EX)
Executive Director Beth C. Bernhardt 2880 202-647-4068
Deputy Director Ann B. Thompson 2880 202-647-4539
Supv. Financial Mgt. Spec. Natalie Howard 2880 202-736-7376
Chief-Information Management Division Chief
Jonathan Tull 2452
202-647-0751
HR Specialist Dorietha Jackson 2880 202-736-7730
Financial Division Chief Sharon Colbert 2880 202-647-3623
Central Programming Division Chief Maria Urbina
2880
202-647-4347
Bureau Security Officer Joey Joson 3916 202-647-7745
Chief-Admin.Services Kevin R. Bradshaw 2880 202-736-7658
International Health and Science (OES/S)
Deputy Assistant Secretary (Acting) Jonathan
Margolis 3880
202-647-3584
Office of International Health and Biodefense (OES/IHB)
Director Lynette Poulton 2734 202-647-1318
Deputy Director Robert Sorenson 2734 202-647-3649
Office of Science and Technology Cooperation (OES/STC)
Director Jennifer Haskell 10100 SA22 202-663-2623
Deputy Director Samuel Howerton 10100 SA22 202-663-3217
Program Asst. Zhomar Yerkin 10100 SA22 202-663-3219
Office of Policy and Public Outreach (OES/PPO)
Director Earl (Jim) Steele 4333 202-647-4658
Deputy Director Susan Ware Harris 4333 202-647-1410
Environment (OES/E)
Deputy Assistant Secretary Daniel A. Reifsnyder
3880
202-647-2232
Executive Assistant Marie Willadsen 3880 202-647-2232
Office of Environmental Quality and Transboundary Issues
(OES/EQT)
Director Deborah Klepp 2726 202-647-9831
Deputy Director John E. Thompson 2726 202-647-9799
10/26/2015 Organizational Directory OD-48
UNCLASSIFIED
OMS Francine Uzzell 2726 202-647-9312
Office of Conservation and Water (OES/ECW)
Director Christine Dawson 2657 202-647-4683
Deputy Director Jean Preston 2658 202-647-4268
Office of Global Change (OES/EGC)
Director Christo Artusio 2480 202-647-3984
Deputy Director Timothy Lattimer 2480 202-647-4295
Special Assistant Kari Pederson 2480 202-647-1863
OMS Denise Goode 2480 202-647-4069
Oceans and Fisheries (OES/O)
Deputy Assistant Secretary David A. Balton 3880 202-647-2396
Executive Assistant Patricia Fendwick 3880 202-647-2396
Office of Oceans and Polar Affairs (OES/OPA)
Director Evan T. Bloom 2665 202-647-3925
Deputy Director W. David Sohier 2665 202-647-3013
Program Specialist Claudia T. Samson 2665 202-647-3262
Office of Marine Conservation (OES/OMC)
Director William Gibbons-Fly 2758 202-647-2335
Deputy Director David F. Hogan 2758 202-647-2337
Space and Advanced Technology (OES/SAT)
Director Kenneth D. Hodgkins 10100 SA22 202-663-2398
Deputy Director David Turner 10100 SA22 202-663-2397
Secretary Theresa Fitchett 10100 SA22 202-663-2400
Bureau of Overseas Buildings Operations (OBO)
OBO Front Office (OBO)
Director Lydia Muniz 1306 SA6 703-875-7493
Executive Assistant John M Pette 1303 SA6 703-875-5036
Special Assistant Phyllis Patten-Breeding 1302 SA6 703-875-4053
Staff Assistant Nancy Lora 1309A SA6 703-875-5102
External Affairs Christy Foushee 1301 SA6 703-875-4131
Principal Deputy Director William H Moser 1308 SA6 703-875-6361
Deputy Director, PDCS/CFSM Casey Jones 1304
SA6
703-875-6359
Special Assistant Mason Yu 1302 SA6 703-875-7465
Deputy Director, Resource Management Jurg
Hochuli 1304 SA6
703-875-6352
Program Development, Coordination and Support (OBO/PDCS)
Managing Director for Program Development,
Coordination, and Support (PDCS) Joseph W.
Toussaint 1311 SA6
703-875-6585
Office of Project Development and Coordination
(PDCS/PDC) Marcus Hebert 920 SA6
703-875-4097
Office of Design and Engineering (PDCS/DE)
Vacant 318 SA6
703-875-6117
Office of Special Project Coordination (PDCS/SPC)
Jaime Salcedo 1112 SA6
703-516-1994
Office of Cost Management (PDCS/COST) Vacant
1001 SA6
703-516-1819
Construction, Facility and Security Management (OBO/CFSM)
Managing Director for Construction, Facility and
Security Management (CFSM) Eric N. Rumpf SA6
703-875-6350
Office of Construction Management (CFSM/CM)
Brian J McKenna 854 SA6
703-875-6268
Office of Facility Management (CFSM/FAC) Toby J.
Kinnett 1140 SA6
703-812-2274
Office of Security Management (CFSM/SM) Celia M.
Moorhead 738B SA6
703-516-1635
Operations (OBO/OPS)
Managing Director for Operations (OPS) Vacant
920SA6
703-875-5242
Office of Area Management (OPS/AM) Lewis Byrd
930 SA6
703-875-5756
Office of Art in Embassies (OPS/ART) Ellen
Susman 663 SA6
703-875-7205
Office of Fire Protection (OPS/FIR) Ed Babczak 309
SA6A
703-875-7022
Office of Residential Design and Cultural Heritage
(OPS/RDCH) Vacant 1201 SA6
703-875-6393
Office of Safety, Health, and Environmental
Management (OPS/SHEM) David Needham 352
SA6A
703-875-4137
Planning and Real Estate (OBO/PRE)
Managing Director for Planning and Real Estate
(PRE) Patrick McNamara 912 SA6
703-875-7198
Office of Acquisitions and Disposals (PRE/OAD)
Jason Dallara 10W23 SA6
703-875-7483
Office of Real Property Leasing (PRE/RPL) Michael
Lash 908 SA6
703-875-6965
Office of Strategic Planning (PRE/OSP) Crisitn M
Fullem 10W17 SA6
703-516-1751
Office of Master Planning and Evaluations
(PRE/MPE) Angel Dizon 1007 SA6
703-531-1376
Resource Management Office (OBO/RM)
Office of the Executive Director (RM/EX) Ramsay
Stallman 1346 SA6
703-875-6470
Office of Financial Management (RM/FM) Jeffrey
Reba 1330 SA6
703-875-5723
Office of Policy and Program Analysis (RM/P) Isaias
(Cy) Alba III 1138 SA6
703-875-5748
Human Resources Division (RM/EX/HR) Jeannette
Gray L200 SA6
703-875-4150
Information Resource Management Division
(RM/EX/IRM) Robert Clarke L100-8 SA6
703-875-6170
Management Support Division (RM/EX/MSD)
Connie Hines L611 SA6
703-875-4320
Bureau of Political-Military Affairs (PM)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Puneet Talwar 6212 202-647-9022
Chief of Staff Karen Chandler 6212 202-647-5039
Special Assistant Afreen Akhter 6212 202-647-8534
Secretary to the Assistant Secretary Liliana Celin
6212
202-647-9022
Principal Deputy Assistant Secretary Todd
Chapman 6212
202-663-9023
Deputy Assistant Secretary Michael Rothstein 6212 202-647-9023
Secretary to PDAS Kelly and DAS Perez Nadia
Brown 6212
202-647-9023
10/26/2015 Organizational Directory OD-49
UNCLASSIFIED
Brown 6212
Deputy Assistant Secretary Greg Kausner 6312A 202-647-0337
Secretary to DAS Kausner Dave Cavey 6312A 202-647-0337
Staff Assistant William Hayes 6312B 202-647-0561
Staff Assistant Dardana Rruka 6312B 202-647-6604
Staff Assistant Patrick Martino 6312B 202-647-8089
Office of the Executive Director (ISN-PM-AVC/EX)
Executive Director Sonna Stampone 3827 202-647-3442
Deputy Executive Director for Human Resources
Sheila T. Bruce 3634
202-736-7006
Deputy Executive Director for Resource
Management David W Wallace 3531
202-647-4366
Deputy Executive Director for General Services
Dennis Dorsey 3531
202-736-7366
Deputy Executive Director for Technology David
Round SA1/H1300
202-663-2290
Deputy Executive Director for the Front Office Susan
Hadrick 3827
202-647-3438
Congressional and Public Affairs (PM/CPA)
Director Josh Paul HST 2422 202-647-7878
Deputy Director David McKeeby HST 2424 202-647-8757
Office Management Specialist Vacant HST 2422 202-647-6968
Office of International Security Operations (PM/ISO)
Director Colonel Peter W Doty, USAF HST, rm 2422 202-647-3136
Deputy Director Eric Geelan HST, rm 2422 202-736-7742
Secretary Rebecca T Boothby HST, rm 2422 202-647-3136
Office of Regional Security and Arms Transfer (PM/RSAT)
Acting Office Director Michael F. Miller H1012 202-663-3031
Deputy Office Director (EAP/SCA, EUR/WHA
Teams) Jason Grubb H1012
202-663-3037
Deputy Office Director (NEA/AF Teams) Aaron Jost
H1012
202-663-3056
Acting Senior Team Leader (EUR/WHA Teams)
Laura Cressey H1012
202-663-3441
Office Management Specialist Juliet Gomez Khile
H1012
202-663-3030
Directorate Defense Trade Controls (PM/DDTC)
Deputy Assistant Secretary Ken Handelman SA-1,
Rooom H1205D
202-663-2861
Senior Advisor David Quinn 1205 SA1 202-663-2799
Executive Assistant Karen
Booker-Francis SA-01 – H1204-30
(202) 663 3704
Office on Weapons Removal and Abatement (PM/WRA)
Director Stan Brown 6114 SA3 202-663-0088
Deputy Director Policy & Small Arms and Light
Weapons Steve Costner 6108 SA3
202-663-0095
Deputy Director for Programs Dennis Hadrick 6129
SA3
202-663-0109
Deputy Director, U.S. MANPADS Task Force &
Senior Advisor Mark Adams 6130 SA3
202-663-0111
Resource Manager Gerald Guilbert 6100 SA3 202-663-0107
Office of Security Negotiations and Agreements (PM/SNA)
Senior Advisor Eric John 3242 202-647-8343
Deputy Director / Senior Military Advisor Chris
Spigelmire 3242
202-647-0622
Military Advisor LTC Todd Dudley 3242 202-647-8334
Office of Defense Trade Controls Policy (DTCP)
Office Director Ed Peartree SA-01 – H-1304 202-663-2792
Deputy Director Sarah Heidema SA-01 – 1304 202-663-2809
Office of Defense Trade Controls Compliance (DTCC)
Office Director Sue Gainor H-132 202-632-2798
Deputy Director Daniel Buzby H132 202-632-2872
Office of Defense Trade Controls Licensing (DTCL)
Office Director Anthony Dearth 1205 SA1 202-663-2023
Deputy Director Terry Davis 1205 SA1 202-663-2739
Director of the Foreign Policy Advisor Program (POLAD)
POLAD Director Karen L Williams SA-9, NW8-093 202-453-9321
Deputy Director Jerry Sullivan NW8095 SA-9 202-453-9326
Office of Plans and Initiatives
Office Director Michael L Smith SA-1 202-663-3221
Deputy Director Mick D Hauser SA-1 202-663-3435
Executive Assistant Angela W Cooper SA-1 202-663-3040
Office of Security Assistance
Office Director Kevin O’Keefe SA-1 202-663-3450
Deputy Director Thomas Hale SA-1 202-663-3442
Office Management Specialist Michon Halladay
SA-1
202-663-3424
Bureau of Population, Refugees and Migration (PRM)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Anne C. Richard HST 6825 202-647-7360
Principal Deputy Assistant Secretary Simon A.
Henshaw HST 6825
202-647-5982
Executive Assistant Denis Galipeau HST 6825 202-647-7360
Deputy Assistant Secretary Nancy Izzo Jackson
HST 6825
202-647-5822
Deputy Assistant Secretary Catherine Wiesner
HST 6825
202-647-5767
Secretary Jyoti Wilson HST 6825 202-647-5822
Staff Assistant Pamela Cobb HST 6825 202-647-8472
Secretary Diana Ojunga HST 6825 202-647-5982
Office of the Comptroller (PRM/C)
Comptroller Eric Hembree 8th Flr., SA-9 202-453-9239
Deputy Comptroller Arlene Golden 8th Flr., SA-9 202-453-9232
Office of the Executive Director (PRM/EX)
Executive Director Nicholas Miscione 8th Flr., SA-9 202-453-9358
Division Chief Robert Franks 8th Flr., SA-9 202-453-9347
Office of Multilateral Coordination and External Relations
(PRM/MCE)
Director Margaret Pollack 8th Flr., SA-9 202-453-9296
10/26/2015 Organizational Directory OD-50
UNCLASSIFIED
Deputy Director David DiGiovanna 8th Flr., SA-9 202-453-9363
Office of Population and International Migration (PRM/PIM)
Director Suzanne Sheldon 8th Flr., SA-9 202-453-9201
Deputy Director Alfred Boll 8th Flr., SA-9 202-453-9388
Office of Policy and Resource Planning (PRM/PRP)
Acting Director Katherine Perkins 8th Flr., SA-9 202-453-9365
Office of Assistance for Africa (PRM/AFR)
Director Margaret McKelvey 8th Flr., SA-9 202-453-9304
Deputy Director Mary Lange 8th Flr., SA-9 202-453-9369
Office of Assistance for Asia and The Near East (PRM/ANE)
Director Nicole D Shampaine 8th Flr., SA-9 202-453-9271
Deputy Director Monique Ramgoolie 8th Flr., SA-9 202-453-9200
Assistance for Europe, Central Asia, & Americas (PRM/ECA)
Director Jennifer Noronha 8th Flr., SA-9 202-453-9277
Deputy Director Nancy Iris 8th Flr., SA-9 202-453-9281
Office of Admissions (PRM/A)
Director Lawrence Bartlett 8th Flr., SA-9 202-453-9270
Deputy Director Kelly Gauger 8th Flr., SA-9 202-453-9268
Bureau of Public Affairs (PA)
Assistant Secretary for Public Affairs and Department Spokesman
Assistant Secretary for Public Affairs Doug Frantz
6634
202-647-6088
Department Spokesperson John Kirby 2318 202-647-9606
Principal Deputy Assistant Secretary Valerie Fowler
6634
202-647-7192
Deputy Spokesperson Mark Toner 2318 202-647-9606
Deputy Assistant Secretary David Duckenfield 6634 202-647-7611
Deputy Assistant Secretary Walter Douglas 6634 202-647-6088
Deputy Assistant Secretary Moira Whelan 6634 202-647-6088
Special Assistant Mimi Wang 6634 202-647-8926
Special Assistant James Dewey 6634 202-647-6606
Chief of Staff Brenda Smith 2318 202-647-6561
Public Affairs Specialist Vacant 6634 202-647-3329
Staff Assistant – PA Clearances Tameka Posey
6634
202-647-3328
Office Management Specialist Vacant 6634 202-647-3357
Unclassified Fax 202-647-3344
Communications Advisor to the Secretary Alec
Gerlach 2318
202-736-4899
Deputy Assistant Secretary Glen Johnson 7226 202-647-5277
Special Assistant to the Spokesperson Ryan Jones
2318
202-647-8116
Department Researcher Stephanie Beechem 2318 202-647-9523
Staff Assistant M. Eileen Cottrell 6634 202-647 8286
Senior Adviser Nasserie Carew 6634 202-485-1726
Senior Adviser Karen Richardson 6634 202-647-3455
Deputy Assistant Secretary Walter Douglas 6634 202-647-0419
Office of Press Relations (PA/PRS)
Director Elizabeth Trudeau 2109 202-647-2492
Deputy Director Katherine L. Starr 2109 202-647-2492
Deputy Director Nicole Deaner 2109 202-647-2492
Press Officer Nicole A. Thompson 2109 202-647-2492
Press Officer Drew Bailey 2109 202-647-2492
Press Officer Noel C. Clay 2109 202-647-2492
Press Officer Joanne C. Moore 2109 202-647-2492
Media Coordinator Gladys D. Boggs 2109 202-647-2492
Press Officer Harry Edwards 2109 202-647-2492
Press Officer Darby Holladay 2109 202-647-2492
Press Officer Pooja Jhunjhunwala 2109 202-647-2492
Press Officer Katherine Pfaff 2109 202-647-2492
Press Officer Michael Tran 2109 202-647-2492
Press Officer Kathryn W. Bondy 2109 202-647-2492
Press Officer Tanya Powell 2109 202-647-2492
Media Events Officer Sheila Goode 2109 202-647-2492
Media Events Officer Rasheeda Clements 2109 202-647-2492
Official Photographer Michael Gross 2109 202-647-2492
Secretary Mia Gilstrap 2109 202-647-2492
Office Administrator Alexis Daniels 2109 202-647-2492
Press Officer Julia Straker 2109 202-647-2492
Press at AID (PA/AID)
Press Director Benjamin L. Edwards RRB 202-712-1846
Deputy Press Director Amy C. Garrett 202-712-4347
Foreign Press Centers (PA/FPC)
Director of the Foreign Press Center (Acting)
Cynthia Brown 898 SA16
202-504-6317
Deputy Director of the FPC (Acting) Stephanie Kuck
898 SA16
202-504-6354
Director of the New York Foreign Press Center Dale
Prince NY
646-282-2837
Office of Strategic Planning (PA/OSP)
Director Rebecca Ross Room 6634 202-647-5351
Deputy Jennifer Schaming Room 6634 202-647-6249
Office of Website Management (PA/WM)
Director Vacant E. 825, SA-15 703-875-5086
Deputy Director (Acting Director) Monica Perry 825,
SA-15
703-875-5078
Office of Broadcasting Services
Director Rebecca Thompson 2313 202-647-1977
Chief of Broadcast Support Branch Vacant 898
SA16
202-504-6410
Deputy Director (Acting Director) Matthew
Buffington B238 HST
202-647-2917
Office of the Historian (PA/HO)
The Historian Stephen Randolph SA-4D 202-955-0201
Deputy Historian Renee Goings SA-4D 202-955-0203
General Editor Adam Howard SA-4D 202-955-0202
Chief, Middle East & Asia Division David Nickles
SA-4D
202-955-0210
Chief, Europe Division David C. Geyer SA-4D 202-955-0205
Chief, Global Issues & General Division Kathleen
Rasmussen SA-4D
202-955-0206
Chief, Africa & Americas Division Myra Burton
SA-4D
202-955-0208
10/26/2015 Organizational Directory OD-51
UNCLASSIFIED
Chief, Declassification Division Carl Ashley SA-4D 202-955-0207
Chief, Policy Studies Division Chris Morrison SA-4D 202-955-0216
Chief, Special Projects Division William McAllister
SA-4D
202-955-0204
Office of Public Liaison and Intergovernmental Affairs (PA/PL)
Director Rainy Young 2206 202-647-7926
Deputy Director Elieen McCormick Place 2206 202-647-8948
Regional Programs Chief Eileen McCormick Place
2206
202-647-8948
Hometown Diplomatic Coordinator Ashley Geiger
2206
202-647-6197
Public Information Line Sandy Reynolds 202-647-6575
Office of International Media Engagement
Director Samuel (Shai) Korman 2105 (202) 647-1007
Deputy Director Vacant 2105 202-647-9636
United States Diplomacy Center (USDC)
Director Kathy Johnson 535 SA29 202-736-9040
Executive Office (PA/EX)
Executive Director Hattie O. Jones 2214 202-736-4451
Deputy Executive Director Kristin T. Bedi 2214 202-647-7555
Supervisory Budget Officer Pamela Gurley 2214 202-736-4947
Supervisory Information Technology Specialist Carol
A. Carter 2214
202-647-6011
Supervisory HR Specialist Darlene B. Whitlock 2214 202-647-5400
Supervisory General Services Officer Vacant 2214 202-647-6816
Deputy Executive Director Amy M. Allen 2214 202-647 6722
Office of Digital Engagement
Director Vinay Chawla Room 2206 202-647-5914
Deputy Luke Forgerson Room 2206 202-647-5442
Rapid Response Unit (PA/RRU)
Director Rebecca Ross 898, SA-16 202-504-6410
Office of International Media Engagement (PA/IME)
Bureau of South and Central Asian Affairs (SCA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Nisha D. Biswal 6254 202-736-4325
OMS Katherine McGifford 6254 202-736-4325
Principal Deputy Assistant Secretary William E.
Todd 6254
202-647-9505
PPD Deputy Assistant Secretary Eileen M. O’Connor
6254
202-673-64315
Program Specialist Lynne Stukes 6254 202-647-9505
Regional Affairs Deputy Assistant Secretary Vacant
6254
202-647-9505
INSB Deputy Assistant Secretary Vacant 6254 202-736-4331
Program Specialist Norie Phillips 6254 202-736-4328
Special Assistant Chris Elms 6254 202-647-5495
Staff Assistant Opal Blackmon 6254 202-736-4009
Staff Assistant Erik Liederbach 6254 202-736-4324
Staff Assistant Wren Elhai 6254 202-736-4062
CEN Deputy Assistant Secretary Dan N
Rosenblum 6254
202-647-5058
Senior Advisor Ryan M Miller 6254 202-736-4331
Office of the Executive Director (NEA-SCA/EX)
Executive Director Edward M Alford 4245 202-647-3268
Deputy FMO Vern Smith SA-44 202-736-7649
Director, Office of Domestic Services Gina
Scarsella 202-647-7741
4241
Chief Human Resources Officer Ted Plosser 4245 202-647-1411
Supervisor Foreign Service Assignments Alison
Roberts 4245
202-647-7913
Domestic Personnel Officer Jae Chung 4245 202-776-8631
Human Resources Specialist Andrea Ikenson
Employee Programs
202-736-7312
Administrative Assistant Claudia C Shaw 4245 –
HST
202-647-3268
Deputy Ex Director NEA Rebecca Gonzales HST
4245
202-647-2904
FS Assignments Officer Viviana Guerrero 4245 202-647-3730
Deputy EX Director Colette A Marcellin Office of the
Executive Direct
202-647-4882
Supervisor Post Management Officer Patricia L
Hoffman Office of the Executive Direct
202-647-6543
Chief Budget Officer Carmen M Castro Office of the
Executive Direct
202-736-7155
Administrative Officer Anthony R. Walker SA1/L303 202-632-3567
Pathways Intern Chantal D Douglas HST 4241 2027367426
Senior Regional Management Advisor Daniel M
Hirsch HST 4245
2026471411
Post Management Officer (Kazakhstan,
Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan)
Steven M Kenoyer HST 4245
202-647-4729
FMO – Overseas Team Lead Daryn L Yoder SA-09,
NE9040B
202-472=8011
Office of Afghanistan Affairs (SCA/A)
Director John Ginkel 1880 202-647-6708
Deputy Director Tim Wilder 1880 202-647-5267
Pol-Mil Team Lead Eric R Mehler 1880 202-647-6144
Economic Team Lead John Cockrell 1880 202-647-5562
Assistance Coordinator Dean Fischer 1880 202-647-3718
Econ Desk Officer Elizabeth Timberlake 1880 202-647-6140
Program Specialist Farren West 1880 202-647-0343
Administrative Support Chelsey Stubbs 1880 202-647-5175
Econ Desk Officer Kevin Daucher 1880 202-647-4895
Political-Military Desk Officer David A Baker 1880 202-647-5511
Political Desk Officer Jamie E Gusack 1880 202-647-5052
Economics Desk Officer Archana Poddar 1880 202-647-5566
Political-Military Desk Officer Vaughn Heyer HST
1880
202-647-5329
Political Desk Officer Cheryl Garner HST 1880 202-647-5260
Senior Advisor Mirna Galic 1880 202-647-6261
Pol-Mil Desk Officer Nicholas Kranites 1880 202-647-5493
Economics Team Lead John Cockrell 1880 202-647-5562
Public Diplomacy Desk Officer Nazanin Berarpour
1880
202-647-4271
Senior Political Desk Officer Elizabeth E Hanny
1880
202-647-5525
Office of Central Asian Affairs (SCA/CEN)
Office Director Grace Shelton 1880 202-647-6745
10/26/2015 Organizational Directory OD-52
UNCLASSIFIED
Deputy Director Derek H Westfall 1880 202-736-4146
Kazakhstan Desk Officer Martin O’Mara 1880 202-647-6859
Turkmenistan Desk Officer Neil Gipson 1880 202-647-9024
Tajikistan Desk Officer Courtney Gaul 1880 202-647-9499
Kyrgyzstan Desk Officer Scott Driskel 1880 202-647-9119
Program Specialist Jeanie Anklewich 1880 202-647-9370
Regional Desk Officer Sarah H Prescott 1880 202-647-7644
Uzbekistan Desk Officer Carolyn R Dubrovsky 1880 202-647-6765
Kazakhstan Desk Officer Joseph Boski 1880 202-647-9031
Foreign Affairs Officer Sonata N Coulter 1880 202-647-6618
Office of India Affairs (SCA/I)
Director Sean B Stein 5251 202-647-1114
Deputy Director Jason McClellan 5251 202-647-1112
Economic Unit Chief Kate Rebholz 5251 202-647-9541
India Desk Lauren Diekman 5251 202-647-3876
India Desk Riju Srimal 5251 202-647-3223
India Desk Rory W Stratton 5251 202-647-2770
OMS Veronica Hooks 5251 202-647-1450
Deputy Director Manuel P Micaller 5251 202-736-4334
India Desk Officer Michael I Geremia 5251 202-647-5938
India Desk Sandy Perez 5251 202-647-2595
India Desk Marissa Smith 5251 202-736-7189
India Desk Basant S Sanghera 5251 202-647-4521
Political Desk Officer Casey L Addis HST 5251 (202)647-9512
Economic Officer Thomas C Hilleary SCA/I 2026470707
Political Unit Chief Michael E Rosenthal 5251 202-647-1115
Office of Nepal, Sri Lanka, Bangladesh, Bhutan and Maldives
Affairs (SCA/NSB)
Director Clinton “Tad” Brown 5250 202-647-1116
Deputy Director Eric Collings 5250 202-647-1078
Nepal/Bhutan Desk David Dreilinger 5250 202-647-2941
Bangladesh Desk Gilbert Morton 5250 202-647-9516
Bangladesh Desk Derek Hom 5250 202-647-9515
Sri Lanka/Maldives Desk McKenzie Millar 5250 202-647-7483
Sri Lanka/Maldives Desk Nisha Pryor 5250 202-647-9516
OMS Patrina Bryant 5250 202-647-1613
Nepal Desk Surge André Cadieux 202-647-2709
Intern Nabila Khatun 202-647-2531
Office of Pakistan Affairs (SCA/P)
Director David Ranz 1861 202-647-6711
Deputy Director Debby Robinson 1861 202-647-6728
Deputy Director Courtenay Dunn 1861 202-647-5870
Program Specialist Dhyana Parker 1861 202-647-9823
Program Specialist Sherry Garner 1861 202-647-7593
Pakistan Desk Officer Lisa Buzenas 1861 202-647-6705
Pakistan Desk Officer Aaron Alton 1861 202-736-7417
Pakistan Desk Officer Chelsea Goldstein 1861 202-647-5882
Pakistan Desk Officer Salman Khalil 1861 202-647-9819
Pakistan Desk Officer Beney Lee 1861 202-647-6710
Pakistan Desk Officer Jason Briggs 1861 202-647-9434
Pakistan Desk Officer Joshua K Miller 1861 202-736-7906
Pakistan Desk Officer Louis Ritzinger 1861 202-647-9206
Pakistan Desk Officer Osman Tat 1861 202-647-9242
Office of Press and Public Diplomacy (SCA/PPD)
Social Media Advisor Attia Nasar 1860 202-647-9546
Afghanistan Desk Officer Nazanin Berarpour 1860 202-647-4271
India Desk Officer Laura Brown 1860 202-647-9051
Grant Program Specialist Andrew Bockover 1860 202-647-5891
Univ. Partnership Richard Boyum 1860 202-647-9532
Afghan/Pak Program Specialist Ellen Delage 1860 202-647-9503
Grants Officer Grachel Humphries 1860 202-647-8667
Cultural Heritage Program Dir. Laura Tedesco 1860 202-647-7981
OSP Tracy Simmons 1860 202-647-8605
CEN Desk Officer Meredith Gloger 1860 202-647-9509
Chief Afghan/Pak Program Officer Vitessa A Del
Prete 1860
202-647-5337
Program Support Specialist Sharon Munn 1860 202-647-9588
intern Vacant 1860 202-647-9521
Grants Officer Celine Carbullido 1860 202-647-7874
Advisor on CVE Haroon Ullah 1860 202-647-4704
Press Officer John (“Ryan”) R Norton 1860 (202) 647 7940
Program Specialist Juan C Surinach 1860 202-647-7507
Press Officer Joan R Sinclair 1860 202-647-3532
Deputy Director Raymond Tripp 1860 202-647-7042
Global Issues Senior Advisor Ashley L
Clingman-Jackson 1860
202-647-7067
Pakistan Desk Officer Traci L Mell 1860 202-647-9586
Grant Program Analyst Eliadah (Lia) M Coe 1860 202-647-7505
Grants Officer Patrick J Egan 1860 202-647-9580
PD Desk Officer for NSB Namita S Biggins 5250 202-647-2709
Outreach Coordinator Merium Khan 1860 202-647-8901
CVE Program Officer Komal Rasheed 1860 202-647-9521
India Desk Officer Katherine E Reedy 1860 202-647-9051
Press Officer Helaena W White 1860 202-647-8914
Director Angela P Aggeler 1860 202-647-7653
Office of South Asian Regional Affairs (SCA/RA)
Director Robert G Burgess 5247 202-736-4251
Deputy Director Neil Kromash 5247 202-736-4253
Economic Officer Peter D Thorin 5247 202-647-4515
Senior Military Advisor Daniel R Green 5247 202-647-3029
Foreign Affairs Officer Vacant 5246 202-647-8192
Science Advisor Ellen Connorton 5247 202-647-8080
Foreign Affairs Officer Vacant 5247 202-736-4835
Foreign Affairs Officer Thomas C. Holt 5247 202-736-4254
Economic Officer Heather N Jacobsen 5247 202-647-1136
TransAtlantic Fellow Vacant 5247 202-647-2174
Foreign Affairs Officer Abigail C Einspahr 5246 202-736-7473
Foreign Affairs Officer Vacant 5246 202-736-4256
Foreign Affairs Officer Vacant 4227 202-647-1152
Foreign Affairs Officer Nils Johanson 5247 202-647-8084
Secretary Donna Rose 5247 202-736-4255
Secretary Vanessa Thomas 5246 202-647-4518
Program Officer Olivier Garaud 5246 202-647-2142
Intern Vacant 5247 202-647-1855
Military Adviser John E Lee 5247 202-647-6344
Economic Officer Allen Hodges 5247 202-647-2192
Intern Vacant 5247 202-647-4768
Foreign Affairs Officer Todd Koca 5247 202 485-1581
Foreign Affairs Officer Elizabeth G Sullivan 5246 202 736-4005
Bureau of Western Hemisphere Affairs (WHA)
Assistant Secretary
Assistant Secretary Roberta Jacobson 6262 202-647-5780
10/26/2015 Organizational Directory OD-53
UNCLASSIFIED
Office Management Specialist Regina Lee 6262 202-647-5780
Executive Assistant Hillary Quam 6906 202-647-5811
Principal Deputy Assistant Secretary John Feeley
6262
202-647-8387
Office Management Specialist Julie Alvarado- Ortiz
6262
202-647-8387
Deputy Assistant Secretary Alex Lee 6262 202-647-8563
Office Management Specialist Mariana Nolan 6262 202-647-8563
Senior Advisor Daniel Erikson 6253A 202-647-1302
Senior Coordinator Giovanni Snidle 6913 202-647-3799
Staff Assistant Roxanna Vigil 6906 202-647-9227
Staff Assistant Mazin T Alfaqih 6906 202-647-8564
Staff Assistant Joel A Erwin 6906 202-647-5195
Deputy Assistant Secretary Francisco L Palmieri
6262
202-647-6833
Office Management Specialist Mayra Ahern 6262 202-647-7337
Deputy Assistant Secretary Sue Saarnio 6262 202-647-6755
Office Management Specialist Sandra
Castillo 6262
202-647-6755
Senior Adviser Angela Manso (202) 647 6376
Deputy Assistant Secretary Gonzalo Gallegos
6253A
202-647-9921
Admin Assistant Barbara Spence 6258a 202-647-9921
Office Management Specialist Lauren Gall 6253A 202-647-9510
Deputy Assistant Secretary Kenneth H Merten
6253A
202-647-3903
Permanent Mission Of The United States Of America To The
Organization Of American States (WHA/USOAS)
U.S. Permanent Representative Vacant 5914 202-647-9430
Senior Advisor Fernando Rojas 5914 202-647-9482
Special Assistant Maria Perez 5914 202-647-9912
Executive Assistant Vacant 5914 202-647-9377
Interim U.S. Permanent Representative Michael J.
Fitzpatrick 5914
202-647-9422
Secretary Sara Murphy Pineda 5914 202-647-9422
Counselor for Political Affairs Genevieve Libonati
5914
202-647-6375
Deputy Counselor for Political Affairs Daniel Cento
5914
202-647-9378
Foreign Affairs Officer Rachel Owen 5914 202-647-9907
Foreign Affairs Officer Andrew Stevenson 5914 202-647-9057
Political Officer Erin Boyer 5914 202-647-9210
Intern (Political) Tom Bellhouse 5914 202-647-9445
Counselor for Cooperation & Development Margarita
Riva-Geoghegan 5914
202-647-9913
Foreign Affairs Officer Julianna Aynes-Neville 5914 202-647-9915
Program Analyst Nathan St. John 5914 202-647-9908
Economic Officer Villanueva Daniel 5914 202-736-4764
Intern (Development) Vacant 5914 202-647-9914
WAE James Todd 5914 202-647-9376
Administrative Officer Deborah Diggs 5914 202-647-8650
Program Assistant Valerie Smith 5914 202-647-9376
Office of The Executive Director (WHA/EX)
Executive Director Elizabeth M. Aubin 3262 202-647-3319
Office Management Specialist Alida Chacon 3262 202-647-3319
Deputy Executive Director Michelle LaBonte 3262 202-647-4456
Chief Budget Officer Michael Cavey 3262 202-647-4469
Administrative Officer Guy Mitchell 3262 202-647-2794
Supervisory Post Management Officer Julia Harlan
3262
202-647-4436
Post Management Officer Jason Williams 3262 202-647-7828
Post Management Officer Elias Bauman 3262 202-736 7354
Post Management Officer Angela Pan 3262 202-647 3337
Program Specialist-PMO Lloyd Elaine 3262 202-647-4476
Post Management Officer Huguette Thornton 3262 202-647 1958
Regional Information Management Officer Daniel
Sweet 3262
202-647-4357
General Services Officer Donna Stroman 3262 202-647-4468
Assignments Mgmt Officer Susan Mutschler 3262 202-647-4458
Post Management Officer Edward P Luchessi 3262 202-647-4478
Office of Andean Affairs (WHA/AND)
Director William Duncan 1332 202-647-1715
Deputy Director Dana M Brown 1332 202-647-3143
Desk Officer (Venezuela) Moises Behar 1332 202-647-1720
Senior Desk Officer (Venezuela) Elizabeth Hoffman
1332
202-647-4984
Senior Desk Officer (Colombia) Eric Falls 1332 202-647-4173
Leahy Vetter Vacant 1331A 202-736-7318
Desk Officer (Colombia) Ramon Escobar 1332 202-647-3142
Desk Officer (Colombia) Tabatha Fairclough 1332 202-647-0464
Desk Officer (Peru) Shane Hough 1332 202-647-4177
Desk Officer (Ecuador) Jessica Long 1332 202-647-2807
Desk Officer (Bolivia) C Logan Wheeler 1332 202-647-4193
Desk Officer (Public Diplomacy) Erin Markley 1332 202-647-4176
Office Management Specialist Hyrije Connell 1332 202-647-1715
Program Assistant Hillary A Jacobs 1332 202-647-3338
Office of Brazil and Southern Cone Affairs (WHA/BSC)
Director William A. Ostick 4258 202-647-3403
Deputy Director Bruce W. Friedman 4258 202-647-1774
Desk Officer (Argentina) Benjamin Gedan 4258 202-647-3402
Desk Officer (Paraguay, Uruguay) Michelle M.
Yerkin 4258
202-647-1551
Desk (Brazil Pol) John Callan 4258 202-647-4994
Desk Officer (Senior Brazil Econ) Jason Jeffreys
4258
202-647-2326
Desk Officer (Brazil ESTH) Bojana Milojkovic 4258 202-647-2296
OMS Mabel E. Alexander 4258 202-647-1926
Desk Officer (Brazil Econ) Allison Callery 4258 202-647-1382
Public Diplomacy Advisor Lia Miller 4258 202-647-6537
Desk Officer (Chile) Catherine Griffith 4258 202-647-2575
Desk Officer (Brazil Econ) Robert Schwartz 4258 202-647-1249
Office of Canadian Affairs (WHA/CAN)
Acting Director Karen Choe-Fichte 3918 202-647-2273
Acting Deputy Director Jen Tierney 3918 202-647-3135
Office Management Specialist Pamela Powell 3917 202-647-2170
Economic Officer Meg Ehr 3918 202-647-2244
Environmental, Science, and Technology Officer
Jenna Purl 3918
202-647-2256
Environmental, Science, and Technology Officer Tim
Neely 3918
202-647-3030
Environmental, Science, and Technology Officer
Dan Mejia 3918
202-647-1202
Political Team Leader Blake Thorkelson 3918 202-647-2228
Public Diplomacy Officer Marlaina Casey 3924 202-647-7137
Political Desk Officer Kevin Kabumoto 3918 202-647-2475
Intern Aylin Cokgoren 3262 202-647-3903
Political Desk Officer Elizabeth Mohamed 3918 202-647-2185
10/26/2015 Organizational Directory OD-54
UNCLASSIFIED
Office of Caribbean Affairs (WHA/CAR)
OMS Leila Binner 4262 202-647-5088
Desk Officer (Bahamas, Jamaica) Kevin Kabumoto
4262
202-736-4628
Desk Officer (Economics, Energy, Business, and
Trade) Andres Delgado 4262
202-736-4322
CBSI Coordinator Michael Schena 4262 202-647-7511
Deputy Director Christopher C. Ashe 4262 202-736-4766
Director John Dinkelman 4262 202-736-4350
Desk Officer (Trinidad & Tobago, Barbados, Eastern
Caribbean David L. Citron 4262
202-647-4384
Desk Officer (Guyana, Suriname, Aruba, Curacao,
St. Maarten) Thomas L. Radke 4262
202-647-4719
Desk Officer Dominican Republic Joseph
Bagga-Taves 4262
202-647-4757
Office of Central American Affairs (WHA/CEN)
Desk Officer (Panama/CARSI) Thomas Lyons 5906 202-647-4992
Desk Officer (El Salvador) Martha Pacheco 5906 202-647-4161
Desk Officer (Nicaragua) Dana Deree 5906 202-647-1510
OMS Esther Mayberry 5906 202-647-4292
Program Assistant Keasha Harris 5906 202-647-4982
Director Ian G Brownlee 5906 202-647-0087
Deputy Director Stephanie Bowers 5906 202-647-3543
Regional Molly Flores 5906 202-736-7660
Regional (Belize-Costa Rica) Kristen Stolt 5906 202-647-3505
Desk Officer (Guatemala) Thomas Lee 5906 202-647-3727
Regional (Honduras) Adam Michelow 5906 202-647-0653
Public Diplomacy Desk Officer Karen E Huntress
5906
202-647-3559
Office of Cuban Affairs (WHA/CCA)
Director/Coordinator Mark A Wells 3234 202-647-9389
Senior Advisor Thomas Gerth 3234 202-647-8691
Public Diplomacy Desk Officer Madelina M
Young-Smith 3234
202-736-4018
Economic Officer Seth A Wyngowski 3234 202-647-7488
Consular Unit Chief Julianna Aynes-Neville 3234 202-647-7479
Program Specialist Vickie Alston-Bullock 3234 202-647-9273
Office Management Specialist Clarie Williams 3234 202-736-4149
Deputy Director Joan C Perkins 3234 202-647-7480
Economic Unit Chief Kevin T Murakami 3234 202-647-5561
Economic Officer Timothy Wiley 3234 202-647-9274
Political Unit Chief Lane K Hegerle 3234 202-647-1011
Political Officer Laura Santini 3234 202-647-0582
Public Diplomacy Officer Kale Duckworth 3234 202-647-7050
Congressional Affairs Officer-POL/ECON Emily B
Mendrala 3234
202-647-5224
Consular officer Robert Z Haas 3234 202-647-1095
Office of Economic Policy and Summit Coordination (WHA/EPSC)
Director Terri Robl 3248 202-736-7530
Deputy Director Econ David Schroeder 3248 202-647-0614
Deputy Director Summit Coordination David
Silverman 3248
202-647-6374
Assistant Summit Coordinator Tom Wong 3248 202-647-0615
Assistant Summit Coordinator Amber Forbes 3248 202-647-0616
Summit Advisor Jennifer Showell 3248 202-647-3354
Trade Policy Officer William Ayala 3248 202-647-3341
Finance Officer Brett Hamsik 3248 202-647-4408
Energy Officer Maria Apud 3248 202-647-3710
ESTH Officer Olga Cabello 3248 202-647-2066
Pathways to Prosperity & WEAmericas Coordinator
Stefanie Fabrico 3248
202-647-4252
OMS Veronica Turner 3248 202-647-2079
Outreach Coordinator Debbie Ghamkar-Nassiri
3248
202-736-7532
Assistant Summit Coordinator Arie Pals 3248 202-647-8274
Office of Mexican Affairs (WHA/MEX)
Director Kevin O’Reilly 3924 202-647-8186
Deputy Director Hugo Rodriguez 3924 202-647-8113
Acting U.S.-Mexico Border Coordinator Peter
Marigliano 3924
202-647-6356
Bridges and Border Crossings Officer Vacant 3924 202-647-9895
Border Affairs Officer Steven Kameny 3924 202-647-1202
IBWC Special Assistant Russell Frisbie 3924 202-647-8106
Energy, Environment/Science Officer Thomas
Hastings 3924
202-647-9364
Political Officer Chris Andino 3924 202-647-8529
Merida Advisor Kiersten Stiansen 3924 202-647-9083
Merida Reports Officer Greg Sprow 3924 202-647-9292
Merida Program Assistant/Pol/Mil Janie Pacheco
3924
202-647-8355
Economics Officer Aldo Sirotic 3924 202-647-8112
Human Rights Leahy Vetting Officer Michelle C.
Cooper 3924
202-647-8109
Immigration-Consular Officer Donald Locke 3924 202-647-8107
PD Advisor Adelle Gillen 3924 202-647-7137
Stay-in-School Vacant 3909 202-647-8808
Office of Policy Planning and Coordination (WHA/PPC)
Director Philip Laidlaw 6914 202-647-9963
Deputy Director Rob Allison 6914 202-647-9964
Deputy Director Jennifer Ceriale 6914 202-647-6898
Citizen Security Jeffrey Bischoff 6914 202-647-6373
Office Management Specialist Geucileia Jarvis
6914
202-647-9192
Office of Public Diplomacy (WHA/PDA)
Director Liza Davis 5258 202-647-7440
Spokesperson – WHA Press Joe Crook 5258 202-647-0842
100,000 Strong Coordinator Maggie Hug 5258 202-736-4653
Office Management Specialist Taressa Frazier 5258 202-647-7456
Country Officer (AND) Erin Markley 4915 202-647-4176
Program Specialist Laura Weber 5258 202-647-7197
Country Officer (CAR) Olga Bashbush 4262 202-647-7195
Cultural Affairs Officer (E CAR) Blakeney Vasquez
5258
202-647-7133
Country Officer (Brazil/Southern Cone) Lia Miller
4258
202-647-6537
Senior Program Specialist Michele Proctor 5258 202-647-7188
Country Officer (CCA) Madelina Young 3234 202-647-7179
Digital Media Officer Brian Drozd 5258 202-647-7894
Public Affairs Specialist – WHA Press Vacant 5258 202-646-4655
Digital Media Coordinator Vacant 5258 202-647-7052
PACO Silvio Gonzalez 5258 202-647-7164
Country Officer (Mex/Can) Marlaina Casey 3924 202-647-7137
DAS Gonzo Gallegos 6253A 202 647 9921
Country Officer (CEN) Karen Huntress 5906 202-647-3559
Acting Deputy Director Silvio Gonzalez 5258 202-647-7164
Deputy Spokesperson – WHA Press Joy Peters
5258
202-647-6089
10/26/2015 Organizational Directory OD-55
UNCLASSIFIED
5258
Outreach Coordinator – WHA Press Caitlin Fogarty
5258
202-647-3296
Public Diplomacy Officer for Cuba Karl Duckworth
3234
202-647-1095
Office of the U.S. Representative to the United Nations,
Washington Office (USUN/W)
U.S Permanent Representative
Secretary Cherise Reid 6317 202-736-7555
Office of the Coordinator for Cyber Issues
Office of the Coordinator for Cyber Issues
Coordinator Christopher Painter HST 4212 202-647-5677
Deputy Coordinator Michele Markoff HST 4212 202-647-5821
Deputy Coordinator Thomas Dukes HST 4212 202-647-3736
Senior Policy Advisor Liesyl Franz HST 4212 202-647-3919
Senior Policy Advisor Adriane LaPointe HST 4212 202-736-4945
Senior Technical Advisor Steve Sinha HST 4212 202-736-4812
Policy Advisor Sheila Flynn HST 4212 202-647-5718
Policy Advisor Benjamin Boudreaux HST 4212 202-647-5826
Policy Advisor Cari McCachren HST 4212 202-647-3918
Office Management Specialist Mary Holloway HST
4212
202-647-5849
10/26/2015 Organizational Directory OD-56
UNCLASSIFIED